Son günlerde halk arasında oluşan koronavirüs korkularının yersiz olduğunu açıklayan İl Sağlık Müdürü Yaşar Bildirici, “RSV, influenza ve domuz gribi gözlemliyoruz genelde. Ama domuz gribi vakalarında bir süre sonra influenza dominant oluyor” dedi.
İl Sağlık Müdürü Yaşar Bildirici, Eskişehir’de koronavirüs salgının yeniden başladığına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Pandemi korkusu nedeniyle insanların paniklediğini belirten Bildirici “Bizim hastane başvurularımızda 2022’nin Kasım-Aralık ayları ile 2023’ün Kasım-Aralık ayları kıyaslandığında oran aynı. Anormal diye tabir edeceğimiz, son 2 ayda hastanelere ve acil servislere yapılan başvurular bağlamında ciddi bir fark yok” diye konuştu.

HER VAKADA TEST İSTEMİYORUZ
Son günlerde genelde çocuklarda bir salgın olduğuna dikkat çeken Bildirici, “Görülen bu vakalar üst solunum yolları enfeksiyonu. Son 2-3 ayda kıyasladığımızda da alt solunum yolları enfeksiyonunda bir miktar artış var. Hastanelerimizde yaptığımız testlerde de RSV dediğimiz bir virüsün etken olduğunu görüyoruz. Bu Kasım-Aralık aylarında etken olan bir virüs. Bunun ardından influenza ve domuz gribi sırayla geliyor” dedi. Sağlık merkezlerine yapılan başvurularda pandemiden şüphelenerek koronavirüs testi yapılmadığına dikkat çeken İl Müdürü Bildirici, “Özellikle test yapmıyoruz. Risk olduğunu düşündüğümüz bir durum söz konusuysa kovid testi yaptırıyoruz. Pandemideki gibi bir durum değil. Zaten halihazırda Yunus Emre Devlet Hastanemizdeki PCR merkezimiz çalışıyor. Gerektiğinde doktorlarımız test istiyor” ifadelerini kullandı.

Savunma sanayiinden önemli isimler İKAF’24’te öğrencilerle buluştu Savunma sanayiinden önemli isimler İKAF’24’te öğrencilerle buluştu

HAFTA SONUNA DENK GELDİ
Artan gribal şikayetleri değerlendiren Bildirici, “Bu mevsimde görülen, normal bildiğiniz soğuk algınlığı. Son günlerde baktığınız zaman geçen haftaya ve hafta sonuna göre acillerdeki başvurularda azalma var, yoğunluk oluşmuyor. Geçen haftaki gribal enfeksiyon artışının nedenlerinden biri de poliklinikler ve aile sağlık merkezleri hafta sonu açık değildi. Anormal artışı bu yüzden gözlemledik. Şu an normalleşmiş gözüküyor. RSV, influenza ve domuz gribi gözlemliyoruz genelde. Ama domuz gribinde bir süre sonra influenza dominant oluyor” dedi.

KORKULACAK BİR ŞEY YOK
Vatandaşların tedirgin olmasını gerektirecek bir salgın yaşanmadığını vurgulayan Bildirici, şunları söyledi: “Korkulacak, olağan dışı bir durum yok. Bu mevsimde neyse o. Okullar kreşler açık, toplu taşıma yoğun ve kış nedeniyle ortak alanları çok daha fazla kullanıyoruz. Bu kadar hastane başvuruları anormal değil beklediğimiz bir şey yok.”

Kaynak: AYŞEGÜL HÜMMET