Kurduğu Eskişehir Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği bünyesindeki aşevinin açılışında konuşan AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, “Aşevine karşı ben ilk defa Eskişehir’de tepkiyle karşılaştım. ‘Aşevi neden açılıyor, ne gerek var?’ gibi konuşuluş. Ben aşevine karşı olan bir insanın akli melekelerinin yerinde olmadığını düşünürüm” dedi.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun vaatleri arasında bulunan aşevlerinin ilki Emek Mahallesi İlbey Sokak’ta törenle açıldı. Açılış törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Yalçın, Eskişehir Milletvekilleri Nebi Hatipoğlu ve Ayşen Gürcan, İl Başkanı Süleyman Reyhan, MHP İl Başkanı İsmail Candemir, AK Partili belediye başkanları ve belediye başkanlığı aday adayları ve vatandaşlar katıldı.

“AYAKTA TUTACAĞIZ”

Açılış töreninden önce ES TV canlı yayınında açıklamada bulunan Hatipoğlu, “Seçimden önce Gündoğdu ve Emek mahallelerine geldiğimde buradaki vatandaşların bir isteğiydi aşevi. Yardımlaşma, dayanışmanın bizim hem dinimizde hem de kültürümüzde önemli bir yeri var. Sadece bu aşeviyle kalmayacak, şehrin başka yerlerinde de açacağız. Kurduğum dernek vasıtasıyla da bu aşevlerini açacağım. Daha sonra belli hasta aileler ve çocukların bakım masraflarıyla ilgili bazı çalışmalar yapacağız. Milletvekili olduğumdan beri maaş almıyorum, hepsini derneğe bağışlıyorum. Tabi milletvekili maaşının bunlara yetme ihtimali yok. Eş, dost hayır sahibi insanlar ve bizim fazladan yardımlarımızla bunları ayakta tutacağız” diye konuştu.

“KAPASİTE BİN KİŞİ”

Aşevinin çalışma biçiminden bahseden Nebi Hatipoğlu, “İhtiyaç sahipleri gelecek istedikleri zaman yemeklerini alacaklar ve yiyecekler. Günlük 300 kişiyle başladık. Burasının kapasitesi günlük bin kişi. Artırarak bin kişiye kadar çıkacağız. Daha sonrasında Çamlıca Mahallesi için planımız var. Bunları hiçbir kurumun maddi kaynağını kullanmadan yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“AŞEVİNE KARŞI OLANLARIN AKLİ MELEKELERİNİN YERİNDE OLMADIĞINI DÜŞÜNÜRÜM”

Odunpazarı Belediye Meclisi’nin Aralık ayı ilk birleşiminde neden aşevi açıldığına dair konuşmalara yanıt veren Hatipoğlu, “Aşevine karşı ben ilk defa Eskişehir’de tepkiyle karşılaştım. ‘Aşevi neden açılıyor, ne gerek var?’ gibi Odunpazarı meclisinde de konuşulmuş. Ben aşevine karşı olan bir insanın akli melekelerinin yerinde olmadığını düşünürüm. Bu bizim kültürümüzde var. Sadece aşevi değil her türlü konuda yardımcı oluyoruz. Yılmaz Büyükerşen beni bundan 1 sene önce aradı ve bir cami yapılırken pencereler konusunda destek istedi. ‘Hay hay’ diyerek gittik yaptık hepsini. Hizmet olarak kim ne yaparsa onun yanındayız. Bizim hizmetlerimizde de diğer herkesin yanımızda olmasını istiyoruz. Biz burayı açana kadar nelerle uğraştık. Belediye bu hizmetleri yaptırmamak için elinden gelen her şeyi yaptı. Bu engellemeleri yapan arkadaşlar, kendi alın teriyle kazandıkları paradan bir kurban kestiler mi merak ediyorum” dedi.

Açılış töreninde konuşan AK Parti Eskişehir Milletvekili Ayşen Gürcan, yerel seçimleri hatırlatarak seneye bu günlerde çok iyi çalışmaların olacağını kaydederek, Eskişehir’in AK Parti belediyeciliği ile tanışacağını ifade etti. Gürcan, aşevinin açılışına öncü olan milletvekili Nebi Hatipoğlu ve ailesine teşekkür etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Yalçın, “Türk-İslam toplumunda toplumsal dayanışmanın önemli bir yeri vardır. Bunların devamı olacaktır, Eskişehir’e hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Eskişehir'de kaçak kazı yaparken suçüstü! Eskişehir'de kaçak kazı yaparken suçüstü!

Kaynak: Abdullah Güçlü