Türk futbolunun önemli kulüplerinden olan Eskişehirspor, 59 yaşında! 1965’in 19 Haziran’ında Eskişehirspor’un ilk başkanı Aziz Bolel, “Eskişehir'de bir fabrika kurar gibi Eskişehirspor'u kuracağız” diyerek Eskişehirspor’u kurdu. İlk yılında şampiyon olan Anadolu Efsanesi 1. Lig’e (Süper Lig) yükseldi ve 1968-69 sezonunda Süper Lig’de şampiyonluğu kıl payı kaçırdı. Amigo Orhan’ın (Orhan Erpek) Türkiye’ye tribün kültürünü öğrettiği o yıllarda, İstanbul takımları dahi Es Es taraftarını hayranlıkla izliyordu. Üst üste şampiyonluğa oynayan, ligi ikinci ve üçüncü sıralarda tamamlayan Siyah Kırmızılılar, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı kupalarını müzesine götürmenin gururunu yaşadı.

Mazisini mumla arıyor

Eskişehir AK Parti'den güçlü mesaj: "Halkın yanındayız!" Eskişehir AK Parti'den güçlü mesaj: "Halkın yanındayız!"

Es Es ülke futbolunu Avrupa Kupaları’nda da başarıyla temsil etti. İspanyol temsilcisi Sevilla’ya karşı elde edile zafer Türkiye’nin gururu haline gelmişti. Bir döneme damgasını vuran Trabzonspor ve Bursaspor başta olmak üzere Anadolu kulüplerine öncü olan Eskişehirspor, bugünlerde ise mazisini mumla arıyor. Şimşekler, 2024-25 sezonunda yine Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele edecek. Geçen sezon olduğu gibi bu sezon da geleneksel kutlamaların Eylül ayında Adalar’da Porsuk Çayı üzerinde yapılacağı düşünülüyor.

Mirasımız Eskişehirspor…

Öte yandan Eskişehirspor’dan kuruluşun 59. yıldönümünde duygusal bir video yayınlandı. Videoda şu ifadelere yer verildi; “Her baba bir miras bırakır. Biri şehre bırakır mirasını ülkeyi değiştirir, Türk futbolunda devrim olur. Kimileri tarih yazar efsane olur. Kimisi Sİyah Kırmızı yanan bir ateş bırakır yüreklere. Nesilden nesile aktarır sevdasını… Nesiller taşır meşaleyi, yakar ateşi ders olur. 1965’ten bu yana bozuk düzene baş kaldıranların sevdası Eskişehirspor olur. Çünkü her baba bir miras bırakır. Mirasımız Eskişehirspor 59 yaşında, kutlu olsun…”

Editör: Tuğçe Kaş