Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından, üniversiteden alınan rapor kapsamında riskli ve kullanıma elverişli olmadığı için 10 Mayıs 2022’de boşalttırılıp, ağustos ayında yıktırılan Kurtuluş Kapalı Pazaryeri çıkmazı devam ediyor. Yıkılmasının üzerinden yaklaşık 2 yıl geçen kapalı Pazar yeri için Belediye, Valilik aracılığıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile yaptığı yazışmalar bir sonuca ulaşmadı. Kışın dondurucu soğuklardan yazın ise kavurucu sıcaktan zor şartlarda çalıştığını söyleyen pazarcı esnafı, kapalı pazar yeri yapılacağına dair umudunu kaybetmek üzere…

MÜŞTERİLER DE SORUYOR

Ahmet Olur: Esnaf da müşteriler de yıkılan yeri istiyor. Söz verdiler seçimden önce, yapmadılar. Belediye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne atıyor, il müdürlüğü belediyeye atıyor. Yapmıyorlar. Bir an önce yapılsın. Müşteriler de talep ediyor. Bir an önce çözülsün. Kaç sene oldu yani.  Yazın çok sıcak oluyor, ürünler zarar görüyor. Satması da zor oluyor.

HALİMDEN MEMNUNUM

Birol Anasız: Ben şu an halimden memnunum. 15 yıla yakın o pazara hiç çıkmadım ama para ödedim. Kapalı Pazar yaparlarsa da tek cadde olmamalı. İçine giren müşteriler tüm esnafı görmeli. Kapalı Pazar yeri yapılırsa bütün esnafı düşünerek yapılmalı. Ben 12 liraya domates satamazken köşedeki esnaf 30 liraya satıyordu. Tek bir cadde yapılmamalı, müşteri herkesi görmeli.

HERKESİ SIKINTIYA SOKTU

CHP Eskişehir İl Başkanı Yalaz: "Hedef gösterilip, linç edildim" CHP Eskişehir İl Başkanı Yalaz: "Hedef gösterilip, linç edildim"

İsmail Acet: Ben pazarcı değilim ama küçüklüğümden beri buradayım.  Pidecilik yapıyorum. Şimdi esnaf şemsiye istiyor veremiyoruz çünkü biz de yanıyoruz. Esnafın orada soğuk hava deposu vardı burada yok. Sadece pazarcılar değil. Benim pazarda bir sürü müşterim vardı artık gelemiyor. Trafik sıkıntı, depo sıkıntı. Çok acilen eski yerin yeniden yapılması lazım.

4 SENE DAHA BÖYLE GİDER

Ali Kaya: Esnaf da müşteri de şikayetçi. Yazın sıcak, kışın soğuk. Herkes birbirine atıyor. Ben kapalı pazar yerinin hemen yapılacağına inanmıyorum. Belediye topu Valiliğe atıyor, Valilik Belediyeye atıyor. Ortak karar alamadıkları için böyle gidiyor. Ben şimdi yapılacağına inanmıyorum. Bir dahaki seçimlere doğru belki yapılır. En az 4 sene böyle sürer.

Kaynak: HABER MERKEZİ