Yerel seçime 4 aydan kısa bir zaman kala pek çok partinin izleyeceği strateji merak ediliyor. Peki siyaset açmazının henüz çözülmediği Eskişehir’de parti başkanları ne yapacak? Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bingöl, geçtiğimiz aylarda ES TV'ye yaptığı özel açıklamalarda, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i tereddütsüz destekleyeceklerini belirterek, ilçelerde ise farklı partiden adayları destekleyebileceklerini söylemişti. Bingöl, konuşmasının devamında, "Eskişehir’de belediyecilik anlamında hiç birimizin beklemediği, herkesin mutlu olduğu bir çalışma ortaya koyabilir. Eskişehir’in buna ihtiyacı var.  Büyükşehir için aday göstermeyebiliriz. Bizim düşüncemiz şu: Biz 2 ya da 3 ilçede Saadet Partili belediye başkanı, Büyükşehir meclisinde 4 ya da 5 üyeyle temsiliyet kabiliyeti bulursak aday çıkartmayabiliriz. Sayın Büyükerşen aday mıdır, başkası mıdır, bu bilgiye sahip değiliz. Yerel yönetimlerde kişiler de çok önemli. Sayın Hocamız aday olursa tereddütsüz destekleriz ama başka biri aday olduğunda onun geçmişine bakarız. Ancak karşılık almadan destekleme yapmayacağız" ifadelerine yer verdi.

Nebi Hatipoğlu Eskişehirli Kadın Kanaat Önderleriyle buluştu Nebi Hatipoğlu Eskişehirli Kadın Kanaat Önderleriyle buluştu

"HOCAMIZ ADAY OLACAK, ONU DESTEKLERİZ"

Yerel seçime 4 aydan kısa bir zaman kalmışken, Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bingöl, CHP’nin belediyelerinde bir başarı elde etmesini istediklerini söyleyerek, "Bu konuda dirsek temasına geçebiliriz. Ancak iki şartımız var. İki tane ilçe belediyesi ve Büyükşehir’de de 5 tane meclis üyesi istiyoruz. Bu istediğimiz şeyi CHP’li belediyeler ve yöneticiler tam anlayabilmiş değil. Biz şu an CHP’nin mevcut belediyelerinde değil, kazanma ihtimali olmayan, tekrar kaybetme ihtimali kuvvetli olan yerlerde Saadet Partisi’nin adayı desteklenirse bir muhalefet olarak bir belediye kazanmış oluruz. CHP’nin mevcut belediyeleri üzerinden bir tasavvur elde etmek istemiyoruz. Kazanamama ihtimali olan Mihalgazi, Çifteler, Beylikova gibi yerlerde saha çalışmaları yaptık. Bu yerlerde şu an CHP’nin adaylarının kazanma ihtimali zayıf. Buralarda biz iş birliği yaparsak hem muhalefet olarak belediyeleri kazanmış oluruz, büyükşehirden de aday çıkarmayarak, muhtemelen Hocamız aday olacak, onu destekleriz. Bizim bakış açımız bu. Yoksa bizim Büyükşehir adayımız belli ama deklare etmiyoruz. Çünkü seçimde iş birliği yaparsak bu adayımıza haksızlık yapmış oluruz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bekleyip netleşmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ