Artan enflasyon ve hayat pahalılığı her kesimden vatandaşı etkiledi. Öğrenciden, emekliye, çiftçiden, asgari ücretliye kadar her kesim pahalılıktan şikayetçi. Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi vatandaşın alım gücünü düşürürken, vatandaşlar konuyla ilgili yorumlarını dile getirdi.

BENİM HAKKIMI VERSİNLER

MEHMET TİRYAKİ: En çok emekli etkilendi. Elimizde bir şey yok. Evin kira olmadan bile 10 bin lirayla ayın başını nasıl getirelim? Torununa dondurma bile alamıyorsun. Sabah cebimde 500 lira ile çıktım nasıl bitti bilmiyorum. Ölen emekli oldu başka kimseye bir şey olmadı. Ben 30 sene boğazımdan kesip para yatırdım bana verdikleri 10 bin. Benim hakkımı versinler ben fazlasını istemiyorum.

EMEKLİNİN GELİRİ KİRA KADAR

EREN BİNGÖL-AHMET TEKAY: Her kesim etkilendi ama en çok emekliyi etkiledi. Kirada oturan bir emeklinin geçinmesi çok zor zaten geliri bir kira bedeli kadar. Orta sınıf genel olarak etkilendi ama emekli fazla etkilendi. Emekli maaşı bir şey etmiyor ki.

Eskişehir'de magandaların son adresi mezarlık oldu! Eskişehir'de magandaların son adresi mezarlık oldu!

ORTA SINIF ETKİLENDİ

RÜCHAN YILMAZ: En çok orta kesim etkilendi. Asgari ücret enflasyona oranlanıp arttırılıyor, devamında piyasada o ölçüde artıyor ama orta sınıfın geliri aynı oranlamayla arttırılamıyor. Bu nedenle orta sınıfın ödemesi etkileniyor, hayat kalitesi düşüyor. Mesela mühendisler ve avukatlar örnek gösterilebilir.

ADALET BU MU?

TAŞKIN GÜNEL: En çok 10 bin üzerinde maaş alan etkilendi. 3 bin maaş alan kişinin maaşı zamlardan sonra 10 bin oldu ama 10 bin 100 lira alan adamı zam etkilemedi. 3 bin iş günü yatıran da 10 bin alıyor, 9 bin iş günü yatıran da. Adalet bu mu?

MAAŞIM DOLAR KARŞISINDA ERİYOR

ZİYA GÖZÜTOK: En çok emekliyi etkiledi. Ben 2018’de emekli olduğumda maaşımın hepsiyle 1186 dolar alabiliyordum. Bugün ki maaşım 600 dolar ediyor. Bana, ‘Sen dolarla mı çalışıyorsun?’ diyorlar. Ben dolarla çalışmıyorum ama beni maaşım dolar karşısında eriyor. Ben İzmirliyim geçim zorlaştığı için Eskişehir’e taşındım.

ETKİLENMEYEN KALMADI

BURCU PEHLİVAN: Bence herkesi etkiledi günümüz şartlarında şu kesim daha az etkilendi diyemeyiz. Ben öğretmenim mesela öğretmeni de etkiledi. Üniversite öğrencilerini de etkiledi. Bizim öğrencilik zamanımızda her şey daha kolaydı. Emekli maaşları ortada emekli zaten çok etkilendi. Yani etkilenmeyen kalmadı.

Muhabir: CANER AKSU