Ramazan ayıyla birlikte restoran ve lokantalar iftara hazırlandı ancak vatandaşlar geçen yıllardaki ramazanları mumla arıyor. Dar gelirli vatandaşın en çok tercih ettiği yerlerden olan esnaf lokantalarında dahi 4 kişilik bir ailenin iftarı bin lirayı geçiyor. Eskişehir’de esnaf lokantası sahibi İbrahim Kula, fiyatlarda geçen yıla oranla yüzde 100’lük bir artış yaşandığını belirterek, “4 kişilik bir aile iftara geldiğinde bin lira ile bin 200 lira arasında iftarını yapar. Geçen seneye göre çok fiyat farkı var. Geçen sene bu rakam ortalama 400 lira ile 500 lira arasındaydı. Her şey çok pahalı. Her şeye çok zam geliyor. Geçen sene kavurmayı 70 liraya veriyorduk bu sene 220 liraya veriyoruz. Kuzu eti alınacak gibi değil, tezgaha bile koymuyoruz. 1 porsiyon isteyene 350 – 400 lira diyeceksin. İşin içinden çıkamayacağız. Hem müşteriye hem de bize yazık” dedi.

"MENÜ YAPMIYORUZ"

Zamların lokantada çıkan yemekleri de etkilediğini söyleyen Kula, “Zamlar bizi daralttı, çalışanları daralttı, müşteriyi de sıkıntıya soktu. O yüzden menü yapmıyoruz artık. Müşteri ne isterse onu veriyoruz. Menü yaptığımız zaman müşteri zorlanıyor. Çorba içip ya da tek yemek yiyip gidecek. 90 – 100 liraya karnını doyurup gitmek istiyor. Ne yapsın adam? Onun için menü yapmıyoruz” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR ŞU ŞEKİLDE:

Kavurma 220 TL

Patlıcan kebabı: 140 TL

Tavuk sote: 80 TL

Köfte: 90 TL

Musakka: 80 TL

Kuru Fasulye: 40 TL

Nohut: 40 TL

Tatlı: 30 TL

Pilav: 25 TL

Salata: 30 TL

Cacık: 30 TL

Eskişehir'deki araştırma hastanesinde kötü görüntü: "Eziyet gibi..." Eskişehir'deki araştırma hastanesinde kötü görüntü: "Eziyet gibi..."

Kelle paça: 40 TL

İşkembe: 40 TL

Mercimek: 30 TL

Muhabir: M. ANIL AKSOY