Eskişehir'de 15 yıldır midyecilik yapan 54 yaşındaki Seyithan Biçek, midyenin nerden geldiğini, nasıl hazırlandığını ve insanlara nasıl sunulduğunu anlattı. Sonhaber Gazetesi'nden Emrah Köse'nin haberine göre, 33 yıldır mesleğini devam ettiren Biçek, Eskişehir'de midyeye olan ilginin arttığını da söyledi. Midyenin İzmir'den denizden alındığını ve eşi tarafından özenle hazırlandığını söyleyen Biçek, "Midyelerin dış kabukları tek tek bıçakla temizlenip, içinin de temizlenmesiyle başlayan süreç, pilav hazırlanması ve doldurulmasıyla devam ediyor. Son aşamada ise midyeler haşlanarak servis edilmeye hazır hale geliyor" dedi.

İLGİ ZAMANLA ARTTI

Eskişehir'deki o merkezde gençler için ücretsiz hizmet! Eskişehir'deki o merkezde gençler için ücretsiz hizmet!

Eskişehir'e ilk kez 2005 yılında tepside seyyar satıcı olarak midye satmaya gelen Biçek, "2009'da Kızılcıklı'da dükkan açtık. 2010'dan beri ise şu anda bulunduğum yerde hizmet veriyorum. Eskişehir'de daha önceleri yüzde 20'si biliyordu şimdi yüzde 80'i midyeyi biliyor. İlginin zamanla arttı ve talepte önemli bir yükseliş oldu"ifadelerini kullandı.

ESKİDEN 50 KURUŞA SATIYORDUK
Artan maliyetler midyecileri de olumsuz etkilediğini belirten Biçek, "8 liraya aldığım pirinci 130 liraya, 50 liraya aldığım yağ ise 250 liraya yükseldi. Bu durum midye fiyatlarına da yansımış durumda. Midyenin  tanesi 8 TL, 10 TL ve 15 TL olmak üzere farklı fiyatlardan midye satıyoruz. Yıllara göre kar paylarında düşüş olduyor. Eskiden midyenin tanesini 50 kuruşa satıyorduk, şimdi 10 TL'ye satmak zorunda kalıyoruz" ifadelerini belirtti.

DALGIÇLIK YAPARAK BAŞLADIK

Mesleğe dalgıçlık yaparak başlayan Biçek, "midyecilik mesleğine 1993 yılında İzmir'de başladım ve yıllarca tekneyle denize açılarak denizin içine dalarak midye çıkardım. 2000 yılında midye dolması işine girdim ve 18 sene boyunca İzmir'de bu işi yaptım.  2009'da Eskişehir'e taşındım ve hala yapıyorum" diye konuştu.

Seyithan Biçek'in hikayesi, Eskişehir'de midyecilik mesleğinin zorluklarını ve güzelliklerini gözler önüne seriyor. Artan maliyetler ve ekonomik zorluklara rağmen Biçek, midye tutkusundan vazgeçmiyor ve Eskişehir'de lezzetli midyeler sunmaya devam ediyor.

Editör: Tuğçe Kaş