Tüm Emeklilerin Sendikası Eskişehir Şubesi üyeleri emekli aylıklarının yeniden düzenlenmesi ve intibak yasasının çıkarılması talepleri için imza kampanyası düzenledi. Hamamyolu’nda bir araya gelen emekliler taleplerini hep bir ağızdan haykırdı. “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Emekliyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Çetelere değil emekliye bütçe” sloganlarıyla kentteki tüm emeklilere çağrıda bulunan sendikalı üyeler, imza kampanyasına destek istedi. Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı, emeklileri yok sayanların seçimde sonuçlarına katlandıklarını belirterek, “Seçim öncesi Tüm Emeklilerin Sendikası olarak 16 milyon emeklinin taleplerini dile getirdik. Hem iktidar ortaklarına hem cumhurbaşkanına hem de tüm siyasi partilere çağrıda bulunduk. Ülkemizde yoksulluk sınırı 63 bin lirayı geçti. Açlık sınırı bile 24 bin lirayı geçti. 10 bin lira emekli maaşı 1 çocuğun ihtiyaçlarını bile karşılamaz. Onun için seçim öncesi yeniden bir düzenleme yapılmasını, adaletli gelir dağılımını savunduk. Bu düzenlemenin yapılmasını istedik ama buna rağmen cumhurbaşkanı bizi duymazlıktan geldi. Geldiğimiz nokta belli. Tüm uyarılarımıza rağmen bizi görmezlikten gelen siyasi iktidar ve cumhurbaşkanı, yerel seçim sonuçlarını gördü. Emeklilerin taleplerinde ne kadar haklı olduklarını, sandık sonuçları açıklandığında gördüler. Buradan bir kere daha uyarıyoruz ve mücadelemizi sürdürmeye karar verdiğimizi bildiriyoruz” ifadelerini kullandı.

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Odunpazarı’nda TÜM BEL SEN ile toplu iş sözleşmesi imzalandı Odunpazarı’nda TÜM BEL SEN ile toplu iş sözleşmesi imzalandı

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin sorumlusunun emekliler olmadığını söyleyen Şanlı, “Biz emekliler primlerimizi, vergilerimizi peşin peşin ödedik. Karşılığında hakkımız olan insanca yaşayabileceğimiz bir emekli maaşı istiyoruz. Yaşanan krizin sorumlusu ülkemizi yönetenlerdir. Krizin faturasını da onlar ödemelidir. Mücadelemizi yükselteceğimizi, siyasi iktidarın da bunu bilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Türkiye’nin her yerinde alanlardayız. Bütün imzaları TBMM’ye ulaştıracağız. En düşük emekli maaşının 35 bin lira olmasını, intibak yasasının derhal çıkarılmasını istiyoruz. Emeklilerin tüm sağlık hizmetlerinden para alınmamasını, sendikal mücadelemizin yasal güvence altına alınmasını istiyoruz. Bütün dul, yetim ve engellilerin de bu haklara sahip olması için düzenleme yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Muhabir: M. ANIL AKSOY