Protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyelerine toplam 350 adet damızlık koyun ve koç vererek ağıl yapımı konusunda da destek sağlayacak. Projede üretilecek hayvanlarla hem küçük üreticiler desteklenecek hem de ilçelerin damızlık küçükbaş hayvan merkezi olması sağlanacak.

Yapay zekayla güçlenen uygulamalar engellilerin hayatını kolaylaştırıyor Yapay zekayla güçlenen uygulamalar engellilerin hayatını kolaylaştırıyor

Kırsal Kalkınma Projeleri ile Türkiye’de birçok yerel yönetime örnek olan ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak üzere damızlık hayvan desteği çalışmalarını sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu alanda önemli bir iş birliğine daha imza attı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ve Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum’un imzaladığı protokollerle ilçelerde küçükbaş hayvancılığın teşvik edilmesi, desteklenmesi, yetiştirilmesi, geliştirilmesi ve ilçelerin damızlık küçükbaş hayvan merkezi olması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Başkan Büyükerşen, “Büyükşehir Belediyemizin küçükbaş hayvancılığın yaygınlaştırma projeleri sürüyor. Seyitgazi ve Mihalıççık Belediyeleri ile protokol imzalayarak hem küçükbaş damızlık hayvan verilmesi hem de ağıl yapımı konusunda destek sağlayacağız. Ayrıca hayvanların bakımı, sağlık kontrolleri ile ilgili de süreçler takip edilecek. İlçelerde yaptığımız damızlık hayvan desteklerinin iyi sonuç vermesiyle şimdi de böylesi önemli bir adım daha atıyoruz. Bu proje büyük sıkıntı yaşayan köylülerimize bir çeşit sermaye yatırımıdır. Her geçen gün ekonomik sıkıntı yaşayan köylülerimizin üretime devam etmesi açısından bu tip çalışmalar büyük önem kazanıyor. İlçelerimize hayırlı ve bereketli olsun.” dedi.

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe de, “Üreticilerimize büyük katkı sağlayacak bu anlamlı proje sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum ise, “Büyükşehir Belediyemizle tarımsal kalkınmayı sağlama adına ikinci protokolü imzalıyoruz. Daha önce Büyükşehir’in arazilerini ekmiştik şimdi de küçükbaş hayvancılıkta önemli bir proje yapacağız. Sazak mahallemizde uygulayacağımız bu çalışmada hayvanlarımızı meraya çıkarmadan bize ait olan 700 dönümlük alanı 100’er dönümlük alana ayırıp özel mera bitkileri ekeceğiz. Çobana ihtiyaç olmadan Türkiye'de hayvancılığı yeni bir noktaya taşıyacak bir çalışma olacağını düşünüyoruz. Bunu hep birlikte yapacağız. Hocamıza çok teşekkür ederiz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından Başkanlar protokolü imzaladılar. Protokollere göre Büyükşehir Belediyesi, Seyitgazi ilçesinde devam eden proje kapsamında Taşlık mahallesine ilave ağıl yapılmasını sağlayacak ve 100 adet damızlık koyun ve koç verecek. Mihalıççık’ta ise Sazak mahallesinde ağıl kurulması sağlanacak ve 250 adet damızlık koyun ve koç desteği verilecek. Burada yetiştirilecek küçükbaş hayvanlar ile üreticilere damızlık hayvan destekleri sağlanacak.