Bakan Göktaş, Eskişehir’de Büyük Emirdağlılar Buluşması’na katıldı Bakan Göktaş, Eskişehir’de Büyük Emirdağlılar Buluşması’na katıldı

Irak’ta yaşarken orduda Yüzbaşı olarak görev yapan ardından Türkiye’ye sığınarak Eskişehir’de çobanlık yapmaya başlayan Ahmed J. isimli şahıs kaldığı bir çiftlik evinde kendisi gibi mülteci olan maskeli 7 kişi tarafından gasp edildiğini iddia etti. Duruşmaya çıkarılan tutuklu sanıklar ise suçlamaları kabul etmedi.
Eskişehir’de bir çiftlik evine gece yarısı giren Suriye ve Irak uyruklu mültecilerden oluşan maskeli 7 kişi, çobanlık yaparak geçimini sağlayan Irak uyruklu Ahmed J, isimli şahsı gasp ettikleri iddiasıyla tutuklanan sanıklar ilk savunmasını yaptı. 5. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan gasp davasında parası, cep telefonu ve koyunlarının çalındığını iddia eden Iraklı Çoban Ahmed J. "Başıma silah, boğazıma bıçak dayadılar. Para vermeyince eşimin iç çamaşırlarını giydirip cep telefonuna kaydettiler. Hepsinden şikayetçiyim"dedi.
 

HEPSİ DE MÜLTECİ ÇIKTI
Eskişehir’de aralarında Irak ve Suriye’den gelen mültecilerin bulunduğu 7 kişilik şebekenin karıştığı ‘nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarının dava dosyası açıldı. Olay geçtiğimiz Temmuz ayında Tepebaşı ilçesine bağlı Sulu Karaağaç Mahallesinde meydana geldi. Mahalle çıkışında bulunan bir çiftlik evinde yaşandığı ileri sürülen yağma olayının sanıkları olan 7 kişi hakkında Cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianame 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Yaklaşık altı aydan beri tutuklu olan sanıklar ilk kez hakim karşısına çıkarıldı. 5’i Suriye 2’si de Irak uyruklu oldukları tespit edilen sanıklar kendileri gibi mülteci olan Ahmet J. isimli şahsı, silah ve bıçakla tehdit ettikleri iddiasıyla ilk savunmalarını yaptı.
 

900 SAATLİK GÖRÜNTÜ İNCELENDİ
Eskişehir’e sığınmacı olarak geldikten sonra bir süre iş arayan ve daha sonra çobanlık yapmaya başlayan Irak uyruklu Ahmed J. adlı şahıs, olayın yaşandığı gece çalıştığı çiftliğe gelen tanımadığı ve yüzleri maskeli şahıslar tarafından silah ve bıçak zoruyla tehdit edildiğini iddia ederek Jandarma Komutanlığına ihbarda bulundu. Iraklı çobanın ihbarı üzerine başlatılan soruşturma kapsamında çiftlik ve etrafındaki tüm güvenlik kameralarının görüntüleri ekipler tarafından incelemeye alındı. Tam 900 saat süren görüntü incelemesinin ardından çiftliğe giren şüphelilerin kimlik ve olayda kullandıkları aracın plakası tespit edildi. İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şubesi Suç Araştırma Timleri (JASAT) mültecilerden oluşan 6 kişiyi Eskişehir’de saklandıkları ikametlerde, firar eden bir kişiyi de Ankara’da yakaladı. Şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen silah, bıçak, cep telefonu ve çok miktarda uyuşturucu maddeye el konuldu. Jandarma komutanlığında ifadeleri alınan zanlılar tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 

YAŞADIĞI KABUS DOLU GECEYİ ANLATTI
Irak ordusunda Yüzbaşı olarak görev yapan daha sonra Türkiye’ye sığınan Ahmed J, isimli mağdur başına gelen korku dolu anları mahkemede anlatarak şahıslardan şikayetçi olduğunu söyledi. Eskişehir’e geldikten sonra Sulu Karaağaç Mahallesinde bir çiftlik kiralayarak küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını belirten mülteci Ahmed J. “Olayın yaşandığı gece çiftlikte uykuya dalmıştım. Gece yarısıydı. İçeriye birilerinin girdiğini fark ettim. Yatağımdan kalkmaya çalıştığım sırada yüzleri maskeli şahıslar içeriye girmişti. Birisinin elinde silah diğerininkinde ise bıçak vardı. Gözlerimi zorla bağladılar. İkisi başıma silah boğazıma da bıçak dayadı. Diğerleri de eşyaları parçalamaya başladı. Sadece seslerini duyuyordum. Odaya sürekli girip, çıkıyorlardı. Sürekli para istiyorlardı. Cebimdeki pasaportumu alıp yırttılar. Bahçedeki arabanın bana ait olup olmadığını sordular. Yanımda olan tüm parayı verdim. Daha fazlasını istediler. Benim ellerimi kablo ile bağlayarak yatak odasına sürüklediler. Eşimin iç çamaşırını giydirip cep telefonu kamerasıyla kaydettiler. Para vermezsem görüntüyü sosyal medyada paylaşacaklarını söylediler. Evi dağıtmışlardı. Yanımdan gelip geçerken yüzüme yumruk atıyorlardı. Para bulamayınca evden çıktılar. Dışarıdan araç sesi duydum ve kabloyu bağlı olan ellerimden çıkartıp dışarıya fırladım. Çiftliğin yakınında bulunan eve giderek yardım istedim.Ardından ambulans ve Jandarma ekipleri çiftliğe gelerek beni götürdü” dedi.


1 KİŞİNİN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ
Olaya karıştıkları iddiasıyla tutuklu sanıklar Ali E, Eyhami A, Mostafa S, Muhamed  Naif C, Muhammed A, Wail Y. ile Muhammed M. duruşmada verdikleri ifadelerinde suçlamaları kabul etmeyerek tahliye ve beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti tercümanlar aracılığı ile ifadeleri alınan sanıklardan Muahammed Naif C’nin tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verirken tanık ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 9 Şubat’a ertelenmesine diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Muhabir: ALİ NAKİ ERDOĞAN