Kızılcıklı Mahmut Pehlivan, Türk güreş tarihinde önemli yere sahip olan isimlerden biridir. Eskişehir'in ünlü bir caddesine adının verilmesi de bu önemi yansıtırken, ünlü güreşçinin yeni bir fotoğrafı daha yayınladı. Fotoğraf koleksiyoneri Hakan Üresin'in Kızılcıklı Mahmut Pehlivan’ın 1909 yılında ABD'de çekilmiş bir fotoğrafının ortaya çıkardı ve fotoğrafın ABD’de çekildiği ifade edildi. Fotoğraf koleksiyoneri Hakan Üresin'in eski fotoğrafları biriktirme ve paylaşma çabası, tarihi mirası koruma adına önemli katkılar sağlıyor. Eskişehir’de ismi yaşatılan ünlü Türk güreşçisinin ortaya çıkan yeni fotoğrafı çok sayı kişi tarafından beğenildi.
Üresin, sosyal medya hesabındaki paylaşıma, “Son günlerde yayınlandı bu fotoğraf..1909 yılı, ABD..Sağdaki heybetli kişi, ünlü güreşcimiz Kızılcıklı Mahmut Pehlivan'dır. Solda yine ünlü güreşcilerden Maksut Murat.” notunu düştü.

Şehit ailesinin mutlu günü Şehit ailesinin mutlu günü

Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Kimdir?


O dönem Osmanlı İmparatorluğu'a bağlı bir vasal devlet olan Bulgaristan Prensliği'ne bağlı Silistre yakınlarındaki Kızılcık köyünde dünyaya gelmiştir. Lakabını doğduğu köyden almıştır. 1908 yılında çıktığı Kuzey Amerika turunda, Amerikalı güreşçi Tom Jenkins'e karşı kazandığı zafer ve 1909 yılında Amerikalı güreşçi Frank Gotch'a kaybetmesiyle tanınmıştır. Dünyaca ünlü pehlivan Koca Yusuf'in bilinirliği sebebiyle Kızılcıklı Mahmut, Amerikalı güreş organizatörlerince Yusuf Mahmut olarak anılmıştır. Daha sonra yerleştiği Eskişehir'de vefat etmiş, Eskişehir'de bulunan bir caddeye ismi verilmiştir

Kaynak: HABER MERKEZİ