Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ES TV’de yayınlanan Ekstra Gündem programının konuğu oldu. Lütfü Yüksel Yaşlı Bakım Merkezi’nde gerçekleştirilen canlı yayında Başkan Kurt, gerçekleştirdiği projelerini anlattı. Merkezin yapım sürecinden bahseden Başkan Kurt, “Sosyal belediyecilik anlayışı gereği halkın yaşamını kolaylaştırıcı ve iyileştirici işler yapmamız gerektiğini düşünenlerden olduğum için böyle bir adım attık. Burası bize hazine tarafından tahsis edilmiş 17 dönümlük bir arazi. Ne yapılır diye düşünürken sevgili arkadaşım Alaaddin Çam'ın da önerilerine dikkate alarak gözümüzü kararttık ve başladık. Tasarruf genelgesine göre bizim bu tür işler yapmamız yasaklandı gibi bir tablo çıktı ortaya. Biz nasıl yaparız diye düşünürken imdadımıza hemşerimiz Lütfü Yüksel yetişti. Kaba inşaatı bitmek üzereydi ve 'bundan sonrasını ben yaparım' dedi. Ve Lütfü Yüksel’in büyük gayreti ve desteği ile bu bina bu hale geldi. İçinin döşemesi de dahil bütün masrafları üstlendi biz de işletmeye açmış olduk. 135 yatak kapasiteli ve şu anda 80 yaşlımız var. 135'in 35'i hastalıklı yatalak hastalar için ayrılmış bir bölüm diğer tarafı da kendi işini gören yaşlılarımız için ayrılmış bölüm. Bütün yasa ve yönetmeliklere uygun bir sistemle işletmeye açtık. Eskişehir'in en büyük yaşlı bakım merkezidir” ifadelerini kullandı.

KAMPÜS GELİŞMEYE DEVAM EDECEK

Kampüsün daha da gelişeceğini belirten Başkan Kurt, önümüzdeki hafta bir kreşin daha açılışını yapacaklarını söyledi. Başkan Kurt, “Burada ilk önce engelli kreşi yaptık ve bu Türkiye'de ilk. Yine bağışçımız Halil İbrahim Ara, oğlu adına bu kreşi bize bağışladı. O kreşi işletebilmek çok özel eğitimlerden geçmesi gereken kişilere bağlı. Türkiye'de örneği olmadığı için müfredatı da yok. Bizim Kadın Aile Müdürlüğümüz bünyesindeki kreşlerden sorumlu arkadaşlarımız özel bir çalışma yapmak suretiyle orayı geliştirdiler. Yine sağlıklı çocuklar için bir kreşimiz var burada. Önümüzdeki hafta açılışını yapacağız bitti bitecek. Yine bir hemşerimiz tarafından yaptırıldı. Biz bu tasarruf genelgesine rağmen bu işleri yapıyoruz. Engelli çocuklar normal çocuklar yaşlılar ve önümüzdeki dönemde bir Alzheimer merkezi yapacağız. Ondan sonra da burada çocukların yaşlıların ve gençlerin bir araya gelebileceği bir atölye yapacağız. Eskişehir'in tüm sanatseverlerinin gelebileceği bir ortam hazırlayacağız. Böylelikle bu kampüs dolu dolu bir mekân haline gelecek” dedi.

SIKINTILARDAN KURTARACAĞIZ

Lütfü Yüksel Bakım Merkezi’nin bir bölümünü poliklinik haline getirdiklerini ifade eden Başkan Kurt, “Bu polikliniği kurup hem mahallenin ihtiyacını giderecektik hem de buradaki yaşlıların. Ama ne yazık ki Bakanlık bize doktor vermedi. Bizim bulduğumuz doktorların da onayını vermedi. O nedenle poliklinik hizmete geçmedi. Sağlık müdürümüzden gereken desteği aldıktan sonra, doktorlarımızı buraya atadığımız takdirde yatalak hasta bölümünü de açacağız. Ve pek çok kişiyi bazı sıkıntılardan kurtaracağız” diye konuştu.

EN İYİSİNİ YAPTIĞIMIZI İDDİA EDİYORUM

Vatandaşlara dokunan hizmetler yaptıklarını belirten Başkan Kurt, “Yaptığımız işlerin hepsi insanların ihtiyacı. İnsana dokunan hizmet denilen bu. Bundan örnek alarak biz de yapacağız diyen belediye çıkarsa biz seve seve destek oluruz. Bunu aslında devletin yapması gerekir. Ama devlet bu işe yetişemiyor çünkü devlet iyi yönetilemiyor. Böyle olunca iş de belediyelere kalıyor. Ben Odunpazarı Belediyesi'nin bunu en iyi şekilde yaptığını iddia ediyorum ve bunu yapmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BARINAKLARIN GENİŞLETİLMESİ ŞART

Hayvan barınağı ile ilgili yaşanan sorunun şu anlık çözüldüğünü söyleyen Başkan Kurt, “Biz yürütmeyi durdurma kararı aldık. Vilayet de bir yıl uzattık diye bir yazı gönderdi. Bir yıl sonunda umarım tatlıya bağlanır. Çünkü barınakların genişletilmesi şart. Seçim sürecinde hangi mahalleye gidersek gidelim en büyük şikâyet sokak hayvanları. Yasa ile bu sorunu çözmek mümkün değil. Yasanın mutlaka elden geçmesi lazım. Yasaklı ırkların sahiplenilmesi, dışarıya bırakılması asla mümkün değil ama sonuçta bunlar bir canlı. Bunu bize vermediler ama herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum. Sokak hayvanlarını sadece sokakta sevmesinler sahiplensinler, evlerine alsınlar. Yoksa sokakta insanlar çok korkuyor, çok sıkıntı oluyor” şeklinde konuştu.

253 MİLYON TL TASARRUF ETTİK

Belediye olarak tasarrufa önem verdiklerini ve bu şekilde hizmetlere kaynak ayırabildiklerini belirten Başkan Kurt, "Biz yapmış olduğumuz bütün etkinliklerde en az masrafla en üst düzeyde hizmet almak istiyoruz. Bizim en büyük giderlerimiz kiralık araçlarımızdı. Şu anda kiralık bir tek aracımız yok. İş makinaları da dahil. Eğer biz araç kiralasaydık son 5 yılda 253 milyon lira fazla para ödeyecektik. Bu para bizim kasamızda kaldı ve işte o parayla bunlar yapıldı" dedi.

EKONOMİYE KARŞI DİRENECEĞİZ

Fırtınada hayatını kaybeden başmühendise, Sivrihisar’da son veda! Fırtınada hayatını kaybeden başmühendise, Sivrihisar’da son veda!

Ülkenin derin bir yoksulluk içinde olduğunu dile getiren Başkan Kurt, “Ya sosyal bir devlet devreye girecek ya da sosyal bir belediye. Halkçı Başkan demelerindeki sebep bu. Çünkü biz pek çok yoksula, işsize, sıkıntıya düşmüş esnafa dokunduk ve halk bize bu sıfatı yakıştırdı. Halk market insan onuruna yakışır bir yardım modeli. Orada kimse kimseyi kuyruğa dizmiyor. Özgürce alışveriş yapma psikolojisini de tatmin ederek kendilerine ne istiyorsa onu alıyorlar. Ve bu her ay olduğu için düzenli olduğu için sıkıntı yaşanmıyor. İnsanların hiçbirini biz tanımıyoruz. Seçim sürecinde gezerken insanlar bize gizli gizli 'Allah razı olsun halk marketten alıyorum' diyor. Biz insanları rencide etmeden yardım etmenin yolunu arıyoruz. Halk market, aşevi, yaşlı bakım üniteleri, evde bakım hizmetleri, evde banyo hizmeti bunların hepsi yoksullar için. Zaten büyük ihtimalle Nisan ayından sonra büyük bir ekonomik patlama olacak. Doların 50 TL'yi geçeceği kesin. Elektrik doğalgaz mazot giderleri yükseldiği zaman bu hayatın her alanını etkiliyor. Ve hiç kimse ekmeği 8 TL'den yiyemez. O yüzden halk ekmek, aşevi önünde kuyruklar oluşur. Ve bunun sonu iyi değildir. Çay 3 liradan satılmaya devam edecek. Ekonomiye karşı direniriz. 3 TL'yi yapabildiğimiz kadar yapabiliriz. Çayı ekmeği ve diğer gıda maddelerini en düşük bedelle satmayı kabul ediyoruz, davet ediyoruz” diye belirtti.

Muhabir: BERİVAN HALİS