Odunpazarı Belediyesi Ocak ayı Meclis Toplantılarının 2’nci Birleşim 1’inci Oturumu Kazım Kurt başkanlığında gerçekleştirildi.

Gündemin 1. 2. ve 3. maddesi oybirliğiyle kabul edildi. 3. maddeye göre Vadişehir Mahallesi’nde yer alan bir parka Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) Parkı ismi verilmesine karar verildi. Toplantıda konuşan LÖSEV Eskişehir İl Koordinatörü Yelda İlker, “Bu hayatta bir çocuktan daha önemli ne olabilir diye bir masa ve sandalye ile yola çıktık. Bugün parka ismimizin verilmesi bizleri çok mutlu etti” diyerek Odunpazarı Belediyesi’ne teşekkür etti.

AK PARTİ GRUBUNDAN RET

4. madde olan Büyükdere ve Yıldıztepe Mahalleleri’ndeki imar değişikliği ile alakalı madde, AK Parti grubu tarafından ret oyu alırken, oy çokluğuyla meclisten geçti. Ret gerekçelerini açıklayan AK Parti Meclis Üyesi Yasin Atışkan, “Revizyon uygulama ve imar planına ilişkin askı sürecinde yapılan itirazlar hakkında yaptığımız incelemeler neticesinde A ve B grubu raporlarda belirttiğimiz gibi oy birliğiyle karar alınmıştır. Diğer grup itirazların revizyon kararına ilişkin geçen yıl yapılan komisyon çalışmalarında da belirttiğimiz gibi revizyon planında yer alan kişi başına düşen alan metrekarelerinin azalması dolayısıyla kamu yararı oluşturmayacağına dair itirazların kabul edilerek bu doğrultuda düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etmek isterim” dedi.

İNSANLAR MAĞDUR OLACAK

CHP Meclis Üyesi Serdar Aksoy, “Komisyonumuz, Odunpazarı 2. Etap 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planlarına yapılan itirazlar gündemiyle toplandı ve 7 ayrı raporla değerlendirmelerimizi Meclisimize sunduk.  Bazıları teknik cevaplar içermekte, fakat pek çoğu siyasi amaçlı itirazların ve birilerinin kötü algı yönetimi çabasının cevabı. Bu tarz soruları raporla cevaplamak yetersiz, bunlara siyasi cevap vermenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki, onlarca vatandaşımız mülkleri 2. Etap sınırları içerisinde bile değilken, ‘Mağdur olacaksınız, gidin itiraz edin, evleriniz elinizden alınacak’ gibi sözlerle kışkırtıldığı, kandırıldığı ve belediyemize yönlendirildiği anlaşılmaktadır. Bazıları direkt itiraz dilekçesi vermiş, bazı vatandaşlarımızda Planlama Müdürlüğümüzden doğru cevapları aldıklarında gönül rahatlığıyla itiraz etmeden dönmüşler. Buraya kadar itirazlar anlaşılabilir. Parsel bazında itirazlar tüm planları durdurmaz, mağdur yaratmaz. Siyasi bir algı yönetimi çabası, oy kaygısı vesaire diyerek konu anlaşılabilir. Sorular sorulur cevaplar verilir takdir meclisimize ve kamuoyuna bırakılır. Fakat bizi bu meclislerde, 10 dakika konuştuk diye siyaset yapmakla suçlayan bir meclis üyesi, avukatı vasıtasıyla 1 dilekçe vererek tüm 2. etabı nasıl durdurur. İnsanları ruhsat alamayacak, ne alım yapabilecek ne satım yapabilecek halde nasıl bırakırsınız. Bu insanların mağduriyeti size kaç oy getirecek? Kazım Kurt güncel yönetmelik ve standartlarla hemşerilerimizin imar sorunlarını düzeltse çok mu oy kaybedersiniz?” ifadelerini kullandı.

Eskişehir'de iş anlaşmazlığı kanlı bitti: Arkadaşını öldürdü! Eskişehir'de iş anlaşmazlığı kanlı bitti: Arkadaşını öldürdü!

İYİ NİYETLİ DEĞİL

Konu hakkında konuşan Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Öncelikle bu tür imar uygulamalarda toptancı bir itirazın çok iyi niyetli olmadığını vurgulamak isterim. Kararın kesinleşmemesini o bölgedeki insanlar için ciddi imkan ve zaman kaybı yaratacağını düşünüyorum. Olumlu bir sonuç elde edilmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum. O nedenle keşke hiç yapılmasaydı bu itirazlar ve revizyon planları yürürlüğe girip insanlar inşaatlarını gerçekleştirebilseydi” dedi.

7/24 TELEFONLARIMIZ AÇIK

AK Partili bir meclis üyesinin Tarihi Bölge’deki insanların belediyeden randevu alamadıklarını söylemesi üzerine açıklama yapan Başkan Kurt, “Tarihi Bölge’deki insanların bizimle görüşme sorunu diye bir şey söz konusu değil. Randevu alamama gibi bir şey Kazım Kurt’ta ve Odunpazarı Belediyesi’nde söz konusu olmaz. Telefonlarımız 7/24 açıktır. Bende hafta 2 3 gün Tarihi Bölgede geziyorum zaten. Ancak burada Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti olduğunu, kanunların da herkesi bağladığını vurgulamak isterim. Son haftalarda anayasa mahkemesi ile Yargıtay arasındaki tartışmayı da vurgulayarak Bizim Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun kararlarına karşı ‘biz bunu tanımıyoruz’ deme lüksümüz yoktur. Yetkimiz de yoktur, cesaretimiz de yoktur. Çünkü kanun yetkiyi Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na vermiştir. Bu evler yıkılmayacaktır ya da bu evlerin restorasyonu öyle değil de böyle olacaktır deme gibi bir yetkimiz yoktur. Biz sadece kararlara uygun davranıldığını denetlemekle yükümlüyüz. Ben sizin dediklerinizi politik ve seçmene mesaj olarak değerlendiriyorum. Teknik bir şey değil” şeklinde konuştu.

SESSİZ KALMAK ANLAMSIZ

Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki anlaşmazlığa değinen Başkan Kurt, “Bu tartışma yargının en üst düzeyindeki hukukçular arasında. Henüz AKP bir açıklama yapmadı hangi tarafta olduğuyla alakalı. Adalet bizim kalbimizde adımızda değil. Bu kadar tartışmanın olduğu yerde sessiz kalmak anlamsız. Bütün dünya hukuksuzluğu tartışırken sizin ses çıkarmamanız bence endişeli bir bekleyiş” dedi.

Kaynak: BERİVAN HALİS