Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un Gökmeydan Mahallesi’nde ki Seçim Koordinasyon Merkezi açılışı coşkulu bir katılımla gerçekleşti. Açılışa CHP Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve İbrahim Arslan, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, CHP İlçe Başkanı rahmi Çınar, meclis üyesi adaylarından Nihat Çuhadar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Kurt enflasyondaki artıştan bahsederek, “Biz yoksullaşmadan yoksulluğa çağrı bulacak bir iktidar istiyoruz. Böyle bir iktidar olmadığına göre belediyeler sosyal belediyecilik yapacak” diye konuştu.

ESKİŞEHİR’DE BETON BELEDİYECİLİĞİ EMELİNE ULAŞAMAZ”

Açıklamasına Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Siyasetin namusu var. Evvela üyesi veya adayı olduğun partiye sadakat göstermen gerekir. Eskilerin deyimiyle ‘Eli işte gözü oynayışta’ olanlardan ne partilerine ne de şehirlerine hayır gelir” sözleriyle başlayan CHP İl Başkanı Talat Yalaz, “Başka bir şehirde parti değiştiren parti değiştiren birisine ithaf ederek söylüyor. İlgililer üzerine alınabilir. Meral Akşener ise ‘İnanıyorum ki Eskişehir dümenci bir insanı seçmeyecektir’ diyor. Dün Sayın Genel Başkan’ımız Eskişehir’e gelip AKP Eskişehir Belediye Başkan Adayı’na ‘Milli irade hırsızı’ dedi. Kendisi de kendi hayal dünyasına göre oluşabilecek senaryolar üretmiş. Haddini de bilmiyor. Partinin iç işleriyle ilgili gerçek dışı sözler söylemiş ama partiyle de çok ilgili ve alakalı olduğunu görerek kendisine sesleniyorum: Zaten seçimi kaybedeceksin. Seçimi kaybettikten sonra bizim partimize gelmek gibi bir niyetin varsa bunu aklının ucundan bile geçirme! CHP’nin kapısı bütün siyasi görüşlere ayrım gözetmeksizin açıktır. Ama eski genel başkanının ‘dümenci’ dediği, mevcut genel başkanının ‘siyasetin namusu var’ ithamlarında bulunduğu birisine kapalıdır” dedi.

"ESKİŞEHİR RANTA AÇILAMAZ"

Nebi Hatipoğlu’nun kadınlar günü ile ilgili açıklamalarına cevap veren Yalaz, “Meclis üyesi listelerinde seçilmesi muhtemel sadece 2 kadın var. Tepebaşı’nda tek bir kadın meclis üyesi yazmamışlar. Halı sahaya maça gider gibi meclise gelecekler. Grup toplantılarında da okey, tavla oynarlar. CHP’nin kadına verdiği değeri hepimiz biliyoruz. Kadınları sosyal ve toplumsal hayattan alıp eve kapatmaya çalışan bir zihniyet kadınlar üzerinden siyaset yapmasın. Kaldı ki Cumhuriyetin 100’üncü yılında Cumhuriyet Kenti Eskişehir’i, Ayşe Ünlüce yönetecek. Eskişehir’de beton belediyeciliği emeline ulaşamaz. Bu şehir hiçbir zaman ranta açılamaz” diye konuştu.

“İKTİDAR PARTİSİNDE Kİ BELEDİYEYİ SEÇMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ”

Odunpazarı Belediyesi’nin Gökmeydan Mahallesi için yaptığı çalışmalarla sözlerine başlayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Yılların mezbelelik halindeki Cumhuriyet parkını yaşanabilir bir park haline getirdik. Şehrin merkezinde 16 bin metrekarelik bir alanı yaşanacak bir ortama çevirdik. Basketbol sahasını yenilemişiz. Halk marketi buraya taşımışız. Gökmeydan Spor Kampüsü’nü yapmışız. Hilal Bingöl Oyuncak Kütüphanesi’ni ve Hilal Bingöl Kreş’ini aşmışız. Kemal Tahir Halk Kütüphanesi’ni aşmışız. Gökmeydan Halk Merkezi’ni açmış ve Gökmeydan’a hizmet binamızın büyük bir bölümünü taşımışız. Gökmeydan’da ki halk merkezimizde şu ana kadar 6 bin 830 hemşehrimiz doğrudan yararlanmış ve burada ders çalışmış, kurs görmüş. Gökmeydan’ın temizliğinden, yolundan, kaldırımından hiç kimsenin şikayeti yok. En kısa süre içerisinde varsa eksiğimiz tamamlarız. Bu hizmetler halkçı belediyeciliğin halka dokunan belediyeciliğin örnekleri ama bu iktidarla uyumlu bir belediye değil. Yani reisin dediği gibi iktidarın partisindeki belediye başkanını seçmek zorunda değilsiniz” diyerek açıklama yaptı.

İlkokullu çocuklara hayvan sevgisi ve sokak hayvanlarına yaklaşım eğitimi İlkokullu çocuklara hayvan sevgisi ve sokak hayvanlarına yaklaşım eğitimi

”KİMSEYİ ZENGİN ETMEK İÇİN BELEDİYECİLİK YAPMIUYORUZ”

Diyanet’in SMS yoluyla fitre istemesine eleştiri getiren Kurt, artan enflasyonun etkilerine de dikkat çekerek şu sözleri kullandı:  “İktidar ne yazık ki halkı unuttu, başka işlerle uğraşıyor. İktidarın bugün utanılacak bir şekilde diyanete fitrelerinizi SMS yoluyla gönderin diye mesaj attığını gördüm, yazıktır. Fitre verecek vatandaşlarımıza sesleniyorum, diyanete 5 kuruş vermeyin. Diyanete vereceğiniz de fitrelerinizi Lösev Vakfı’na verin. Biz hepimize eşit hizmet edecek Diyanet istiyoruz. Ramazanda bütün inançlara, bütün mezheplere aynı yakınlıkta bir Diyanet İşleri Başkan’ı istiyoruz. Diyanet işleri başkanı siyaset yapmaz, siyaset yapacaksa iner o kürsüden çıkar sahalara gelir karşımıza. Orada bizim dini duygularımızı sömürerek hiç kimsenin cenneti garantileme ihtimali yok. Şu anda Diyanet hesabını veremediği bir servetin üstünde oturuyor ama vatandaşa diyor ki bir SMS at 130 TL fitreni bana ver. Vermeyin arkadaş vermeyin. Biz yoksullaşmadan yoksulluğa çağrı bulacak bir iktidar istiyoruz. Böyle bir iktidar olmadığına göre belediyeler sosyal belediyecilik yapacak. Halk ekmeği, halk eti, halk marketi, aş evlerini kurduk ve kişi sayısı çoğaldıkça biz utanıyoruz. Yoksulluk çoğaldıkça biz utanıyoruz. 28 Mayıs’tan bu yana henüz 8 ay geçti. 8 ay önce mazot 18 liraydı, bugün 43 TL, Dolar 19 liraydı bugün 32 TL. Demek ki bu hükümet bu işi bilmiyor, yönetemiyor. O zaman 31 Mart'ta bu hükümete bir ihtar çekmeniz zamanıdır. ‘Biz seni istemiyoruz, seni politikalarını istemiyoruz. Senin yapacağın belediyeciliği de istemiyoruz’ demek lazım. Ranta karnımız tok. Doğru belediyeciliği biz yapacağız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. 25 yıldır Eskişehir'de farklı bir belediyecilik var ve bu fark devam edecek. Biz yetimin hakkını yetime teslim edecek bir yönetim anlayışı sergiliyoruz. Biz hiç kimseyi zengin etmek için belediyecilik yapmıyoruz. Hiçbir akrabamız köşeyi dönsün diye belediyecilik yapmıyoruz. Bizim yakınlarımız belediyenin müteahhitliğini yapmıyor. Bunların hepsi onlara ait. Benden önce 10 yıl yapmışlar. Kimin kime ne verdiğini ben biliyorum. Sıkışırsak hepsini kullanırız ama Eskişehir halkı buna ihtiyaç bırakmıyor. Eskişehir sosyal demokrat ve halkçı belediyecilikle devam diyor.”

“AZ LAF ÇOK İŞ”

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise hava şartları nedeniyle sözlerini kısa tutmak istediğini belirterek, “ 25 yıldır Ahmet Ataç’ı, Kazım Kurt’u, Ayşe Ünlüce’yi tanıyorsunuz ve memnunsunuz. O zaman az laf çok iş yapalım. Yolumuz açık olsun” dedi.

“BİZLER ÜLKENİN ÖKSÜZ EVLATLARI GİBİYİZ”

Emekliler için hayata geçirmeyi düşündükleri projelerinden bahseden CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, “Kazım Başkan’ımız dediği gibi iktidar, halkı, esnafı, pazarcıyı, çiftçiyi, emekliyi, çocukları, kadınları unuttu. Bizler ülkenin öksüz evlatları gibiyiz. Yoksullukla mücadelede en zorlanan grup emekliler. Açlık sınırın altında aldığı maaşlarla hayata tutunmaya çalışıyorlar. Biz ilerleyen zamanda emeklileri sosyal yardım grubumuzun içine alıyoruz. Hem sosyal kart desteği vereceğiz hem de yakacak ve koli yardımlarımızdan faydalandıracağız. Yoksullukla mücadele ekiplerimizin yaptığı incelemeye göre mahallelerden çıkan sonuçlarda tam gün okula giden çocuklarımız öğlenleri aç kalıyor. Bizi okullara sokmuyorlar. Bununla mücadelenin yolu iktidar politikalarıdır. O nedenle çiftçiler için, gençler için, esnaf için, kadınlar için, çocuklar için önümüzdeki 5 yıl daha beraberiz” ifadelerinde bulundu.

Muhabir: SÜMEYRA BALCI