Mart ayında işsizlik oranı yüzde 10 oldu. İşsizlik oranı şubat ayına göre bir değişim göstermezken genç işsizlik oranı ise mart ayında bir önceki aya göre 0.7 puan artarak yüzde 20.1'e çıktı. Eskişehir’de yaşayan vatandaşlar konu hakkındaki görüşlerini ESTV mikrofonlarına anlattı. Vatandaşların büyük bölümü işsizlik problemi olduğunu savunurken, henüz eğitimini tamamlamamış öğrenciler ise gelecekte iş bulma konusunda yaşadıkları kaygıları dile getirdi. 

İSTİHDAMI SAĞLANMALI

46 yaşındaki Nursel Usgül adlı vatandaş, işsizliğin olduğunu belirterek, “ Özellikle gençler aradığı işi bulamıyorlar. Öğretmen olup markette çalışan gençlerimizi kastetmiyorum. O gençler evet çalışıyor olabilir ancak okuduğu bölümün hakkını alamıyorlar, anne babaları onları bu yüzden okutmuyor. Bu sorunun çözümü için istihdam sağlanmalı” şeklinde konuştu.

Tarımda ZİHA uygulaması Tarımda ZİHA uygulaması

ADALET VE LİYAKAT

60 yaşındaki Elvan Tetik ise gençlerin işsizlik sorununun aşikar olduğunu dile getirdi. İnsanların günlük geçici işlerde çalışarak hayatlarını idame ettirdiklerini ancak kalıcı bir çözüm üretilemediğini belirten Tetik, “Günlük, kısa süreli işler bulunabiliyor ama kalıcı iş bulamıyor insanlar. Bu sorunun önüne ise adaletli ve liyakatli insanların göreve gelmesiyle geçilebilir” dedi.

ÖZEL SEKTÖR ACIMASIZ

36 yaşındaki Elif Yılmaz ise çalışma koşullarının adil v e insancıl olmadığını belirterek, “Özel sektörlerde ise kimse kanunlarda olduğu şekliyle 40 saat çalışmıyor. Bazı zamanlar 60 saati bile geçen çalışma koşulları oluyor. Buna karşılık asla sigorta ve maaş garantileri bulunmuyor. Bence iş yeri sahiplerinin iş ahlakı dersi almaları zorunlu bile kılınabilir” diye konuştu.

EĞİTİMLE ÇÖZÜLMELİ

32 yaşındaki Orhan Kazar, işsizliğin olduğunu söyleyerek, “Bu sorun temelden yani eğitimden başlayarak çözülmeli. Daha donanımlı bir eğitim sonrasında istihdam sağlanmalı. Mesela üniversite mezunu olup garsonluk yapan gençler var. Benim gözümde onlar da birer işsiz çünkü eğitimini aldığı ve belki severek yapabileceği, başarılı olacağı işi yapamıyorlar” ifadelerini kullandı..

ASGARİ ÜCRET ALIYORLAR

63 yaşındaki Süleyman Mercan ise sokakların üniversite mezunu işsiz gençlerle dolduğunu belirterek, “Üniversite bitiren gençler asgari ücretle çalıştırılıyor, lise mezunları daha yüksek ücretler alıyorlar. Asgari ücret genelde özel sektörde veriliyor ancak kamuda çalışan lise mezunu işçiler neredeyse iki katı ücret alıyorlar. Biz geldik gidiyoruz artık ancak bu gelecek gençleri kaygılandırıyor” dedi. HM