Yerel seçimlere 22 gün kala Cumhuriyet Halk Partisi, Odunpazarı Meydanı’nda düzenlediği mitingle gövde gösterisi yaptı. Meydanı dolduran binlerce Eskişehirliye seslenen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Kendini düşüneni değil kentini düşüneni, Ayşe Ünlüce’yi 31 Mart’ta büyükşehir belediye başkanı yapacağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Odunpazarı Meydanı’nda düzenlenen mitingde Eskişehirlilerle bir araya geldi. Mitinge CHP Lideri Özel’in yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, CHP’li belediye başkan adayları ve partililer katıldı.

ŞEHRİ MÜDAFAA EDECEĞİZ

Mitingin açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Talat Yalaz, Eskişehir’de yaşamanın kadınları için bir ayrıcalık olduğunu belirterek, “Bu ayrıcalığı vizyonlarıyla, kültürleriyle Belediye Başkanlarımıza borçluyuz. İktidarları boyunca Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yönetemediği nadir şehirlerden birisiyiz. Bu nedenle bu şehir onların iştahını kabartıyor. Yandaş müteahhitlerin, yandaş çetelerin iştahını kabartıyor. Ama amaçlarına ulaşma gibi bir ihtimal yok. Çünkü Eskişehirliler ranta geçit vermeyecek” dedi. Yerel seçimlerde Eskişehir’i korumak gerektiğinin altını çizen Yalaz, “Hep birlikte bu şehri müdafaa edeceğiz. Bu inançla hep birlikte kazanacağız, kazanacağız, kazanacağız!” ifadelerini kullandı.

YALANDAN KİMSE ÖLMEMİŞ

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise başkanlık döneminin son günlerini yaşadığını belirterek, “Beni aratmayacak, şimdiye kadar Eskişehir’e hizmet ettiğini söyleyen bütün başarılı belediye başkanlarını aratmayacak Ayşe Ünlüce’yi bırakıyorum yerime. Yalnız kalmayacaksınız” dedi. Büyükerşen’in konuşması “Bu şehirde sadece Ayşe Ünlüce” sloganlarıyla kesildi. Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu’nun ifadelerini duydukça kendisine üzüldüğünü belirten Başkan Büyükerşen, “Yalandan kimse ölmemiş ama yalan söylüyor. Eskişehir’de böyle genç yetişmez. 25 bin ev yaptıracağım diyor. 25 bin konutu hangi arsana yaptıracaksın? Çünkü Eskişehir bina stoklarının bittiği yerde itibaren ova ilan edildi bu hükümet tarafından. Kıpırdayacak yer yok. Kendisine sorun” dedi.  Hatipoğlu’nun Eskişehirspor Başkanlığı yaptığı dönemde Eskişehirspor’a belirli şartlarda benzin istasyonu verildiğini söyleyen Büyükerşen, “Gördüm ki belediyenin benzin istasyonunu kiralamış 10 yıllığına. Hâlâ uğraşıyoruz boşaltmak için” şeklinde konuştu.

ESKİŞEHİR’E YAKIŞMIYOR

Hatipoğlu’nun gündem olan dansı ile ilgili konuşan Büyükerşen, “Eskişehir’de belediye başkanı olacak kişi, Dilber’le, ona benzer hareketlerle çiftetelli oynamaz herhalde. Eğer çiftetelli oynayacak bir belediye başkanı seçerseniz Eskişehir’e, vay o Eskişehir’in haline…” ifadelerini kullandı. Eskişehir’de böyle siyasetçiler çıkmamalıydı diyen Büyükerşen, Hatipoğlu’nun ES TV ekranlarında söylediği “Bindiğim arabadan inmem” sözlerini hatırlattı. Hatipoğlu’nun programdan birkaç gün sonra iktidar partisine geçtiğini söyleyen Büyükerşen, “İYİ Partili Eskişehirlilerden aldıkları oyların borcunu dahi düşünmüyor. Sevgili Eskişehirliler siz kime oy vereceğinizi biliyorsunuz: Ayşe Ünlüce’ye. Göreceksiniz ki, Eskişehir daha güzel olacak, daha büyüyecek. Bugüne kadar olduğu gibi Eskişehir’de yaşamanın, okumanın mutluluğunu duyacaklar” dedi.

KORKMAYIN BEN VARIM

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce ise açılan merkezler ve politikalarla lider bir belediye olduklarının altını çizerek, “Eskişehir’in ilk kadın Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kadınların eşitliği ve özgürlüğü için mücadeleme devam edeceğim. Göreceksiniz ki; bu şehirde kadının, çocuğun ve engellilerin öncelikleri göz önünde bulundurulmadan tek bir proje yürütülmeyecek. Yeni dönemde kadın merkezlerinin sayısını hızla arttıracağız. Kadının eğitimde, iş hayatında güçlenmesi için çalışacağız. Her yaşta kadını desteklemek için, yaşlarını, farklılıklarını, önceliklerini gözeterek Eskişehir’de her noktaya hizmet götüreceğiz” dedi. Projelerle kadınların yanında olmaya devam edeceklerini belirten Ünlüce, “Kadınların donanımıyla, üretimiyle, eğitimiyle, geleceği dönüştürecek vizyonuyla Eskişehir’de tarihe not düşülecek çok güzel bir dönem bizi bekliyor. Peki bugün ülkeyi yönetenler emekçi kadınlar gününde bize ne diyebilecek, hangi vaatte bulunabilecek? Bugün ülkeyi yönetenler kadınları ve emeğimizi nasıl koruyabilecek? Mutfaktaki yangını nasıl söndüreceklerini söyleyebilirler mi? İstanbul sözleşmesinden çıktıktan sonra bizi koruyabilecekler mi? Meclis üyesi listelerine bakın, kadının adı var mı?  Böyle bir zihniyetin sizi, bizi, şehrimizi, doğayı vev hayvanı korumasını bekleyebilir miyiz?  Ama korkmayın ben varım, biz varım, siz varsınız, CHP var!

Birileri şunu çok iyi bilsin ki kazanamayacaksın. Çünkü emeğinin, alın terinin olmadığı yerde sana yer yok. Oy da yok, güven de yok” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÇEKİM MERKEZİ

CHP Lideri Özgür Özel Eskişehir’in cumhuriyet için önemli bir kent olduğunu belirterek, “Eskişehir ilk köy enstitüsünün kurulduğu kenttir. Devrim otomobilinin üretildiği kenttir. Demiryolu fabrikasının kurulduğu kenttir. Eskişehir, Yılmaz Büyükerşen ile birlikte bir üniversitenin Türkiye’nin çekim merkezi olduğu hem örgün öğretimde hem de Türkiye’nin bütün zorluklarına rağmen, gelişen teknolojiyi, televizyonun varlığını görüp, eğitimdeki fırsat eşitsizliğine en temelden müdahale edildiği, açıköğretim uygulaması ile dünyaya örnek bir işin yapıldığı muhteşem bir kentteyiz. Eskişehir’le, Eskişehirlilerle gurur duyuyoruz. Odunpazarı gibi CHP için zor bir bölgede çok önemli işleri Hocamızla dayanışma içinde yapmış, Odunpazarı’nı bambaşka bir görünüme, bambaşka bir vizyona kavuşturmuş Kazım Kurt ile birlikte olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Eskişehir nüfusunun önemli bir kısmı merkezde yaşıyor. Bir yanda Odunpazarı var, Kazım Başkan var. Diğer tarafta da hepimizin çok sevdiği Ahmet Ataç Başkanım var. Onunla birlikte olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

CHP’NİN ALACAĞI 8 BELEDİYESİ VAR

“Eskişehir’de 14 belediye ve bir büyükşehir belediyesi var. Bunlardan 7 tanesi şu anda bizde. Yani Eskişehir’de birileri başka hayaller görsün, Eskişehir’de CHP’nin daha alacağı 8 belediyesi var. Eskişehir’de sadece Ayşe Ünlüce ile değil Sevgili Zehra Konakçı’yla, Sevgili Safiye Keskin ile birlikte 3 kadın belediye başkan adayımız, genç arkadaşımız Hakan Karabacak ile birlikte tüm ilçelerde yaptıkları görevleri hakkıyla yaptıkları için yeniden devam eden, bundan sonra Eskişehir’e Yılmaz Hocanın vizyonu ile halkçı belediyecilik vizyonu ile hizmet götürmek isteyen, bugün CHP’de olmadığı halde artık bu hizmeti özleyen, ilçesinde de bir CHP’li belediye başkanı olsun isteyen Eskişehirlilere 15 adayımızın 15’ini de emanet etmeye geldik.”

BU KENT DÜRÜSTLÜKTEN ŞAŞMAZ

Eskişehir’den iki şey istediklerini söyleyen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bunlardan bir tanesi Atatürk’ün devrimlerine, kadınların Cumhuriyet ile birlikteki kazanımlarına, bir kadın yöneticinin böyle önemli bir görevi layıkıyla yapabileceğine duyduğunuz güvenle bir Cumhuriyet kadınına sahip çıkarak, kadının toplumdaki yerine sahip çıkacaksınız. İkincisi bir siyasi yankesiciliğe, bir siyasi düzenbazlığa karşı Eskişehir dürüstlükten şaşmaz. Milli irade hırsızlığına teslim olmaz demek durumundayız. Malum bundan sadece 8-9 ay önce Eskişehir sandık başına gitti. Eskişehir’in karşısına bütün partiler ve adaylar çıktı. İttifaklar vardı. CHP’nin de ittifak halinde olduğu İYİ Parti’nin de Eskişehir’de bir adayı vardı. Neydi iddiaları? Saraya itiraz. Neydi iddia? MHP’ye itiraz. Neydi iddia? Oyu verin, Millet İttifakı’nı iktidara getirin. Sarayı, saray ittifakını, Cumhur İttifakı’nı yenelim, yönetime biz gelelim diyerek, onları eleştirerek, Eskişehir seçmeninden oy istediler. Eskişehir’de önemli bir miktarda seçmen İYİ Parti’ye oy verdi. Seçimleri Cumhur İttifakı kazandı. Yani İYİ Parti’ye oy verenler o oyunu İYİ Parti’ye sarayın karşısında dursun ve MHP’nin yaptıklarının karşısında dursun, Cumhur İttifakı’na muhalif olsun diye verdiler. O güzel insanlar hala aynı fikirdeler. Verdikleri oyu alan birisi meğer o günlerde, iş insanı olan o birisi bir yandan muhalefetteymiş gibi yapıp, bir yandan AKP’den milyonlarca dolar teşvik alırmış şirketine. Seçim boyunca AKP’ye karşıyım diye Eskişehir’deki iyi insanların oylarını aldı, sonra milli irade hırsızlığı yaptı. Aldığı teşvik karşısında Eskişehir’deki İYİ Partililerin oylarını AK Parti’ye sattı, partisini sattı, taraf değiştirdi ve AK Parti’ye geçti. Bu milli irade hırsızlığıdır, bu siyasi yan kesiciliktir, bu Eskişehir’deki İYİ Partilileri ve Eskişehir’i kandırmaktır. Bu düpedüz para alıp da oyları AKP’ye götüren siyasi kalpazana karşı 31 Mart Pazar günü Eskişehir oyları ile Hanya’yı da gösterecek, Konya’yı da gösterecek” dedi.

Karpuz dilimlerle pazar tezgâhlarını süslüyor Karpuz dilimlerle pazar tezgâhlarını süslüyor

KAVGA EDENİ DEĞİL HİZMET EDENİ SEÇİN

Eskişehir’in dürüst ve çalışkan insanları sevdiğini söyleyen Özel, “Eskişehir kavga edenleri değil hizmet edenleri sever. Bakıyorum, önüne gelenle kavga ediyor. Ayşe Hanım gibi hanımefendi, hizmet ve çalışma odaklı birisiyle her gün kavga etmek istiyor. Allah muhafaza bu gelse, Eskişehir’deki barış, huzur, refah ortamını bozar. Allah muhafaza gelse her gün bir belediye başkanı, birileriyle kavga eder. Kendini düşüneni değil kentini düşüneni, Ayşe Ünlüce’yi 31 Mart’ta büyükşehir belediye başkanı yapacağız” ifadelerini kullandı.

SEÇİMLERDE REKOR BEKLİYORUM

Özel açıklamasına şöyle devam etti: “Eskişehir bir yandan kadınların kenti, bir yandan da gençlerin kenti. Yılmaz Hoca’nın üniversiteye yaptıklarıyla, kente yaptıklarıyla birlikte Türkiye’nin en mutlu gençleri Eskişehir’de yaşıyor. Ancak Türkiye’de dört gençten üç tanesi zihninde bavulları çoktan toplamış. Fırsatını bulursam yurtdışına gitmek isterim diyor. İşte bu anlayışı değiştirmek için. Eskişehir Türkiye’nin en mutlu gençlerinin kentiyken, ben Eskişehir’de gençlerden, annelerinden, babalarından, Eskişehir’in bütün güzel insanlarından, gençleri mutlu eden, kadınlara sahip çıkan bu güzel Cumhuriyet kentinde seçimlerde bir rekor bekliyorum. Eskişehir’de iyi insanların, çalışkan insanların, güzel insanların müthiş bir birlikteliği Eskişehir’i bugüne kadar çok güzelleştirdi. Bu birlikteliği sürdürmeye hazır mıyız? Yılmaz Hoca’nın emanetine sahip çıkmaya hazır mıyız? Eskişehir’de Cumhuriyet kadını Ayşe Ünlüce’ye sahip çıkmaya hazır mıyız? Biz Eskişehirlilere bu güzel, çalışkan ekibi emanet ediyoruz. Onlara sahip çıkın, Eskişehir’e sahip çıkın. Size güveniyorum, size inanıyorum.”

Muhabir: M. ANIL AKSOY