MHP İl Başkanı İsmail Candemir, ESTV’ye gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti’deki kongre sürecinin de tamamlanmasıyla Eskişehir’in de aralarında bulunduğu 11 büyükşehirle alakalı Genel Merkez bazında görüşmelerin başladığını belirten Candemir, “Ekim ayının sonuna kadar görüşmeler netleşir. İttifak içerisinde Eskişehir’de hangi ilçelerde hangi partiden aday göstereceği netleşir. Bunu bekliyoruz. Kasım ortası gibi de adaylar da netleşir diye tahmin ediyoruz” dedi.

ÖRNEK PROFİLLER

Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için örnek profiller olduğunu ifade eden Candemir, “Biz 3 arkadaşımızı öne sürerken bu arkadaşlarımıza herhangi bir teklifte bulunmadık, örnek gösterdik. Bu arkadaşlar, bulundukları odalarda gerçekten başarılı işler yapan, vizyon sahibi arkadaşlar. Cumhur İttifakı olarak Büyükşehir adayının bu nüansları tanıyan arkadaşların olması yönünde. Tabii ki bu arkadaşlar üzerinde mutabakat sağlanırsa teklifte bulunuruz. Dedikleri gibi herhangi bir teklif yapmadık. Ama Eskişehir için düşündüğümüzde bize yararlı olabilecek, Eskişehir’e fayda sağlayacak arkadaşlar. Bizim MHP olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Adayında aradığımız özellikleri taşıyan arkadaşlar. Biz aslında kendi fikrimizi, adayın nasıl olması gerektiği konusunda öneride bulunmuş oldu” dedi. AK Parti’nin Büyükşehir Belediyesi Adaylığı için ismi geçen Murat Mercan konusunda da konuşan Candemir, “Seçim öncesi süreçlerde çok fazla isim ön plana çıkar. Belirli bir süzgeçten geçirilip değerlendirildikten sonra karar verilir. Herkesin aday adayı olma hakkı vardır. Murat Bey’in de vardır. Şimdiden bir şey söylemek zor” açıklamasını yaptı.

Eskişehir İYİ Parti'de flaş ayrılık! Eskişehir İYİ Parti'de flaş ayrılık!

HİZMET DEĞİL SİYASET

Eskişehir’de çıkacak olan adayların kutuplaşmayı ortadan kaldıracak ve taraftan ziyade hizmetiyle ön planda olması gerektiğini vurgulayan Candemir, “Uzun süredir söylediğimiz gibi Eskişehir çok büyük sorunları olan bir şehir. Altyapı, üstyapı, imar problemleri, ulaşım, otopark, afete hazırlık konusunda gerçekten çok şey yapılması gerek bir şehir. Bu vizyona sahip arkadaşların ön plana çıkması gerekiyor. Çünkü bizim tavrımız şudur: Yerel seçimde siyaset 2’nci planda, hizmet 1’inci plandadır.  Hizmet noktasında yararlı olabilecek, kendisini ispatlamış arkadaşların aday olması bizim için daha makbuldür” ifadelerini kullandı.

BİN 200 YENİ ÜYE

MHP’de 9 ilçede yönetim değişikliği, il yönetiminin de yüzde 80’inin değiştiğini söyleyen Candemir, “Bu heyecanla birlikte mahallelerde teşkilatlanmalar hızlandı. Şu anda Tepebaşı tarafında 70’e yakın mahallede bu teşkilatlanma bitti. Aynı sayılarda Odunpazarı teşkilatında da bu sayılar bitti. İnşallah önümüzdeki ayın başında bu işi bitirmiş olacağız. MHP’ye göre aşırı derece bir talep var. Son 1 ay içerisinde bin 200’e yakın yeni üye talebi başvurusu oldu. Bu inşallah artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

M. ANIL AKSOY