Başkan Galip Özsarı, “Başarılı olmak istiyorsan önce başarılı olacağına inanman gerekir. Biz inanmışlar topluluğuyduk. İnandığınız zaman kupayı getiriyorsunuz bunu başardık” dedi.

Birçok gencimiz heba oldu

Anadolu Üniversitesi Başkanı galip Özsarı, “Öncelikte ES TV ailesine teşekkür ederim. Biz 2020 yılında pandemi döneminde görevi devraldık. O dönem bir hikaye yazmaya karar verdik ve Eskişehir’e ikinci bir profesyonel takım kazandırmaya karar verdik. İkinci bir profesyonel takım kazandırma amacımızın nedeni şuydu; Eskişehir’de birçok gencimiz, birçok futbolcumuz maalesef Eskişehir’de Eskişehirspor’dan başka profesyonel bir takım olmadığından dolayı heba olup gitti. Biz de Eskişehir’in bir evladı olarak bu boşluğu, bu açığı gördüğümüzden dolayı futbol takımımızı, hedefi olan bir takım haline getirmek istedik” dedi.

Önce hayal ederek başladık

“Önce hayal ederek başladık” diyen Özsarı, “Dedik ki, biz Eskişehir’imize Eskişehirspor’dan sonra ikinci profesyonel takım kazandıracağız. 2020 yılı pandemi olduğundan dolayı çok karmaşık bir sezondu. Ama biz hedefimizden sapmadık. Yönünüzü değiştirmezseniz hedefinize ulaşırsınız. Biz yönümüzü değiştirmedik. Hedefimize ulaşmak için 2. sezonda da elimizden gelen gayreti gösterdik. Yine bir oluşum içerisine girdik ve yine şampiyonluk parolası ile yola çıktık. Ligi 2. olarak bitirdik ve şampiyonluğu kıl payı kaçırdık. Hedefimizi yine aynı şekilde belirledik. Bugün gördüğünüz üzere kupamızı getirdik” şeklinde konuştu.

ESOGÜ’de oynayacaklar

2023-24 sezonunda Osmangazi Üniversitesi Sahası’nda maçları oynamak için başvurduklarına parantez açan Özsarı, “Yeni sezonda maçlarımızı Osmangazi Üniversitesi Sahası’nda oynamak için başvurumuzda bulunduk. Bunun kararını federasyonumuz verecek. 3. Lig’de bulun birçok takımın sahası Osmangazi Üniversitesi Sahası’na nazaran daha elverişsiz şartlara sahip. İnşallah federasyonumuz olumlu karar verirse önümüzdeki sezon maçlarımızı orada oynamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Es Es ile omuz omuza

Eskişehirspor ile birlikte omuz omuza profesyonel liglerde mücadele etmek istediklerini belirten Özsarı, “Eskişehirspor’umuz ligi düşme hattında tamamladı. İnşallah federasyon olumlu ve iyi bir karar vererek ligdeki düşmeyi kaldırır, Eskişehirspor’umuz tekrar profesyonel ligde mücadele edecektir diye ümit ediyoruz. Biz yola çıkarken ikinci bir profesyonel takım olalım amacıyla çıktık. Eskişehirspor’umuzla beraber inşallah omuz omuza aynı ligde mücadele edeceğimizi ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yapılanmaya gidilmeli

Bölgesel Amatör Lig ile ilgili haberlerin dolaştığını belirten Başkan Özsarı, “Son günlerde gündemde dolaşan bir haber var; federasyon, Bölgesel Amatör Lig ile alakalı yeni bir yapılanmaya gidiyor veya gidecek diye konuşuluyor. Olması gereken de bu çünkü statü gereği kendi il takımları da kendileri içerisinde bir yarış içerisinde oluyor. Takımlar bazen biri 1. diğeri 2. olduğu zaman 2. olan direkt küme düşüyordu. 14 takımın olduğu bir ligde 2. olarak bitirmiş bir takımın küme düşmesi gerçekten uygun olmayan bir durumdu. İnşallah bundan sonra sonraki süreçte de BAL istenilen noktada olur” dedi.

Hedef önce ligde kalmak

Takımın hedefleri hakkında Özsarı, “Önümüzdeki sezon 3. Lig’de mücadele edeceğimiz için hedefimiz ligde kalmak. Daha sonra tabii ki takımızı daha üst liglere taşıyabilmek. Bundan dolayı bizim 3 Lig’de yer alan takımlardan herhangi bir çekincemiz veya bir kaygımız yok. Anadolu Üniversitesi’nin kurallar gereği bize bütçe konusunda yardım etmesi mümkün değil. Biz Anadolu Üniversitesi Spor Kulübü olarak kendi imkanlarımızla mücadele ettik ve bundan sonraki periyotta da kendi imkanlarımız çerçevesinde yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İnanmışlar topluluğu

İnanç ile başarının geldiğini ifade eden Özsarı, “Başarılı olmak istiyorsan ilk önce başarılı olacağına inanman gerekir. Biz inanmışlar topluluğuyduk. Bu topluluğun başında da rektörümüz Prof. Dr. Fuat Erdal geliyordu. Sadece biz, futbolcularımız, teknik ekibimiz değil hocamız da inanmıştı. Onun inanmışlığı ile birlikte biz üzerimize düşeni yerine getirdik. İnandığınız zaman kupayı getiriyorsunuz bunu başardık” ifadelerine yer verdi.

İstikrardan yanayız

Önümüzdeki sezon da Sertaç Gezer ile devam edeceklerini ifade eden Özsarı, “Sertaç hocamızla hedefi olduğu için anlaştık. Hocam kalitesini bizi şampiyon yaparak gösterdi. Hocamızla 2023-2024 sezonu için yol yürümeye karar verdik. Hocamızla anlaşırken herhangi bir rakam üzerinde de anlaşmadık. Birçok takımdan ciddi rakamlarla teklifler gelmesine rağmen bizimle rakam konuşmadan boş mukaveleye imza attı. Biz istikrardan yanayız. Hocamızla başladığımız günden beri yönümüzü ve hedefimizi değiştirmedik. Hocamızın herhangi bir başarısızlığını yaşamadık. Bir olumsuzlukta yol ayrımına gitseydik bugün belki bu kupayı alamazdık. Dolayısıyla istikrar çok önemli bir durum. İstikrardan yana olarak hocamızla devam ediyoruz” dedi.

150 civarında futbolcu izlediler

GÖZLER TFF'YE ÇEVRİLDİ GÖZLER TFF'YE ÇEVRİLDİ

“Önümüzdeki sezonda bizimle yol yürümek isteyen, mücadele etmek isteyen tüm futbolcu kardeşlerimize kapımız açık” diyen Özsarı, “Hocamız ve yönetimimizin raporları doğrultusunda transferde hamleler yapacağız. Devam etmek isteyen isimlerle devam edeceğiz. Şimdilik 3. Lig’in tescillenmesini bekliyoruz. Ardından inşallah takımımızı en hızlı şekilde oluşturacağız. Şu an teknik ekibimiz, hocamız 150 civarında futbolcuları izledi. Birebir takip ettiler. 3. Lig ile ilgili statü belirlendikten sonra en kısa zamanda takımımızı oluşturacağız” dedi.

Eskişehir çocuklarına sahip çıkacağız

Altyapı ile ilgili de konuşan Başkan Özsarı, “Altyapımız şu an gruplarda mücadele ediyor. Biz önümüzdeki dönemde altyapımızı güçlendirerek ilerleyen sezonlarda takım oluşturacağız. Şu ana kadar altyapıdan 3 futbolcumuzu yukarı çıkarttık. A takım kadroda yer aldılar ve onlarla bu sezon mukavele imzalayacağız ve profesyonel yapacağız. Bu da altyapıdaki çocuklarımıza heyecan katacaktır diye düşünüyoruz. Eskişehir çocuklarına sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.  

Gerekeni yaptık ve takımı çıkarttık

Şampiyon Antrenör Sertaç Gezer, “Bu liglerde pes etmezsen, oyunu bırakmazsan ve mücadeleyi bırakmazsan, bu sene olmasa da seneye oluyor. Başkanımın dediği gibi hiç düzeni bozmadan beni buraya getirdiler sezon başında. Başkanımın dediği, ‘hocam buraya ikinci bir profesyonel takım katacağız ona göre gel’ dedi bana. Ben ona göre geldim. Gerekeni yaptık ve takımı çıkardık. En fazla gol olan 66 golü attık ve en az golü biz yedik. Biz bu zorlu grupta gerçekten çok zorlu bir işi başardık” dedi.

Avantaj tam kadro başlamak oldu

Gezer, “Biz tam 25 kişiyle idmanlara başladık. Daha sonra kulüpten 2 kişi ayrıldı ve 2 kişi geldi bu kadar. Bizim en büyük avantajımız bu. Yönetim bana tam takımı teslim etti ve çekildi. Devre arası istediğimiz oyuncular çok büyük bonservis bedeli istediler biz kabul etmedik. Bize destek olacak, arkadaşlarını hareketlendirecek 2-3 oyuncu katarak şampiyonluğu yakaladık. Bizim en büyük avantajımız sezon başında tam kadro ile başlamamız oldu” ifadelerini kullandı.

‘Beraber yürüyelim’ dedi

“Kendi kişisel hedeflerim var” diyen Gezer sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu hedeflerde de sağ olsun Galip başkanımız hedeflere beraber yürüyelim dediği zaman bizim üzerine laf söyleme gibi bir şansımız yok. Sağ olsun bize sahip çıktı. 3. Lig’de de takımla devam edeceğiz. Hedefleri içimizde yaşayarak gitmenin daha doğru olacağına inanıyorum. Her zaman yaptığımız gibi yavaş yavaş sonunda da tekrar inşallah başkanımın çalışması ile gülen taraf biz oluruz.”

Önce iç transfer

Önceliğin iç transfer olduğunu da ifade eden Gezer, “Takip ettiğimiz futbolcular var. İlk önce iç transferi ne kadar fazla tutabilirsek ona göre yol almayı hedefliyoruz. Daha futbolcularımızla görüşmedik. Önümüzdeki süreçte yavaş yavaş startı vereceğiz. Daha sonra dış transferde futbolcuları kadromuza katmak daha doğru olacaktır” şeklinde konuştu.

Birbirimizi şampiyonluğa inandırdık

Takım Kaptanı Ali Fırat Kasap şu ifadeleri kullandı; “Ben Eskişehirliyim fakat yıllarca Eskişehir’in dışında oynadım. 3 sene önce Galip Başkan sayesinde Eskişehir’e döndüm. Biz futbolcular olarak birbirimizi şampiyonluğa inandırdık. Eskişehir’e ikinci bir profesyonel takım kazandırmak bizi çok mutlu etti. Bu Eskişehir’de top koşturan altyapı futbolcuları için çok büyük bir fırsat oldu. Sonunda da kupayı Eskişehir’imize kazandırdık. Saha içerisinde birbirimize her zaman destek oluyorduk. Geriye düştüğümüz maçlarda da birbirimizi motive etmeyi bildik çünkü sahada tecrübeli oyunculardan kurulu bir kadro vardı. Sık sık hoca değiştirmenin olumlu bir etkisi olmaz. Başka bir hoca geldiğinde farklı bir taktik çıkıyor, bu kez ona alışma süreci oluyor. Bu da takıma negatif etki yaratır. Biz de sezon başından beri hocamızın taktiği ile devam ettik ve başkanımız ve hocamızın taktiği ile kupayı Eskişehir’e kazandırdık.

İnanmışların hikayesi (1)

Kaynak: HABER MERKEZİ