Florida'da bir kadın iki ay arayla iki kez piyangoyu tutturdu Florida'da bir kadın iki ay arayla iki kez piyangoyu tutturdu
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR
KOZA Altın İşletmeleri A.Ş. tarafından Eskişehir'in Sivrihisar ilçesine bağlı Kaymaz Mahallesi'ne yapılacak olan Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni 3. Kapasite Artışı ile İlave Maden Atık Depolama Tesisi Projesi, ÇED bilgilendirme toplantısında çıkan gerginlik ve kendisine yapılan hakaret nedeniyle CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu öncesi Eskişehir Adliyesi önünde açıklama yapan Süllü'ye CHP İl Başkanı Recep Taşel, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Eskişehir Baro Başkanı Mustafa Elagöz, Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanı Muharrem Şenel ve birçok kişi destek verdi.

AŞAĞILAYICI CÜMLELER KURULDU

KOZA Altın İşletmeleri'nde müdürü yardımcısı olarak görev yapan Osman Şefik Karlıdağ'ın hakaretinin sadece kendisine değil tüm Eskişehir halkına yapıldığını söyleyen Süllü, '29 Nisan Cuma günü Sivrihisar'ın Kaymaz Mahallesi'nde halkı bilgilendirme toplantısı yapılmıştı Koza Altın İşletmeleri A.Ş.'nin yeni kapasite genişletme raporuyla ilgili bir toplantıydı bu. Orada ben Eskişehir milletvekili olarak orada bulunmuştum. Aynı zamanda sivil toplum örgütlerimizin, demokratik kitle örgütlerimizin temsilcileri vardı. Ne yazık ki halktan çok sınırlı bir katılım vardı. Katılımın büyük bölümü işletme personelinden oluşmaktaydı. Çevre Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik, giriş konuşması yaptıktan sonra çok hızlı bir sunum gerçekleştirildi. Orada bulunan 2 Kaymazlı vatandaşımız söz aldı ve ağaçlarının nasıl kuruduğunu, madenin bölgeye katkı sunmadığından söz etti. Bunun üzerine Hikmet Çelik, sözü firma işletme müdürüne verdi. İşletme müdürü son derece sert bir tavırla ne denli orada faydalı işler yaptıklarını, madenin çevreye zarar vermediğini anlattı. Halkı suçlamaya kalktı. Siz 2 ay gelip gidiyorsunuz buralara, biz sürekli buradayız. Sizlere biz bakıyoruz gibi son derece aşağılayıcı cümleler kullandı. Ben de halka ve demokratik kitle örgütlerinin soru sorma hakkını engelleyemeyeceğini ifade ettim' diye konuştu.

KAMU GÖREVİMİ YAPTIM
Eskişehir halkının çıkarlarını korumak için kamu görevlisi olarak toplantıda yer aldığını belirten Süllü, 'Orada bir karışıklık oldu ve şirket çalışanları demokratik kitle örgütlerinin üzerine yürüyerek soru sorma haklarını ellerinden almaya çalıştılar. Ben orada güvenliği sağlamakla sorumlu jandarmaya defalarca şirket personelinin orada bulunmaması gerektiğini söyledim. Bir anda arkamda bulunan bir kişi üzerime yürüyerek sözlü saldırısına uğradım. Orada kendisini tutmaya çalıştılar. Kendisi bana onur kırıcı sözler söyledi hiçbir şekilde hak etmediğin ve kabul edemeyeceğim şekilde. Ben orada Eskişehir halkının çıkarlarını korumak için bulundum. Kent Konseyi Başkanımızın üzerine yüründü, baro temsilcimiz Hüseyin Akçar'ın üzerine yüründü. Eskişehir Bilecik Tabip Odası Başkanımızın konuşması engellendi' şeklinde konuştu.

TEMA VAKFI'NA BAĞIŞLAYACAĞIZ
'Bir manevi tazminat davası da açmayı planlıyoruz. Buradan hak edeceğimiz yasal tazminatı da çevre konusunda çalışmalarından TEMA Vakfı'na bağışlayacağız' diyen Süllü, 'Ben bugüne kadar hayatımda hiç kimseye dava açmadım. Burada özellikle suç duyurusunda bulunmamın nedeni bu davranışın şahsıma yönelik olmasının yanı sıra Eskişehir halkına ve Eskişehir halkının çevre hakkına, yaşam hakkına bir saldırı olması nedeniyle bu konunun takipçisi olacağımı söyledim. Bu konuda da çok fazla destek aldım. Büyükşehir ve Tepebaşı belediye başkanlarımıza, il başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza, AHPADİ'ye, iktidar ve muhalefet temsilcilerine, özellikle Emine Nur Günay telefonla arayarak bu işin takipçisi olacağını ve can sıkıcı bir durum olduğunu kendisi bizzat bana iletti. Herkese çok teşekkür ediyorum. Son derece onuruna düşkün Eskişehirliler, çevre hakkına düşkün Eskişehirliler her alanda her zaman şehrini savunmaya duyarlı Eskişehirliler bu konuda da bizim yanımızda oldular' dedi.

3 KADIN SALDIRIYA UĞRADI

Baro olarak konunun takipçisi olacaklarına dikkat çeken Mustafa Elagöz, 'Burada konuyu sadece hakaret ve tehdit eylemi olarak görmek, olayı hafife almaktır. Çünkü burada kayyum olarak atanmış biri, milletin oyuyla seçilmiş bir kadın milletvekiline ahlak dışı bir beyanda bulunması aslında ülkenin evirildiği durumu ortaya koyuyor. Bugün bu olaylara karşı toplum olarak ses çıkarmazsak bundan sonra bu tür zorbalıkların artarak devam edeceği kanaatindeyim. Bu toplantının hukuken yok hükmünde olması kanaatindeyim. Çünkü bir baskı ve zorlama var. Olay esnasında yönetim kurulu üyemiz de oradaydı. Meslektaşımın hakarete uğradığını gördüm. Orada saldırıya uğrayan 3 tane kadın var. Bir tanesi sayın milletvekilimiz, diğeri Kent Konseyi Başkanımız Nuray Hanım ve gazeteci Meltem Karakaş hanımefendi saldırıya uğramıştır. Ben yapılan bu eylemi kınıyorum. Eskişehir barosu olarak bu sürecin takipçisi olacağız' dedi.

GÖREVDEN ALINMALARI GEREKİYOR

Kayyum temsilcilerinin görevden alınması gerektiğini ifade eden Avukat Hüseyin Akçar, 'Tüm Eskişehir halkına karşı yapılmış bir hakaretle karşı karşıya kaldık. İşletme müdür yardımcısı bütün ısrarlara rağmen yerine oturmamış ve vekilimizin üstüne yürümüştür. Milletvekilimiz orada kamu görevlisi olarak bulunmuştur. Bunun dışında Kent Konseyi Başkanımız Nuray Akçasoy'un üzerine yürümeler, gazeteci Meltem Karakaş'ın üzerine yürümeler, bizim üzerimize yürümeler, bir baskı altına alınma çabası zaten sizlerin huzurunda bütün videolarda ortadadır. Ayrıca Çevre Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik, görevini kötüye kullandığını ve söz almak isteyenlere hiçbir şekilde söz vermediğini ve özellikle Koza Altın A.Ş.'nin yanında yer alacak tavırlarda bulunduğu videolarda açıktır. Sayın Çelik görevini kötüye kullanmıştır. Bu durumun da takipçisi olacağız. Bu hakaret Eskişehir halkına yapılmıştır. Kayyumun temsilcilerinin de bir an önce gerekli kişiler görevinden alınmasına ve buna ilişkin takip yapılmasını da talep ediyoruz' diye konuştu. HM