Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvan Pazarı’nı ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili  Jale Nur Süllü, “Besiciler çok zor durumda, emeğinin karşılığını alamıyor. İktidar kendi üreticisi yerine yabancıları beslemeyi tercih ediyor. Ülkemizde artık hayvancılığı bitirme noktasına getirdiler. Üreticinin dayanma gücü kalmamış” dedi.

“DEVLET KENDİ ÜRETİCİSİNE “ÜRETME” DİYOR”

Besicilerin şikayetlerini dinleyen Dr. Jale Nur Süllü, hükümetin hayvancılıkla ilgili yanlış politikalarının bedelinin üreticilere ödetildiğine dikkat çekti. Süllü, “Yem fiyatlarının yükselmesiyle üreticinin durumu her geçen yıl daha da kötüye gidiyor. Bir çuval yem geçen sene 350 lirayken şu an 700 lira. Küçükbaş fiyatı bir asgari ücrete eş durumda. Hükümetin canlı hayvan ithal etmesiyle de yerli besicilere resmen ‘sen üretme’ deniliyor.” dedi.

“ÜRETİCİ DE VATANDAŞ DA MAĞDUR”

Bir besici, “Günlerce, özenle yetiştirdiğimiz hayvanlarımızı satamıyoruz. Borçlarımızı nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz. Vatandaş geliyor 15, 16 bin lira diyoruz, boynunu büküyor gidiyor. Biz de üzülüyoruz, onlar da haklı. Öncelikle bizim bu ithali durdurmamız lazım, bunun önüne geçmemiz lazım. Üreticiyi düşünüyorlarsa destek versinler yoksa bu gidişle hayvancılık bitecek, bırakacağız bu işi.” dedi.

Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, hepatit virüsleri hakkında bilgiler verdi Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, hepatit virüsleri hakkında bilgiler verdi

Emekli maaşlarının bayram sonrası verilecek olmasından şikâyet eden bir üretici ise, “Emekli maaşlarını bayram öncesi vrmedi, verseydi bu pazar bugün böyle olmazdı hareketlilik olurdu. Adam bayramdan 3 gün sonra aylığını alacak, nasıl gelsin şimdi kurbanlık alsın?” diyerek sitem etti.

“HAYVAN SATIŞLARI DURMA NOKTASINDA”

Bayrama sayılı günler kalmasına rağmen henüz hiç hayvan satamamaktan dert yanan besicileri dinleyen Süllü, “Üretici mağdur. Yem fiyatları uçmuş, canlı hayvan ithalatı yapılıyor, çoban yetiştiremiyoruz. Hayvan satışları durma noktasına geldi. Diyanetin bağışı toplaması, özellikle Somali’de kesilecek kurbanlar için açıkladığı rakam, dini vakıfların, tarikatların, marketlerin açıkladıkları kurban fiyatları kurban satışlarının önüne geçiyor. Besici bir an önce devletin sorunlarına çözüm bulmasını istiyor. Üretici her gün besicilikten uzaklaşıyor. Alım gücü her geçen gün düşen vatandaş yakında yiyecek et bulamayacak.” diyerek tepkisini gösterdi.

Kaynak: BÜLTEN