Büro Emekçileri Sendikası’nın son ağustos ayı verilerine göre açlık sınırı 15 bin 600 lira, yoksulluk sınırı ise 46 bin 980 lira oldu. 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının mevcut ekonomi düzeninde yaşamı geçirmek için mümkün olmadığını söyleyen Tüm Emekliler Sendikası Eskişehir Şubesi Yediler Parkı’nda bir araya gelerek ses yükseltti.

Eskişehir’deki en büyük ‘‘paket terfi” merkezi için çalışmalar devam ediyor Eskişehir’deki en büyük ‘‘paket terfi” merkezi için çalışmalar devam ediyor

SABRIMIZ TÜKENDİ

Emekliler adına açıklama yapan Şube Başkanı Nalan Karagöz, “2023 yılının ilk 6 ayında maaşlarımız ortalama yüzde 52 eridi. 1 Temmuz'dan itibaren gelen zamlar alım gücümüzü çok düşürdüğü apaçık ortadayken, emeklilerin çok az bir kısmına yansıyacak olan yüzde 25 artış kabul edilebilir değildir. Hali hazırda, kesin sayısı açıklanmamakla birlikte, sayısı 9 milyon tahmin edilen emeklinin 7 bin 500 lira civarında maaş aldığı ve emeklilerin çok önemli bir bölümünün kök maaşları da 7 bin 500 liranın çok altında kaldı. Zam furyası sürekli olarak ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor. Cumhuriyet bayramı ikramiyesi verileceği söylemi ile bizleri bir kere daha kandırmak istiyorlar. Sabrımız tükendi! Artık yeter! Bıçak kemiği de geçti” dedi.

25 BİN LİRA OLMALI

Emekli maaşlarının en az 25 bin liraya çıkarılması gerektiğini ifade eden Karagöz, “Eğer yeni maaş  düzenlemesi yapılmazsa  yükselen gıda fiyatları nedeniyle emeklileri aş evi kapılarında ve akşamları pazar artıkları toplarken pazar yerlerinde sık sık göreceğiz. Artık belediyelerin emekliler içinde aş evleri açmaları gerekecek. İktidardan umudunu kesen emekliler, belediyelerin emeklilere sahip çıkmasını bekler oldu şeklinde konuştu. Emeklilerin artık isyan ettiğini vurgulayan Karagöz, tüm emeklileri sendika altında örgütlenmeye davet etti.

M. ANIL AKSOY