Mavi Spor Kulübü’nün wushucuları, bu ay içerisinde yapılacak olan şampiyonalara hazırlanıyor. Öncelikle Okul Sporları Türkiye Wushu Şampiyonasına katılacak olan sporcular, haftada 2 gün, Antrenör Arzu Kabal idaresinde antrenman yapıyor. ESGROUP Spor Servisi'nden Semih Akdemir'e özel konuşan Kabal, “3 yaştan itibaren her yaşa hitap ediyoruz. Haftada 2 gün antrenman yapıyoruz 1’er saat ama Türkiye Şampiyonası gibi müsabakalara hazırlanıyorsak hemen hemen her güne antrenman koyuyoruz. Her zaman her şampiyonaya hazır bir şekildeyiz” dedi.

Yeni yetenekler geliyor

Milli heyecanı açık havada yaşadılar Milli heyecanı açık havada yaşadılar

Antrenör Kabal, elde ettikleri derecelerden bahsederek, “Lisanslı olarak 75 sporcumuz var. 25 sporcumuz ise yarışmacı grupta. Ağustos’ta katıldığımız Balkan Şampiyonası’na 18 sporcu götürdüm, 15 madalya alarak döndük. Ardından Avrupa Şampiyonası’nda Şerife Yorgancılar şampiyon oldu, miniklerde ise Mislina Yirmibeşcik dereceye girdi. Okul sporlarında dereceye giren sporcularımız bulunuyor” dedi. Kabal, Eskişehir ve ülke sporuna yeni wushucular da kazandırdıklarına parantez açarak, “Bu şekilde yeni yeni sporcular yetiştiriyoruz. Alttan yeni yetenekler geliyor” ifadelerine yer verdi.

Hedefleri madalya

Katılacakları müsabakalar hakkında da bilgiler veren Kabal, “Önümüzde Okullararası Wushu Türkiye Şampiyonası var. Ardından Türkiye Şampiyonası yapılacak. Burada küçükler, yıldızlar ve gençler olarak katılacağız, bu ay yapılacak. Hedefimiz dereceye girmek. Bunun için sıkı bir şekilde çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Antrenör Kabal, ‘Özel bir kulüp olarak yaşadığınız sıkıntılar var mı?’ sorusunu şu şekilde yanıtladı; “Tabii ki sponsorumuz yok. Özel kulüplere çok fazla destek olmuyor. Kendi imkanlarımızla katılacağımız şampiyonalara gidiyoruz. Hem sporcular hem ben kendi çabalarımızla bir şeyler yapıyoruz.”

Aile desteği çok önemli

‘Eskişehir’de spor ne durumda?’ sorusu üzerine Başkan Kabal, “Eskişehir’de aslında spor çok kolay bir şekilde gelişebilir ama… Tabi velilerin de desteklemesi gerekiyor. İl şampiyonasına 18-19 okuldan 300 sporcu katılım sağladı. Aileler destekledikten sonra o çocuk bir yerlere gelebiliyor. Bir de benim önceliğim kural, disiplin, saygı… Bunu çözenlerle başarıyı yakalıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: SPOR SERVİSİ