Kamuoyunda “ikinci Kadir Şeker davası” olarak bilinen, Eskişehir’de eşi ile kızını sokak ortasında bıçaklayan Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi'yi (62) engellemeye çalışırken bıçakla yaraladığı suçlamasıyla 5 yıl hapse çarptırılan Tolga Daşkıran’ın cezası İstinaf mahkemesi tarafından onandı. Daşkıran, annesi, yakınları,  arkadaşları ve avukatıyla birlikte Adalet Sarayı’na gelerek cezaevine gitmek üzere teslim oldu.

Odunpazarı İlçesi Emek Mahallesi’nde 5 Şubat 2022’de meydana gelen olayda, eşini ve kızını bıçaklayan Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi’ye, o esnada yakınlardan geçen Tolga Daşkıran ve arkadaşı Hüseyin Şahin müdahale etti. Çıkan arbedede Abdulkadir Ahmadi, Tolga Daşkıran tarafından bıçaklanarak yaralandı. Olayın ardından başlatılan soruşturma sonucu Tolga Daşkıran ilk önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Devam eden yargılama sürecinin sonunda ise hakkında beraat kararı istenen Tolga Daşkıran’a ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan haksız tahrik ve iyi hal indirimiyle 5 yıl hapis cezası verildi.

Eskişehir'de tramvay kazası: Seferler aksadı! Eskişehir'de tramvay kazası: Seferler aksadı!

SAVCI İTİRAZ ETMİŞTİ

Eskişehir 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen karar hakkında Tolga Daşkıran’ın avukatı ve Cumhuriyet Savcısı tarafından Ankara Bölge Adliye Mahkesi'ne itiraz dilekçesi verilmişti. Cumhuriyet Savcısı, Tolga Daşkıran’a verilen 5 yıl hapis cezasına ilişki hazırladığı itiraz dilekçesinde, “Olayın gerçekleştiği yerden tesadüfen geçmekte olan ve tarafları tanımayan sanık Tolga Daşkıran’ın olayı görmesi üzerine koşarak sanık Abdulkadır Ahmadı'ye doğru gittiği, sanık Abdulkadır'a tekme attığı, sanık Abdulkadır'in elindeki bıçakla Tolga Daşkıran’ın arkadaşına saldırdığı ve bacağından yaraladığı, olaya sonradan dahil olan sanıkların ise tehlikeyi önlemek maksadıyla sanık Abdulkadır'e vurdukları belirlendi. Abdulkadir'in almış olduğu darbeler neticesinde eylemine son vererek kaçmaya başladığı ve bilgi sahibi beyanları ve görüntü içeriğine göre markete girdikten kısa bir süre sonra yere yığıldığı, market içerisi ve kaçış güzergahında sanıkların bıçakla yaralama eylemine ilişkin görüntü tespit edilememesi karşısında, Tolga Daşkıran ve arkadaşının üzerine atılı suçları ‘Meşru savunma’ çerçevesinde işledikleri anlaşılmaktadır. Usul ve esas yönünden kanuna aykırı bulunduğundan kararın Tolga Daşkıran lehine istinafen kaldırılması arz olunur” ifadelerine yer verdi.

TAHLİYE EDİLDİ AMA…

Cezaevine gönderilen Tolga Daşkıran avukatının tutukluluk haline yaptığı itiraz üzerine inceleme yapan mahkeme, üzerine atılı eylemi kendisi ve başkasının hayatına yönelik vuku bulan haksız bir saldırıyı def etmek kastı ile işlediği hususunda ciddi deliller bulunduğundan meşru müdafaa hükümleri çerçevesinde bu aşamada yurt dışına çıkış yasağı adli kontrol tedbiri uygulanarak tahliyesine karar verdİ. Daşkıran 9 Şubat 2022’de Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye edilmişti. İstinaf mahkemesinin kararı onamasının ardından Tolga Daşkıran, ailesi ve yakınlarıyla birlikte adliyeye gelerek teslim oldu.

İNSANLIK GÖREVİMİ YAPTIM

Adliye önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan Daşkıran, “Türk Milletimize güvenimiz tam. Beni destekleyeceklerine inanıyorum. İnsanlık görevimizi yaptığımızı düşünüyorum arkadaşlarımla birlikte. Geri kalan, Türk adaletine kalmış. Hakkımızda hayırlısı olsun. Hayatımın güzel noktasındaydım. İnşallah çıkınca da hayatıma devam ederim. En kısa sürede çıkmamı temenni ediyorum. Adalete de güveniyorum” dedi.

BENİM CİĞERİM YANIYOR

Daşkıran’ın annesi Nazire Kurt, karardan dolayı çok üzgün olduğunu belirterek, “Anne olarak ciğerim yanıyor benim. Çocuğum 5 yılı hak etmedi. Ben adalete güveniyorum. Benim oğlum kötü bir şey yapmadı. Can kurtardı. 2 tane kadını kurtardı. Bu suçsa ben bir şey demiyorum. Arkadaşını kurtardı. Benim oğlum kötü bir şey mi yaptı? Adam öldürmedi benim oğlum. Bu çocuklara bu mu yakışıyor? Ben adalete güveniyorum, Türk halkına güveniyorum. Benim oğlum çıkacak. Alnımızın akıyla gidecek, gelecek” dedi. Olaya karışan Hüseyin Şahin’in ablası ise, Şahin’in 1 ay sonra üniversite sınavına gireceğini ifade ederek, “Bu olay yüzünden hayatları mahvoldu. Polislik sınavına girecekti. Adalete güveniyorum. Bu kadar basit mi? Kadını kurtarmak tek niyetleriydi. İyilikti, başka bir şey değil” dedi.

"ÜZÜLEREK TESLİM EDİYORUZ"

Tolga Daşkıran’ın avukatı Muhammed Serkan İleli, kararın komu vicdanına ters bir karar olduğunu belirterek, “ Tolga 2 sene önce bir olaya karışmıştı. Aslında olay da dememek lazım. Bu bir müdahale. 2 kişiyle birlikte, yanındaki arkadaşlarının canını kurtarmak için, kendini savunmak için meşru müdafaa kapsamında bir harekette bulundu. Bundan kaynaklı bir yargılama sürdü ve 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bunu da İstinaf mahkemesi onadı. Karar neticesinde biz bugün Tolga’yı cezaevine üzülerek teslim etmek zorundayız. Karara saygımız sonsuz ancak herkesin vicdanına ters bir karar olduğunu düşünüyorum. Herkes de böyle düşünüyor. 20 yaşında bir genç, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hüseyin üniversite sınavına girecek. Bu gençlerin hayatı kararacak belki de. Bekleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ