HABER:

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, TMMOB Mimarlar Odası Ankara, Antalya ve Eskişehir Şubelerinin iş birliğiyle gerçekleştirilen 6. Ulusal Yapı Kongresi ve Sergisi, Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda başladı. 3 gün sürecek etkinlikte, yapı sektörünün önde gelen firmalarının geliştirdikleri ürünler teknik sunumlarla aktarılacak. Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “İnsanoğlunun binlerce yıllık şehirleşme sürecinde her nesil bir öncekinin mirasını devralarak kendi mirasını geleceğe taşımış, bilim ve felsefe aracılığı ile yüzyıllardır süren anlam arayışımız yapılaşmış çevreye ilişkin mimarlık, mühendislik ve şehircilik başta olmak üzere birçok disiplinin doğmasını sağlamıştır. Günümüzde her ne kadar sorun çözme konusundaki yeteneğimiz sayesinde hayatta kalmayı, hatta yaşam alanlarımızı modern hayata adapte etmeyi başarmış olsak da doğal çevreden giderek daha da kopan bir yapılaşmış çevreyi inşa etmenin getirdiği sorunlar ile mücadele etmeye devam ediyoruz. Bugün ve önümüzdeki günlerde burada geleceğin mekânlarını konuşuyor olacağız. Ancak bir yandan da geleneksel yapıyı: deneyimlerimizi ve mirasımızı konuşuyor olacağız” dedi.

ORTAK AKIL VURGUSU

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Doç. Dr. Salim Atay öğrencilerle buluştu Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Doç. Dr. Salim Atay öğrencilerle buluştu

Ortak akılla kentleri yarınlara hazırlayacaklarını belirten Büyükerşen, “Frigler’den Roma İmparatorluğuna, Bizans’tan Selçuklu’ya ve devamında Osmanlı İmparatorluğuna kadar birçok medeniyetin mirası ile yoğrulmuş, 1900’lü yıllara kadar yalnızca 19 bin nüfusa sahipken bugün yaklaşık 1 milyon nüfusa ulaşan bir kentte yaşıyoruz. Kültürel mirası geleceğe aktarmaya çalışan, sorunlarını ortak akılla, bilimin ışığında çözmenin gayretinde, farklılıklarına rağmen bir arada yaşamanın mutluluğunu yaşayan, konuşan, tartışan, öğrenen ve öğreten bir kent olan Eskişehir’de siz değerli katılımcılardan da çok şey öğreneceğimizi düşünüyoruz. İnanıyorum ki aklın ve bilimin ışığında, ortak akılla kentlerimizi yarınlara en güzel şekilde hazırlayacağız” ifadelerini kullandı.

BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 47. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise, “Buradan çıkan bütün kararlar değişen dünyada, yapılı çevrede 21. yüzyılın yeniden Cumhuriyetin kamucu, toplumcu bakışı, teknoloji ile birlikte doğa dostu hayatları inşa etme noktasında bize yol gösterecektir. Cumhuriyetin yüzüncü yılında o bakış açısını yeniden tutup çıkaracağız. Her şey Cumhuriyetin kaynağında saklı. Canlı odaklı, doğa dostu bakış açısıyla Cumhuriyetin ikinci yüzyılında tam da yerel seçimler öncesi yapılı çevreleri hep birlikte inşa edeceğiz. Hocalarımız sunumlar yapacak ve biz onları alıp birlikte hareket edeceğiz. Çünkü Mustafa Kemal birlikte yaptı her şeyi. Silah arkadaşlarıyla, kadınlarla, gençlerle hep birlikte yaptı. Bugün Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Eskişehir’deyiz. Burada farklı bir hikâye var. O hikâyeyi başka yerlerde parça parça bulabilirsiniz. Ama hepsini bir arada bulamazsınız. Demek ki zor değil. Bir şeye kendinizi adayacaksınız. Yaşınıza, cinsiyetinize bakmayacaksınız. Cumhuriyet, adanmış kadrolar istiyor. Sadece adanmışlığına bakacaksınız” diye konuştu.

Kaynak: BERİVAN HALİS