Eskişehirliler her ne kadar Eskişehirspor ile üzülse de tarihinde ilk kez profesyonel ligde mücadele eden Eskişehir temsilcisi Anadolu Ünivesistesi ile büyük bir heyecan yaşıyor. 3. Lig'in normal sezonunu 39 puan ile 6. bitiren temsilcimiz ligi 52 puanla 3. bitiren Karşıyaka ile Play-Off ’ların 1. turunda eşleşti. İzmir Alsancak Mustafa Denizli Stadyumu'nda tek maç üzerinden oynanan maçı 1-0'lık skor ile kazanan Eskişehir temsilcisi Anadolu Üniversitesi Play-Off ’ların 2. turuna yükselmeye hak kazandı.

Bu sezon Eskişehir'in gururu olan ve  3. Lig'de play-off'larının ilk turunu geçen Anadolu Üniversitesi'nin zorlu maç süreci ise henüz bitmedi. İşte Anadolu Üniversitesi'nin oynayacağı 3. Lig play-off sisteminin kuralları.

RAKİP EFELER 09

Anadolu Üniversitesi TFF 3. Lig Play-Off 1. Tur maçında Karşıyaka’yı eleyerek 2. Tura çıktı.  Bir diğer maçta Turgutluspor-Efeler 09 karşılaşmıştı. Maçı 4-1 kazanan Efeler 09, 2. Tur’da Anadolu’nun rakibi oldu. Bu tur çift maç üzerinden yapılacak.


3. Lig'de play-off sistemi nasıl işliyor?

Türkiye'de 3. Lig'de 2023-2024 sezonunda toplam 4 grup yer alıyor. Gruplarını normal sezonda 1. sırada tamamlayan takımlar, adını doğrudan 2. Lig'e yazdırmış olacak.

Sezon sonunda gruplarında 2., 3., 4., 5. ve 6. sırayı alan takımlar, TFF 2. Lig’e yükselecek son 2 takımın belirleneceği Play-Off müsabakalarına katılacak. Play Off müsabakaları grup içi eşleşmeler ve final müsabakalarından oluşur.

Grup içi play off müsabakaları 3 tur şeklinde oynanır. Her grupta, 2. sırayı alan takımlar
doğrudan 3. tura yükselir.

Eskişehir'de antrenörler ter attı! Eskişehir'de antrenörler ter attı!

1. turda kendi gruplarında 3. sırayı alan takımlar ile 6. sırayı alan takımlar, 4. sırayı alan takımlar ile 5. sırayı alan takımlar eşleşir. Eşleşmeler tek maç eleme usulüne göre, 3. ve 4. sıraları alan takımların sahasında oynanır.

2. tur müsabakaları her iki grupta 1. turdan gelen takımlar arasında, çift maç eleme usulüne göre ve ilk maç ligi daha alt sırada bitiren takımların sahasında olacak şekilde oynanır. 2. Tur müsabakaları sonunda tur atlayan takımlar, 3. Tura yükselir.

3. tur müsabakaları, ligi 2. sırada bitiren takımlar ile 2. turdan gelen takımlar arasında ve ilk maç 2. turdan gelen takımların sahasında olacak şekilde çift maç eleme usulüne göre oynanır. 3. tur müsabakalarını kazanan takımlar tarafsız sahada tek maç eleme usulüne göre oynanacak olan Final müsabakasını oynamaya hak kazanır.

Play Off Müsabakalarında iki maç sonunda, galibiyet veya beraberlik sayılarının eşit olması halinde, toplamda daha fazla gol atan takım tur atlar. Atılan gollerin eşit olması halinde ise, ikinci müsabaka sonunda on beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır.
Uzatma devrelerinde de eşitliğin bozulmaması durumunda, kazanan takım penaltı vuruşları sonucunda belirlenir.

Final müsabakaları, grup içi play off müsabakaları sonucunda başarılı olan her gruptan 1 takım olmak üzere toplam 4 takım arasında TFF tarafından belirlenecek tarafsız sahalarda tek maç eleme usulüne göre oynanır. Final müsabakalarında 1. Grup ile 2. Grup; 3. Grup ile 4. Grup eşleşir. Final müsabakalarının normal süresi berabere sonuçlandığı takdirde, on beşer dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Uzatma devresinde gol atılamazsa, kazanan takım penaltı vuruşları sonucunda belirlenir. Final müsabakalarını kazanan 2 takım TFF 2. Lige yükselir.

Kaynak: SPOR SERVİSİ