Eskişehir'de basın mensupları ile ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla yemekte bir araya gelen AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu’nun her basın mensubuna bir asgari ücret vaadi bir çok kişi tarafından eleştirildi. Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti ise konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bunun üzerine Hatipoğlu, açıklamaya sessiz kalmayarak yazılı açıklamasında destek sözünü yeniledi.

"ÇOK İNCİNMİŞLER"

İKAF’24’e katılan Bilal Erdoğan gençlere tavsiyelerde bulundu İKAF’24’e katılan Bilal Erdoğan gençlere tavsiyelerde bulundu

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hatipoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“Bugün Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla medya mensuplarına verdiğimiz yemekte, gazeteci dostlarıma yönetimi devraldığımızda destek sözü verdim. Neden mi? Çünkü 4. Kuvvet medya şehrimizde doğru işlemezse şeffaf bir belediyecilik anlayışı yerleştiremeyeceğimize inanıyorum. Adına yerel medya dediğimiz yapı ne kadar kuvvetli olursa, bir şehir o kadar iyi ve katılımcı yönetilir. Bu nedenle de gazeteci dostlarımıza yerel basın mensuplarına destek sözü verdim. Hem de hiçbir siyasi ya da başka bir ayrım yapmadan. Bunu da hem şehrim için, hem de zor şartlarda halkın haber alma özgürlüğü için karda, kışta, en zorlu şartlarda ter döken basın emekçileri için yapacağım. Peki mevcut yönetimin kadrolu destekçilerinden Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti basın emekçilerine destek sözüm için ne demiş? Çok incinmişler. Arkadaşlar duyan duymayan kalmasın! Eskişehir’de kimseye bir faydası olmayan yönetim anlayışı sona yaklaşmıştır. Ben basın emekçileri dahil, bu şehri oluşturan hiçbir meslek grubunu yalnız bırakmayacağım. Tüm hemşehrilerimin dertleri ile dertlenecek, her bir meslek grubuna katkı sağlayacağım. Emeklisi, öğrencisi, işçisi, çiftçisi, kadını, erkeği herkesin hayatına pozitif anlamda dokunacağım. Kendinden başka kimseyi düşünmeyen, bu hayatta bir kişiye faydası dokunmamış, sıcak koltuğundan ahkam kesenler de buyursun incinsin.”

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu’nun gazetecilere yönelik vaadine Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti tarafından tepki gösterilmişti. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Eskişehirli gazetecilerle öğle yemeğinde buluşan Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu'nun basın mensuplarına büyük bir müjde diye verdiği vaat gazeteciler arasında şok etkisi yarattı. 

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu Hatipoğlu’nun vaadine tepki göstererek şu açıklamayı yapmıştı:  "Bir Belediye Başkan adayının basın kuruluşlarına destek vermek istemesi gayet normal, ancak çalışanlara rüşvet gibi vaat doğru değildir. Bir de bir süre gazete sahipliği yapan Hatipoğlu'nun bu vaadi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler  gününde söylemesi gazetecileri incitmiştir. Hatipoğlu’nun bu vaadini bir rüşvet olarak değerlendiriyor ve kınıyoruz" denildi

Editör: Tuğçe Kaş