AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu katıldığı televizyon programında seçim vaatlerini açıkladı. AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hatipoğlu, TV100 kanalında katıldığı televizyon programında vaatlerini açıkladı. İlk olarak ES TV’de katıldığı programdaki “Seçim sonrası İYİ Parti yeniden muhalefette kalıp, AK Parti yeniden iktidar olura AK Parti’ye geçer misiniz" sorusuna, "Tabii ki geçmem. Ne işim var. Türkiye’de iki tip siyasetçi var. Biri siyaseti iş olarak yapanlar, ikincisi siyaseti hizmet olarak yapanlar. Biz siyaseti hizmet olarak yapacağız. İş kolu olarak yapmayacağız. Ben şahıs olarak bindiğim araçtan inmem yani" yanıtı hatırlatılan Hatipoğlu, “Ben bir siyasetçi değilim. İş adamıyım, sanayiciyim.  3 kuşaktır Eskişehir’de yatırımları olan bir sanayiciyim. Şirketlerimiz ve yatırımlarımız yaklaşık 2 bin kişi istihdam ediyorum. Tabii ki seçim öncesi bir yerel kanalda böyle bir soru soruldu. O gün itibariyle hiçbir siyasetçi ‘ben partimi bırakırım,  başka bir partiye geçerim diye’ konuşmaz. Söylemesi uygun değil bence. Ben de onu söylemedim ve partimle seçimlere girdim. Hiçbir zaman da ilk günde öyle bir planım yoktu ama seçim sonrası yaşadığım bazı sıkıntılardan dolayı böyle bir yöne gittim. Tabii ben konfor alanımda kalmayı bilebilirdim. Orada aslında onu söylüyorum. İş adamıyım, milletvekili olmuşum, dokunulmazlığım var. Meclis’e gider gelirdim, takım elbisemi giyerdim, güzelce bunu iş gibi yapardım. Ama ben konfor alanımda kalmadım. Kendi memleketim için doğruları söyledim. Eskişehir’de yapılması gerekenleri söyledim. Bundan dolayı partimle ters düştüm ve ayrıldım. Bu çok doğal bir süreç… Yaşadıklarında, söyledikleri kelimelerden sonra çevresel ortamlar hiç değişmese, hep sabit kalsa insanlar zaten o yolda devam eder. Ama belli dönemlerde çevresel faktörler değişiyor. Ben hiçbir şekilde, hayatım boyunca yalan söylemedim,  riya da yapmadım. O gün onu söylemiş olabilirim, bugün bu aleyhime de kullanılıyor olabilir. Benim için sadece bunu söylesinler, çok önemli değil” ifadelerini kullandı.

HİZMET İÇİN AK PARTİ’YLE YOLUM KESİŞTİ

Seçimden önce milletvekilliğinden istifa edip etmeyeceği sorulan Hatipoğlu, “31 Mart’ta seçimleri kazandıktan sonra zaten milletvekilliğinden ayrılmak zorundayız. Tabii ki muhalefet veya diğer partiler bunu kullanacaktır, haklarıdır. Ben konfor alanımda kalabilirdim. Olduğum partide memleketime hizmet edemeyeceğimi gördüm ve anında başka bir yola girdim. Çok doğru bir yola girdim. Burada memleketim, milletime hizmet etme imkanı buldum. Tabii ki burada insanlar duymak istediklerini duyarlar ama açık yüreklilikle söyleyebilirim, hizmet etmek için AK Parti’yle yolum kesişti” diye konuştu.

EN BÜYÜK SORUN KENTSEL DÖNÜŞÜM

Son 10 yıldır belediyenin hizmetlerinin minimumda olduğunu bu yüzden kendilerine teveccüh olduğunu söyleyen Hatipoğlu, projelerini şöyle anlattı: “Eskişehir’in en büyük sorunu kentsel dönüşümdür. Eskişehir’in içinden Porsuk Nehri geçer. Bu suyun geçmesinden dolayı Eskişehir’de toprak sıvılaşma sorunu var. Bundan dolayı mesela Allah korusun, Eskişehir’de 6 veya 6,5 şiddetinde deprem olma ihtimali var. Çok da büyük değilmiş gibi düşünüyoruz ama Eskişehir’in toprak yapısından ve şehrin içinden geçen nehirden dolayı Eskişehir’de 6,5 şiddetindeki deprem nerdeyse 7 – 7,5 şiddetinde hissedilecek. Bundan dolayı da bizim Eskişehir’imizde 326 bin civarında konutumuz var. Bu konutların içinde yaşayan özellikle Kızılcıklı Caddesi, Atatürk Caddesi, Basın Şehitleri Caddesi, Yunus Emre Caddesi, Hasan Polatkan Caddesi ve bunun civarındaki yerleşim yerlerinde ciddi bir riskimiz var. 45 bin vatandaşımızın bir deprem esnasında hayatını kaybetme riski var. Önceliğimiz bu 45 bin vatandaşımızın yaşadığı 10 bin konutla alakalı acil planımızı yapıp ilk 5 yılımızda, ilk dönemimizde bu 10 bin konutun kentsel dönüşümünü yapacağız. Bununla da ilgili Eskişehir’de yaşayan vatandaşlarımızın cebinden 1 kuruş dahi çıkmadan, hepsini kentsel dönüşümle, güvenli, sağlıklı evlerde oturmasını sağlayacağız. Bunun yapılabilmesi için de gerekli imar düzenlemelerini yapacağız. Eskişehir’de risk altında yaşayan vatandaşlarımızı öncelikle bu riskten kurtaracağız.”

İKİNCİ BÜYÜK SORUN TRAFİK

“Evimden çıkıyorum, Organize Sanayi’deki iş yerime 45 dakikada varamıyorum. Normalde 15 yıl önce, 10 dakikaydı. Eskişehir’de zamanında doğru şekilde yapılan tramvayımız var. Ama tramvay o dönem için çok iyi plan, program yapılmayarak, paldır küldür yapılmasıyla, Eskişehir’le özdeşleşmiş olan tramvayımız şehir içi trafiğini çile haline getirdi. Artık Eskişehir nerdeyse bir metropol. Bugün şehir içinde bu tramvay bir çileye dönüştü. Ana arterlere tıkayan, trafiği kapatan bir şeye dönüştü. Bunu hızlıca, ilk 1 buçuk yıl içinde, tramvayı şehrin belli noktalarında yer altına alınmasını sağlayacağız. Onun dışında Eskişehir’e 10 yıldır yapılmayan ilk bat çıkı yapacağız. Bunları da önümüzdeki dönem animasyonlarla tüm Eskişehirli hemşerilerimize, trafik sorununu ilk 1 buçuk yılda yüzde 50 nasıl azaltacağımızı anlatacağız.”

2 YIL İÇİNDE ÇEŞMEDEN AKAN SU İÇİLEBİLECEK

“Su yıllardır kanayan yaramız. Vatandaşımızın en temel ihtiyacı. Eskişehir’de hiçbir vatandaşımız çeşmeden akan suyu içemiyor. Suyu sadece temizlik için kullanıyoruz. Bugün Eskişehir Belediyesi’nin de büyük gelir kaynaklarından olan Kalabak Suyu’na mecbur bırakılmaktadır. Eskişehir’de bir aile aylık 1000 TL su parası ödemektedir. Belirli yerlerde yapacağımız bazı yatırımlarla biz 2’nci senenin sonunda çeşmeden akan suyu Eskişehir’in her yerinde evlatlarımıza içirebileceğiz.”

Eskişehir'de Kurtuluş Pazar Yeri için son karar ne oldu? Eskişehir'de Kurtuluş Pazar Yeri için son karar ne oldu?

ESKİŞEHİRSPOR SÜPER LİG’E ÇIKACAK

“Eskişehir Belediyesi yıllarda Eskişehirspor’ a çok ciddi katkılar sağlamıştır. Ancak ne zamanki mevcut belediye başkanı iktidar oldu, ondan beri Eskişehirspor’a çok uzak durdu.. Ben 11 kıllı bacaklıya destek olmam demiştir. Bugün Eskişehirspor amatöre düştü. Bütün taraftar beni tanır, ne dediysem yaptığımı bilir. Belediye Başkanı olduğum andan itibaren Eskişehirspor için her türlü imkanımızı kullanacağız. Çok hızlı bir şekilde Süper Lig'e çıkaracağız."

CUMHUR İTTİFAKI KENETLENDİ

2019 yerel seçimlerinde Eskişehir’deki tabloyu değerlendiren Hatipoğlu, “Yılmaz Büyükerşen’e orada HDP aday çıkarmadı, onlar destekliyor. Bu sefer Yılmaz Hoca’yı desteklemezler, HDP aday çıkartabilir. Biliyorsunuz ben seçimi kazandığımda İYİ Parti’den 90 bin oy aldım. Yani bu da yaklaşık yüzde 15 ediyor. Zafer partisi var. Yani seçimler ortada diyebiliriz. Bıçak sırtı. O zaman da Cumhur İttifakı vardı. Ancak o dönem MHP’ye gönül veren arkadaşlarımızla çok iyi ilişkiler kurulamamış. Biz çok iyi ilişkiler içindeyiz şu anda. Cumhur İttifakı’nın bileşenleri tam anlamıyla kenetlenmiş durumda” dedi.

PARTİZANLIK YAPMAYACAĞIM

2019 seçimlerinde Başkan Büyükerşen’in 285 bin oy aldığını hatırlatan Hatipoğlu, “AK Parti’nin belediye başkan adayı 246 bin oy almış. Tabii bu 285 bin oyu düşünürsek o zaman İYİ Parti ile, yani Millet İttifakı’nın adayıydı Yılmaz Büyükerşen. Son seçimde ben 90 bin oy aldım. Bu 90 bini İYİ Partililer tabii ki Yılmaz Büyükerşen’e değil kendi genç ve iddialı bir başkan adayları var bunlara verecektir. Bu 9 bin oyu düştüğün zaman oylar 200 bine geliyor. Partiler içinde tabii ki oy geçişkenlikleri vardır ama bugün itibari ile ben o öndedir, bu öndedir demiyorum ama Eskişehir’de kıran kırana bir seçim yapılacaktır. Seçim balık sırtıdır. Burada kendini iyi ifade edebilen, vatandaşın gönlüne girebilen, vatandaşın güvendiği inandığı kişi seçimleri kazanacaktır. Ben partizanlık yapmadan gece gündüz gideceğim hemşerilerime oy isteyeceğim. Onlar Eskişehir’in çocuğu hemşerilerine oy verecektir. Eskişehirliler beni sever. Biz Eskişehir’de ipi çok rahat göğüsleyeceğimize ben canı gönülden inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: M.ANIL AKSOY