100 Yıllık Miras: Bengüboz projesi kapsamında, Dr. A. Ege Yıldırım küratörlüğünde hazırlanan sergide Ahmet İzzet Bengüboz’un 20’li ve 30’lu yıllara ait arşivi günümüze taşınıyor. Bengüboz’un günümüze ulaşan binin üzerindeki fotoğrafı arasından yapılan seçki ile restore edilen, renklendirilen ve yapay zekâ uygulamalarıyla günümüze taşınan eserlerden oluşan pop-up sergi fotoğraf tutkunlarını ve tarih meraklılarını bekliyor.

3D Leyla ve Mecnun seyirciden tam not aldı 3D Leyla ve Mecnun seyirciden tam not aldı

MİRASA SAHİP ÇIKILMALI

Açılışta konuşan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, geçmişimizden gelen çok kıymetli bir mirasımız olduğunu ve bu mirasa sahip çıkmanın önemini vurguladığı konuşmasında “Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılını kutladığımız bu önemli dönemde, 1923-1939 yılları arasında Cumhuriyet’in getirdiği dönüşümü belgeleyen Ahmet İzzet Bengüboz’un fotoğraflarından oluşan Yüz Yıllık Miras Bengüboz Fotoğraf Sergisini, Atatürk ilke ve inkılâplarına son derece bağlı bir Cumhuriyet şehri olan Eskişehir’de sergilenmesinin organizasyonunu gerçekleştirmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, erken Cumhuriyet döneminin en özel belgelerini oluşturan bu kıymetli eserlerin gün yüzüne çıkarılmasını ve teknolojinin de imkânlarıyla gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Bilkom başta olmak üzere projede tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

ONUR DUYUYORUZ

Bengüboz’un eserlerinin Eskişehir halkı ile buluşmasından memnuniyet duyduklarını belirten Bilkom Kurumsal İletişim Yönetcisi Mirhan Binici ise Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutluyor ve Ahmet İzzet Bengüboz'un özel mirasını Eskişehir’de sergilemekten onur duyuyor, bu vesileyle sergiye ev sahipliği yapan Eskişehir Kent Konseyi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.  Sergi 13-19 Kasım 2023 tarihleri arasında Espark AVM giriş katında sanatseverlerle buluşacak.

M. ANIL AKSOY