Eskişehir'de sahte deterjan skandalı! Eskişehir'de sahte deterjan skandalı!

anadolu üniversitesi sağlık bilimleri fakültesi (sbf) sağlık ve diyetetik bölümü tarafından öğrenci merkezi nasrettin hoca salonunda “dünya obezite günü sempozyumu” düzenlendi.

sempozyuma il sağlık müdürü doç. Dr. Yaşar bildirici, sbf dekanı prof. Dr. Aliye mavili, sempozyum başkanı prof. Dr. Fatma belgin efe, beslenme ve diyetetik bölüm başkanı doç. Dr. Nazan erenoğlu son, eskişehir meslek yüksekokulu öğretim üyesi doç. Dr. Osman güldemir, uzm. Dr. Osman son, öğretim üyeleri ve öğrenciler katılım gösterdi.

“değerli diyetisyen arkadaşlarıma böyle bir konuyu gündeme getirdikleri için teşekkürlerimi sunuyorum”

sbf dekanı prof. Dr. Aliye mavili konuşmasında, “dünya obezite günü’nde bu hastalığın bu kadar artmış olmasının çok problematik olduğunu düşünüyorum. Değerli diyetisyen arkadaşlarıma fakültemizde böyle bir konuyu gündeme getirdikleri için teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca sempozyumumuza katılan değerli doktorlarımıza da hoş geldiniz demek istiyorum.” dedi.

“obeziteyle mücadele etmemiz gerekiyor”

sempozyumun açılış konuşmasını yapan beslenme ve diyetetik bölüm başkanı doç. Dr. Nazan erenoğlu son şunları söyledi:

“bu etkinliği dünya obezite günü nedeniyle bir farkındalık oluşturmak amacıyla düzenledik. Beslenme ve diyetetik bölümü olarak çok yeni bir bölümüz, inşallah 2026 yılında ilk mezunlarımızı vermeyi amaçlıyoruz. Yapılan araştırmalara göre çok değil on yıla kadar her iki kişiden birinin morbid obez olacağı öngörülüyor. Bizim bununla mutlaka mücadele etmemiz gerekiyor. Bu mücadelenin en önemli temellerinden birini de sağlıklı beslenme oluşturuyor. Bu kapsamda bugün davetli hocalarımızla detaylıca bunları anlatacağız.”

“ülkemizde de her üç kişiden ikisinin ya kilolu ya da obez olduğunu görüyoruz”

sempozyum başkanı prof. Dr. Fatma belgin efe ise açılış konuşmasında şunları aktardı:

“sağlık bilimleri fakültesi beslenme ve diyetetik bölümü tarafından düzenlenen bu sempozyumda bana yer verildiği için büyük onur duyduğumu söylemek istiyorum. Obezitenin önemi tüm dünyada artık küresel bir tehdit boyutuna ulaştı. Ülkemizde de her üç kişiden ikisinin ya kilolu ya da obez olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili tedbir alınması da büyük önem taşımakta ve diyetetik bölümünün de bu konuyla ilgili önemli katkıları olacağından eminim.”

obezite ve beslenme tüm detaylarıyla ele alındı

açılış konuşmalarının ardından il sağlık müdürü doç. Dr. Yaşar bildirici “obeziteye genel bakış”, uzm. Dr. Osman son, obezitenin tüm detayları, doç. Dr. Nazan erenoğlu son “obezitede diyetsel yaklaşımlar”, eskişehir meslek yüksekokulu öğretim üyesi doç. Dr. Osman güldemir “sağlıklı besin hazırlama ilkeleri” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

sempozyumun kapanışında prof. Dr. Fatma belgin efe konuşmacılara teşekkürlerini iletti ve katılım belgeleri sempozyum konuşmacılarına takdim edildi.

Kaynak: iha