Saadet Partisi Eskişehir İl Başkanlığı haftalık olağan toplantısında İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim İşleri Başkanı Mehmet Ali Aydın açıklamalarda bulundu. Kentte, depreme dayanıksız oldukları gerekçesiyle güçlendirme çalışmaları için boşaltılmasına karar verilen 6 okulla ilgili konuşan Aydın, öğrencilerin mağdur olacağını belirtti. 

“PLANSIZ UYGULAMA”

Eskişehir'de bu saatlere dikkat: Kuvvetli gelecek! Eskişehir'de bu saatlere dikkat: Kuvvetli gelecek!

Eğitimin pandemi nedeniyle uzun süre kesintiye uğradığını ve plansız yapılan boşaltma uygulamasının öğrencileri mağdur edeceğini kaydeden Mehmet Ali Aydın, “Uyum haftası ve seminerlerin başladığı hafta 6 okul için boşaltma kararı verildi. Doğru bir karar olabilir. geleceğimiz olan çocuklarımız; güven içinde deprem endişesi ile felaket yaşanacağını düşünerek yeni eğitim dönemine başlamamalı. Fakat okulların açılmasına tam 5 gün kala 6 okulu boşaltma kararı alınması şaşkınlık verici. 3 ay süren yaz tatilinde ne yaptınız? Bu soruyu sadece biz değil bu okullara kayıt yaptıran öğrenci ve velilerin hatta okul yönetici ve öğretmenlerinin de sorduğunu biliyoruz. Son dönemde pandemi ve deprem sebebi ile zaten kesintiye uğrayan eğitim sistemimiz, şehrimizde plansız uygulamalar yüzünden birçok öğrencimizi maalesef bir kez daha mağdur edecektir” diye konuştu. 

“MAĞDURİYET KISA SÜRELİ OLMAYACAK”

Öğrencilerin yaşayacağı mağduriyetin uzun süreceğini ileri süren Aydın, “Ayrıca endişemiz; daha önce 2018 yılında yıkılan okulun dahi, henüz yerine yenisinin yapılamadığını düşünürsek, bu mağduriyetin kısa süreli olmayacağını da şimdiden söyleyebiliriz. 2018 yılında yıkım kararı alınarak boşaltılan ve halen tamamlanmayan Ali Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tamamlanamazken, okullarda kaynaştırma eğitimine ve seminerlere başlandığı hafta 6 okulun daha kapısına kilit vuruldu” ifadelerini kullandı.