Eskişehir'in Tepebaşı ilçesinde bulunan Protestan Kilisesi’ne 25 Kasım gecesi gelen Aykut K. (31) ile akrabası Halil D (41), kilisenin kapısını ve penceresini yumruklayıp zorla içeri girmeye çalıştı. Kilisenin pastörü Artun Tokatlı’nın kapıyı açması üzerine şüpheliler pastör Tokatlı ve yanındakilere saldırdı.  İddiaya göre saldırı esnasında şüpheliler, “Yahudi misiniz, İsrailli misiniz? Polisi ararsanız sizi yakarım” diyerek tehditlerde bulundular. Kilisedekilerin direnmesi üzerine içeri giremeyen şüpheliler olay yerinden ayrıldı. 

ALKOLLÜ ÇIKTILAR

İhbar üzerine olay yerine sevk edilen polis ekipleri şüpheli Aykut K’yi yakalayarak gözaltına aldı. Şüpheli Halil D. ise evinde gözaltına alındı. İşlemleri öncesinde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerden Halil D’nin 3.27 ve Aykut K’nin 2.16 promil alkollü oldukları tespit edildi.   

Emniyetteki ifadelerinin ardından 2 şüpheli “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, birden fazla kişiyle tehdit, cebir veya tehdit kullanarak iş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek” suçlarından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki sorgularında alkollü oldukları için yaşananları hatırlamadıklarını söyleyen şüpheliler tutuklanmaları talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. 

“PİŞMANIZ, ÖZÜR DİLERİZ”

Şüphelilerden Aykut K. ifadesinde, “Olayın meydana geldiği kilise ile benim dükkanım aynı yerdedir. Tehditte bulunmadım. Kilisenin önünden geçtiğimi hatırlıyorum, onun dışında iddia edilen diğer olayları hatırlamıyorum. Gerekirse gidip özür dilerim, pişmanım” dedi. Şüpheli Halil D. ise ifadesinde, “Aykut ile alkol aldık. Kiliseye gidip gitmediğimi, eve nasıl gittiğimi hatırlamıyorum. Kilisedeki insanlarla bir husumetim yoktur. Beni polisler evden aldılar. Her ne kadar alkollü olsam da karakterimi biliyorum. İddia edilen sözleri söylemem mümkün değil. Kamera kayıtlarında da bunlar çıkar. Pişmanım, gidip özür dileyeceğim” diye konuştu.

TUTUKLANDILAR

Şüpheliler sevk edildikleri Eskişehir 1. Sulh Ceza Hakimliğince “iş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek ve tehdit” suçlarından tutuklandı. Olayın yaşandığı anlar ise kilisenin güvenlik kameralarına yansıdı. 

“BİZ TÜRK KİLİSESİYİZ”

Olayın münferit olduğuna inandıklarını kaydeden pastör Artun Tokatlı, “Kapıyı zorlayarak içeri girmeye çalıştılar ancak kapıyı tam açmadık. Müsade etmedik içeri girmelerine. Yine biz olayın münferit olduğuna inanmak istiyoruz ve bu yönde düşünüyoruz. Sadece zamanlamanın talihsiz olduğunu düşünüyoruz. Olayların üst üste gelmesi tabi ki, can sıkıcı bir durum. Bu konuda herkes elinden geldiğince gerekli hassasiyeti göstermeye devam ediyor. İçeriye giremediler zaten kapıda gerçekleşti olayın çoğu. Sarhoştular zaten. Sanırım içtikten sonra İsrail’le ilgili bir bağlantı mı kurdular kafalarında bilmiyorum ama zaten biz Türk’üz. Türk kilisesiyiz. Bizim hiçbir ülkeyle, kurum veya yurtdışından bir yerle bağlantımız yok. İnsanların Hristiyan olduğumuz için böyle düşünmesi normal. Türk Hristiyan kavramı çok bilinen bir kavram değil ama bu bir gerçek. Geri gelip, yakacaklarını söylediler ama muhtemelen alkolün etkisiyle olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“HİÇBİRİNE YÜREĞİMDE NEFRET YOK”

Olayı gerçekleştirenlere karşı nefret beslemediğini, emniyet ve Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuya oldukça hassas davrandığını belirten Tokatlı, “Tahmin ediyoruz ki bu insanlar bir şekilde bizi farklı algılıyorlar. İnsan bilmediğinden korkarmış. Öncelikle şunu söylemek isterim k, ben olayların hiçbirini kişisel olarak algılamıyorum. Hiçbirine yüreğimde şahsi bir nefret yok. Tabi istesek de istemesek de kanunun getirdiği yaptırımlar var. Burası bir ibadethane olduğu için buraya gerekli saygının gösterilmesi gerekiyor. Yani emniyet ve savcılık zaten bu konuda çok hassas davranıyor, özellikle olaylar üst üste geliştiği için tabi ki daha da bir hassasiyet kazandı. Muhtemelen hani savaşın varlığına dair, bu İsrail-Filistin savaşının bu kadar gündemde olmasından kaynaklı. Tabi ki ben bir din adamıyım. Ben hiçbir savaşı onaylamıyorum. Hiçbir savaş da insanların ölmesi, çocukların ölmesini onaylamıyoruz. Tabi ki her zaman bunu kınıyoruz. Ama tabi olayların, bizimle bağdaştırılması üzücü veya insanların bu yöne çekmeye çalışması üzücü bir kavram. Ama emniyet görevlileri olsun, savcılık olsun, oldukça hassas davranıyorlar bu konuya karşı 24 saat nöbetteler” ifadelerini kullandı.

AK Parti Eskişehir’de listeler açıklandı! İşte o isimler... AK Parti Eskişehir’de listeler açıklandı! İşte o isimler...

1 AYDA İKİNCİ OLAY

Türkiye’de resmi ibadethane statüsündeki 2 Protestan kilisesinden biri olan Eskişehir Protestan Kilisesi’nde geçen 29 Ekim günü İlhan Ö. (46) pastör Artun Tokatlı’ya tokat atıp, “hoşgörüsünü test ettim” demişti. 1 ay içerisinde ikinci saldırı girişimi ve tehdidin ardından İl Emniyet Müdürlüğünce kilise önünde 24 saat süreli polis ekibi görevlendirildi.

Kaynak: Abdullah Güçlü