Eskişehir İYİ Parti'de beklenen liste açıklandı: İşte o isimler... Eskişehir İYİ Parti'de beklenen liste açıklandı: İşte o isimler...

Cep telefonu esnafı son yılların en durgun dönemlerinden birisini yaşıyor. Kasım ayı indirimlerinde dahi satışlarda artış görülmediğini belirten Eskişehir’deki esnaflar, “Kasım indirimi yapanlar dahi geçen seneyi arıyor. Geçen seneye göre çok durgun. Geçen sene en iyi aylardan birisi kasımdı. Bu sene en kötü ay kasım” dedi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre 2023 için yeniden değerleme oranı yüzde 58,46 olarak belirlendi. Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanıma açılması için ödenecek IMEI kayıt harcı da bu oranda zamlanarak 31 bin 692 liraya yükseldi. Eskişehir’deki telefoncu esnafları işlerin zaten son yılların en durgun seviyesinde olduğunu belirterek, bu değişikliğin piyasada bir hareketliliğe neden olmayacağını söyledi.

MERAKLA BEKLİYORUZ

Telefon piyasasında satışların Kasım indirimlerine rağmen durgun olduğunu söyleyen Esnaf Abdullah Tümenci, “Türkiye satış cihazları zaten fiyatlar yüksek. Yüksek olduğu için de satışlar düşük. Bir tek ünlü markalar değil, tüm cihazlarda fiyatlar çok yüksek. Yurt dışı cihazı da artık satılmaz ama bizim satışlarımızı etkileyeceğini düşünmüyorum. Kayıt ücretleriyle birlikte Türkiye fiyatıyla hemen hemen eş değer olacak. Neler olacağını biz de merakla bekliyoruz” dedi.

EN KÖTÜ AY KASIM

Yurt dışından telefon getirmenin de harç zammından sonra artık avantajlı olmayacağını belirten Esnaf Korkmaz Sönmez ise, “Şu an piyasa o kadar durgun ki satışları etkileyeceğini düşünmüyorum. Kasım indirimi yapanlar dahi geçen seneyi arıyor. Geçen seneye göre çok durgun. Geçen sene en iyi aylardan birisi Kasım’dı. Bu sene en kötü ay Kasım” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M.ANIL AKSOY