14 Mayıs seçimleri öncesinde en düşük memur maaşına yapılan 8 bin 77 TL seyyanen zamın ardından AKP iktidarı, bu kez 31 Mart seçimleri öncesinde emekliler için benzer bir artışa hazırlanıyor. SGK Uzmanı Ali Tezel, planlanan zam miktarını açıklarken, bu değişikliğin kapsamını ve kimleri etkileyeceğini belirtti.

''Eskişehir'de yaşamaktan memnunsanız aramıza kimseyi sokmayın!'' ''Eskişehir'de yaşamaktan memnunsanız aramıza kimseyi sokmayın!''

SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Yüzde 49.25 Zam Açıklaması

Hükümet, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 49.25 oranında zam yapma kararı alırken, en düşük emekli maaşını ise yüzde 33.34 oranında artırarak 10 bin liraya çıkarmıştı.

Seyyanen Zam Kararı ve Emekli Maaşlarına Etkisi

Milyonlarca vatandaşı etkileyen bu kararın gerekçesi ise kulislerde tartışılıyor. SGK uzmanları, en düşük emekli maaşına düşük seviyede zam yapılmasının "Seçim öncesi seyyanen zam" sinyali olduğunu belirtiyor.

En Düşük Emekli Maaşı Asgari Ücrete Yaklaştırılacak

AKP, 14 Mayıs seçimleri öncesinde muhalefetin seçim vaatlerine yanıt olarak en düşük memur maaşına yapılan 8 bin 77 TL seyyanen zammı açıklamıştı. Şimdi ise 31 Mart seçimleri öncesi benzer bir uygulamayı emekliler için hayata geçirme hazırlığı içinde. SGK Uzmanı Ali Tezel, tüm emeklilere maaşlarında 7 bin TL oranında seyyanen artış yapılacağını belirterek, bu sayede en düşük emekli aylığının asgari ücret oranına çekileceğini iddia ediyor.

Tüm Emeklileri Kapsayan Seyyanen Zam

Ali Tezel, sadece en düşük emekli aylıklarına değil, tüm emeklilere seyyanen 7 bin TL zam yapılması gerektiğini belirterek, bu konuda iktidardan 31 Mart'tan önce açıklama beklediğini ifade etti.

Seyyanen Zam Nedir?

Seyyanen zam, enflasyon kaynaklı gelir kaybını karşılamak ve maaşlar arasındaki makası büyümemesi için aylıklara yapılan ilave artıştır. Genellikle tüm çalışanlara eşit zam olarak bilinen seyyanen zam, emeklileri de kapsayacak şekilde uygulanabilir.

Kaynak: Haber Merkezi