Demiryol- İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Kaya, TÜİK’in enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Yaklaşık yüzde 10 - 12 gibi eksik ücret artışıyla karşı karşıya bulunuyoruz. Hükümet yetkililerimiz şunu iyi bilmeliler ki çekilen sıkıntılar ve yaşanan adaletsizliklerin asla unutulmayıp sandığa yansıyacağından kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Demiryol- İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Kaya, yüksek enflasyon ve adaletsiz gelir dağılımı ile birlikte kamuda mart ayında sözleşmesi başlayan çalışanların yine mağduriyetle karşı karşıya olduklarını söyledi. TÜİK’in enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Kaya, “yüzde 1.64'lük aylık enflasyonla birlikte son 6 aylık enflasyon yüzde 24.73 olarak Temmuz ayında ücret zammı alacak olanlara uygulanacakken, bizler gibi Mart ayında sözleşmesi olanlar Eylül ayına kadar bundan faydalanamayacağı gibi, Eylül ayı geldiğinde de son 6 aylık dönem dikkate alındığından yüksek enflasyonların yaşandığı Ocak, Şubat ayları dâhil edilmeyeceğinden yaklaşık yüzde 10-12 gibi daha eksik ücret artışıyla karşı karşıya bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMETE SERT UYARI

OEDAŞ çağrı merkezi kalitesini uluslararası standartlara taşıdı OEDAŞ çağrı merkezi kalitesini uluslararası standartlara taşıdı

Toplu sözleşmeye rağmen kalifiye elemanların vasıfsız çalışanlarla ile aynı ücreti aldığını ve bu yüzden sektörün kan kaybettiğini vurgulayan Kaya, “Bir tarafta piyasada yaşanan, gerçekleşen enflasyondan çok çok uzak açıklanan TÜİK verileri ile zaten bizler 3-5 sene önceki alım gücümüzün yaklaşık yarısı bile değil üçte birine düştüğümüzün görülmesini bilinmesini istiyor, hükümetimizden artık sesimizin, haykırışımızın duyularak, Türk-İş konfederasyonumuzla, Genel Merkezimizle bir araya gelip, ek protokolle Eylül ayı mağduriyetini yaşattırılmaması için uyarıyoruz. Yaşadığımız son mahalli seçimlerde de görüldüğü gibi, hükümet yetkililerimiz şunu iyi bilmeliler ki, yakın tarihte önümüzde seçim görülmese de, demokrasinin gereği elbet seçim sandığı kamu çalışanlarının da önüne gelecek. İşte o gün, çekilen sıkıntılar ve yaşanan adaletsizlikler asla unutulmayıp sandığa yansıyacağından kimsenin şüphesi olmasın.

Muhabir: ANADOLU GAZETESİ MUHABİRİ- M.ANIL AKSOY