Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde (ESTÜ) teknolojinin geleceğini şekillendirecek ’Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu’ kuruldu. Üniversitede ’Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi’ açılmasında da son aşamaya gelindi.

"AKP Eskişehir'de seçimi kaybedince yol vaadini de unuttu!" "AKP Eskişehir'de seçimi kaybedince yol vaadini de unuttu!"

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından başlatılan çalışmayla ESTÜ’de 2 lisans ile 3 önlisans programı açılacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük veri alanlarındaki yeni program ve bölümler ile bunların hangi üniversitelerde olacağını açıkladı. İstanbul Teknik Üniversitesinde düzenlenen programa ESTÜ’yü temsilen Rektör Prof. Dr. Adnan Özcan katıldı. Toplantıda ESTÜ’de Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri ile Bilgi Güvenliği Teknolojisi lisans; Oyun Geliştirme ve Programlama, Bulut Bilişim Operatörlüğü, Robotik ve Yapay Zeka önlisans programlarının açılması yönündeki karar Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar tarafından açıklandı. Prof. Özvar, ’Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi’ kurulacak üniversitelerin Ege Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Manisa Celâl Bayar Üniversitesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi; ’Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu’ kurulacak üniversitelerin ise Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi olduğunu, ayrıca Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ndeki ’Karasu Meslek Yüksekokulu’nun adının ’Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu’ olarak değiştirildiğini belirtti. Açıklamaya göre yukarıda belirtilen üniversitelerde 21 yeni lisans programı ve 50 önlisans programı açılacak.

"Öğrencilerimizi sektörün zirvesine taşıyacak bilgi ve becerilerle donatacağız"

Konu hakkında bir açıklama yapan ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, “Üniversitemizde Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu kurulması ve Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi’nin açılmasında son aşamaya gelinmesi ve 2 lisans ile 3 önlisans programının açılmış olmasından dolayı büyük memnuniyet duymaktayız. Bu konuda bizi destekleyen YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK Yürütme Kurulu üyelerine minnettarız. Yeni lisans programlarımız Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri ile Bilgi Güvenliği Teknolojisi Fen Fakültesi bünyesinde; önlisans programlarımız Oyun Geliştirme ve Programlama, Bulut Bilişim Teknolojileri Operatörlüğü, Robotik ve Yapay Zeka ise Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu bünyesinde açıldı. Böylece yakın gelecekte öğrencilerimizi sektörün zirvesine taşıyacak bilgi ve becerilerle donatacağız. Geleceğin oyun geliştiricilerini yetiştirecek Oyun Geliştirme ve Programlama Programı bizzat üniversitemiz tarafından hazırlanmıştır. Burada biz öğrencilerimizin hayal güçlerini serbest bırakarak teknik becerilerini en üst düzeye çıkaracakları bir ortam sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: iha