Eskişehirspor'un Teknik direktörü Levent Kartop, ESGROUP Spor Servisi’nden Aytaç Ersoy’a konuştu. İlk olarak 6-2 kaybedilen Burdur MAKÜ maçına değinen Kartop, “İki farklı 11 ile mücadele ettik. İlk devre fazla forma şansı bulamayan genç kardeşlerimizi ve denenmeye gelen iki ismi sahaya sürdük. Genç kardeşlerimiz rekabet ortamı yaratabilecek mi, bunu görme adına böyle bir tercih yaptık. Bizim için de iyi oldu. Bizlere ne katabilirler gördük. Stoper Kaan Dorak ve orta saha Kerem Eryılmaz’ın ufak sakatlıkları vardı riske atmadık. Kaleci Turgut İhsan Kirveli’yi de oynatmadık. İkinci devre sürekli forma şansı bulmuş kardeşlerimizle oynadık. İkinci devre oynanan oyundan memnunum” dedi.

O kuralı burada öğrendim             

Teknik Patron Kartop, ilk devredeki kadro tercihinden devam ederek, “BAL’daki yaş kontenjanı kuralını ben de bilmiyordum burada öğrendim. Önemli bir kural. Ankara TKİ maçında bunun önemini yaşadık. Mecburen tekrar oyuncu değişikliği yapmak zorunda kaldım. Hasan Alp katkı sağlayınca 2-1’den 2-2’yi yakaladık. Bu anlamda gençlerimizi görmemiz iyi oldu. Bizlere fikir verdi. Genç kontenjan noktasında takviyeler yapacağız. Bunu bir kez daha gördük” ifadelerine yer verdi.

Maddi konuda anlaşamadık  

Kampa denenmeye gelen futbolcular ile ilgili de konuşan Kartop, “Denenmeye gelen sağ bek Kaan Aygün’ü (20) beğenmiştik ama maddi konuda anlaşamadığımız için başka bir kulübe gidecek. Denenmeye gelen stoper Ediz Fırat (19) da ayrılacak. Elimizde o tarz oyuncu var” şeklinde konuştu.

Sürekli diyalog halindeyiz

Kartop transfer konusunda ise, “Yöneticilerimizle sürekli diyalog halindeyiz ama kulübümüzün de bütçesi ortada. Bütçeye uyacak oyuncular almaya çalışıyoruz. Mevcut futbolcu grubuna yüzde 80-90 civarında ödemeler yapılmış. Belli bir kısımlar kalmış. Bir takıma transfer yaparken önce içeriye ödeme yapmazsa bu sefer içerde sıkıntı yapıyorsun. Bunları da düşünüyor yönetim haklı olarak” dedi.

Acilen takviye yapmalıyız

Eskişehirspor yönetiminden sponsoruna teşekkür! Eskişehirspor yönetiminden sponsoruna teşekkür!

Teknik Direktör Kartop, “Bizim acilen takviyeye ihtiyacımız var. Bu net bir şekilde ortada. Çünkü ligde ikinci devre daha çetin geçecek. 13 tane final maçımız var. Bunları en iyi şekilde atlatmak için kadro derinliğini iyi oluşturmak lazım. Onun için çalışıyoruz araştırıyoruz. Bütçemize, kulübümüze uygun oyuncular arıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Palta tarzında oyuncu arıyoruz         

Hangi mevkiiye transfer istediğini de belirten Kartop, “Aciliyet orta saha 8 numara pozisyonu ve kanat. 8 numarayı kontenjandan yana kullanmayı düşünüyoruz. İsmail Palta biliyorsunuz ben geldikten sonra toparlamıştı ama kalmak istemeyince gitti. BAL’da oyuncuyu tutma şansınız olmuyor. O mevkiiye İsmail Palta’nın tarzında ondan daha iyi isim arıyoruz” dedi.

Taraftarımız karamsar olmasın

“Bu takımın seviyesini herkes Ankara TKİ maçında gördü” diyen Kartop şöyle devam etti; “Neler yapabileceğini gösterdi. Burada günde çift idman yapıyoruz, oyunculara yükleniyoruz. Hazırlık maçındaki mağlubiyet sonrası o kadar karamsar düşünmemek lazım. İlk devre oynayan isimler yan yana oynamamıştı. Onları görmek açısından oynattık. Dediğim gibi karamsar olmasın taraftarımız. Allah’ın izniyle bu takım şampiyon olacak. Onun için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

Es Es’i duyunca fiyat artıyor

Kartop, “Transferlerde zorlanıyoruz ama şu da var Eskişehirspor’u duyan kapıyı iki katı fiyattan açıyor. Bizim sıkıntımız bu. Normalde çok futbolcu gelmek istiyor buraya ama ‘Hadi masaya otur’ dendiğinde rakamları iki katına çıkarıyorlar. Onun için bu camianın büyüklüğünü de bilerek, bize katkı sağlayacak oyuncular almak istiyoruz. Transfer 22 Mart’ta sona erecek. En iyisini alacağız. En iyisini almak zorundayız. Eksik bölgelerimizi belirledik. Transfer çalışmalarımız devam ediyor. Başkanımız Erkan Koca ve Sportif Direktörümüz Özgür Gedik ile sürekli kontak halindeyiz” dedi.

Sahip çıkılmalı

Kartop şehre de seslenerek, “Bütçe konusunda zorlanıyoruz. Şehirden belli bir dokunuşların olması gerektiğini düşünüyorum. Yönetim kurulu gece gündüz çalışıyor. Bu insanlara destek olunmalı. Bir an önce transferlerimizin takımıza katılmasını istiyorum. Bu şehir bu ligi hak etmiyor. Bu takım Süper Lig’e kadar gitmeli. Lütfen artık uyansınlar. Rica ediyorum uyandıralım. Ben Denizliliyim, Eskişehirspor’un burada olmasına içim el vermiyor. Gece gündüz bu takımın şampiyonluğunu hayal ediyorum. Şehir transfer döneminde bize destek olmalı. Eskişehir’in tek markası Eskişehirspor’dur. Bu şehrin markasına lütfen herkes sahip çıksın. Taraftar nasıl sahip çıkıyorsa bu şehir bir tane Eskişehirspor’u kaldırabilmeli” dedi.

Taraftara hayranlığından destek oluyor    

“Burası çok büyük bir camia” diye Kartop, “Kampımıza eski bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu geldi. Kampımızın masraflarını da karşılamıştı. Bize şunları söyledi; ‘Ben Fenerbahçeliyim. Eskiden Eskişehir’e maçlara gelirdik. Bize çok zorluk çıkarırlardı. Çok iyi bir taraftarı var. O taraftarlara hayranlığımdan dolayı bu kulübe destek oluyorum. Açık ve net söyleyeyim herkes yanlış anlıyor. Eskişehir’den aday mı olacak diye. Yok öyle bir şey’ dedi. Bu işin partisi yok. Burada tek parti var o da Eskişehirspor. Bu armaya hepimizin sahip çıkması lazım. Hocalar, futbolcular gelip geçici. Ama kalıcı olan Eskişehirspor markası. Bunları gerçekten kalbimle söylüyorum” dedi.

Herkes Eskişehirsporlu

Teknik Patron Kartop son olarak, “60 yaşındaki bir teyze beni sokakta görüp, ‘Oğlum bizi buradan çıkarın’ diyorsa, 7 yaşındaki çocuk da aynı şeyi söylüyorsa demek ki bu şehirde 7’den 77’ye herkes Eskişehirsporlu. Hangi parti olursa olsun Eskişehirspor markasına sahip çıksınlar. Ben bunları dışarından bir insan olarak söylüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Ayrılmadan transfer yapılmaz

Forvet ve stoper konusunun sorulması üzerine Teknik Patron Levent Kartop şunları söyledi; “Şu an 4 forvetimiz var. 4 de stoperimiz var. Kulübümüzün bütçesi belli. Biri ayrılmadan bu noktalara transfer yapmak kulübe külfet olur.”

Editör: Tuğçe Kaş