Eskişehirliler, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve "asrın felaketi" olarak adlandırılan depremi unutmadı. Ulus Anıtı meydanında toplanan Eskişehirliler, saatler 04.17'yi gösterdiğinde mum yakarak ve saygı duruşunda bulunarak depremde hayatını kaybedenleri andı.

Eskişehir'de aracınızda bu varsa ceza kapınızda! Eskişehir'de aracınızda bu varsa ceza kapınızda!

Hüzün ve kederin hakim olduğu anma töreninde, depremde hayatını kaybedenler için dua edildi. Depremzedelerle bir araya gelen Eskişehirliler, onlara acılarını paylaştıklarını ve her zaman yanlarında olduklarını gösterdiler. Anma Töreninde vatandaşlar ile bir araya gelen Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Başkanı Ahmet Ataç,"Türkiye genelinde deprem kuşağı olan bir ülke olduğu için biz belediyelere büyük görevler düşüyor. Eskişehir'de ve hiçbir yerde böyle bir şey olmasın. Burada bulunmaktan çok mutlu oldum" dedi.

Anma Törenine, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ekibi, Odunpazarı Yıldız Tepe Mahallesi Koparatif Başkanı Hüseyin Barış, deprem bölgesinden gelen depremzede vatandaşlar ve çok sayıda Eskişehir halkı katıldı.

"BİR DAHA BÖYLE BİR ŞEY YAŞAMAYALIM"

 Törende konuşan Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, "Töreni düzenleyen arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Kaybettiklerimizi saygıyla anıyor, kalanlara sabırlar diliyorum. Tabii ki bir daha böyle bir şeyi yaşamamayı diliyoruz. Ağızdan çıkan laflar çok kolay ama acımız çok büyük. Ben de 17 Ağustos depremini ve bu depremi yaşayan biri olarak çok üzüldüm. Çok sıkıntılar çektim. Bugün bu saatlerde Tepebaşı Belediyesi'nin bir ekibi İslahiye'de görev yapıyor. Yaklaşık 2,5 ay orada kaldım. İlk giden belediyelerden biriyiz. Daha sonra Samandağ'da oluşturduğum bir mobil acil sağlık ekibiyle orada 2,5 ay hizmet verdik. Yaklaşık 3 bin 500 vatandaşımıza baktık. Bundan sonra da böyle bir şeyin olmasını hiçbir zaman istememeliyiz. Türkiye genelinde deprem kuşağı olan bir ülke olduğu için biz belediyelere büyük görevler düşüyor. Eskişehir'de ve hiçbir yerde böyle bir şey olmasın. Burada bulunmaktan çok mutlu oldum" şeklinde konuştu.

"AFAD EKİBİ OLARAK TEKRAR NÖBETTEYİZ"

Eskişehir Tepebaşı Arama Kurtarma Ekip Koordinatörü Zuhal Çelik, "6 Şubat'ta ülkece asrın felaketini yaşadık. Bugün 6 Şubat yıl dönümünde Ulus Anıtı'nda AFAD ekibi olarak tekrar nöbetteyiz. Eskişehir AFAD ekibi olarak ilk aşamada bölgeye giden ekiplerden biriydik. Yaşadıklarımız kelimelerle anlatılamayacak kadar zorlayıcıydı. Umarım ülkemiz bir daha böyle bir felaketle karşı karşıya kalmaz. Bugün ekibimizin bir kısmı geçen sene görev yaptığımız İslahiye'ye doğru yola çıktı. Geçen sene enkaz bölgesinde 22 kişilik arama kurtarma ekibimiz ve aşevi ekibimiz olmak üzere toplam 35 kişilik bir ekiple görev almıştık. Biz bir hafta boyunca bölgede kaldık, diğer ekiplerimiz ise yaklaşık 2 ay boyunca çalışmalarına devam ettiler" ifadelerini kullandı.


"2 KIZ ÇOCUĞUNU ENKAZDAN KURTARMAYI BAŞARDIK"

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nda İtfaiye Eri olarak görev yapan ve asrın felaketi olarak adlandırılan depremde bölgede yer alan Salih Dönmez Kula, "Geçen sene bu vakitlerde yaşanan bu acı deprem döneminde Hatay'da görev aldım. Gerçekten insanların acılarını, sıkıntılarını ve dertlerini paylaşmaya çalıştık. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve İtfaiye Daire Başkanlığı olarak tüm birimlerimizle birlikte elimizden gelen tüm faaliyetlerde ve hizmetlerde bulunduk. Hatay halkının yanındayız ve onları yalnız bırakmayacağız. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve İtfaiye Daire Başkanlığı olarak oradaki acıları, üzüntüleri ve kederleri paylaştık. 3-4 ekip halinde çalışarak 2 kız çocuğunu enkazdan kurtarmayı başardık" diye konuştu.

Muhabir: Emrah Köse