Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Eskişehir'e ilk gelişinin 104. yıl dönümü dolayısıyla Vilayet Meydanı’nda tören düzenlendi. Vali Hüseyin Aksoy  törende yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin kuruluşunda Eskişehir önemli bir yer alıyor. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Eskişehir’i önemseyen bir lider” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk, TBMM açıldıktan sonra 21 Haziran 1920'de beraberinde Milli Savunma Bakanı Fevzi (Çakmak) Paşa ve Genelkurmay Başkanı Albay İsmet (İnönü) ile tren istasyonuna gelmiş, Yunan taarruzunun aldığı vaziyeti, sınıf arkadaşı ve Batı Cephesi Komutanı Ali Fuat (Cebesoy) ile burada görüşmüş, aynı gece Ankara'ya hareket etmişti. Atatürk’ün Eskişehir’e ilk gelişinin 104’üncü yıl dönümü törenle kutlandı. Törene, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilay Dalgıç, Muharip Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı Hava Korgeneral İsmail Üner ile diğer ilgililer katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunulan törende, İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencileri Masal Çakmak ve Ilgaz Çandarlı, Atatürk’e şiirlerini okudu. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Burcu Çalıkuşu Aykanat, Atatürk’ün Eskişehir’e ilk gelişini ve dönemin konjonktürünü anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Törende Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen "Sarı Zeybek" halk oyunu gösterisi gerçekleştirildi. Büyük beğeni toplayan gösterinin ardından tören sona erdi.

MİLLİ MÜCADELENİN KENTİ

Hırsızlar il il geziyor, Eskişehir komşusundan sonra… Hırsızlar il il geziyor, Eskişehir komşusundan sonra…

Törenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Hüseyin Aksoy, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’e ilk gelişinin 104’üncü yıl dönümünü kutladık. Cumhuriyetimizin kuruluşunda Eskişehir önemli bir yer alıyor. Birçok mücadele Eskişehir’in sınırlarında gerçekleştirildi ve kazanılan zaferle Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Eskişehir’i önemseyen bir lider ve çok sayıda Eskişehir ziyareti var. Eskişehir ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için üretim yapan bir kent. Bu vesileyle ben Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ