Kış aylarında en severek tükettiğimiz meyvelerden biri de ayva. Tuz, limon ya da çay ile birlikte tüketilebildiği gibi tek başına da çok lezzetli olan ayva, besleyici özelliğinin yanı sıra zengin lif, vitamin ve mineral içeriği sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo vermenize de yardımcı olabilir. Birçok hastalıktan bizi korurken aynı zamanda da kişiye tokluk hissi veriyor. Çünkü 100 gramı sadece 57 kalori.Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence, şifa deposu leziz kış meyvesinin faydalarını sıraladı.
1. KİLO VERMEYE YARDIMCI
100 gram ayvanın 57 kalori içerdiğini söyleyen Uzman Gözde Gence, 'Ayva tam bir vitamin ve mineral deposu' ifadelerini kullandı. Sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenlerin ayvadan vazgeçmemesi gerektiğini söyleyen Gözde Gence, 'Ayva, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin sofrasından eksik etmemesi gereken bir meyve. Kalorisi düşük olmasına karşın Ayva, C, B1, B6 vitamini ve bakır, demir, magnezyum, potasyum mineralleriyle ayvan, vücudunuzu güçlendiriyor' dedi.
2. İLTİHAPLANMAYI AZALTIYOR
Ayvada antioksidanlar olduğunu söyleyen Uzman Gence, 'Antioksidanlar metabolik stresi ve iltihaplanmayı azaltırken hücrelerimizi de koruyor. Ayva da gerçek bir antioksidan. Düzenli olarak tüketmeniz durumunda içeriğinde yer alan bazı flavonoller hücreleri koruyup vücudu güçlendiriyor. Ayrıca vücuttaki iltihaplanmalar da bu şekilde kontrol altına alınabiliyor' şeklinde konuştu.
3. HAFİF ALERJİK REAKSİYONLARLA SAVAŞIYOR
Ayvanın çocuklara da mutlaka yedirilmesi gereken bir besin kaynağı olduğuna vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Gence şu şekilde konuştu: 'Ayvadaki bileşikler; iltihaplı cilt, burun akıntısı, astım gibi yaygın hafif alerjik reaksiyonlarla savaşabiliyor. Astım ve alerjinin özellikle çocuklar arasında ne kadar arttığı göz önünde bulundurulursa çocuğunuza da bu meyveyi sevdirmenizde fayda var.'
4. SİNDİRİM SORUNLARINA KARŞI ETKİLİ
Vitamin ve mineral deposu olma özelliğinin yanı sıra bağırsak rahatsızlığı bulunanların ayva tüketimine önem vermesi gerektiğini belirten Gence, 'Yapılan çalışmalar, ayvanın hem ülseratif ya da kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarına bağlı hasara karşı kullanılabileceğini hem de mide ülserini önlemeye ve tedaviye yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Bir çalışmada, ayvanın, mide ülserine yol açabilen bakteri türü olan helikobakter pilorinin büyümesini engellediği de belirtiliyor. Yine yapılan başka araştırmalar reflüde ayva tüketimini destekliyor. Hamile ve çocuklar arasında yapılan bir çalışmaya göre de ayva şurubu ilaç kadar etkili olabiliyor' dedi.
5. HAMİLELİKTE MİDE BULANTISINI HAFİFLETİYOR
'Ayva hamilelikte mide bulantılarını azaltıyor' diyen Gence, 'Bazı hamileliklerde ilk üç ay oldukça zorlayıcı bulantı, kusma ve buna bağlı kilo kaybı problemleriyle geçebiliyor. Ayva özellikle bu süreçteki mide bulantısı ve kusmaya karşı çözüm olabiliyor. Yapılan bir çalışmaya göre, ayva mide bulantısını azaltmada B6 vitaminine kıyasla daha etkili. Ancak kişisel farklılıkların olabileceği elbette göz önünde bulundurulmalı' şeklinde konuştu.