Türkiye, heyecanlı, çekişmeli ve daha çok sürprizlerle dolu bir yerel seçimi geride bıraktı. Hiç kuşkusuz bu seçimler sonuçları itibariyle 150 yıllık Türk demokrasi tarihinin iz bırakan seçimlerinden biri olacak. Sadece Türkiye’deki genel siyaseti değil, yerel düzeydeki siyaset denklemini de etkileyeceği açık. Bu seçim, iktidar ve ana muhalefet partisi ile birlikte siyasette iddiası olan tüm siyasi partiler için bir laboratuvar niteliğindedir. Partilerin ve siyasi aktörlerin toplumsal kutuplaşma, ağır ekonomik sorunlar, işsizlik, emekliler ve düşük ücretle çalışanların yaşam koşulları, sığınmacı krizi ve dış politikada sıkışmışlık gibi yılların biriktirdiği pek çok sorunun toplumsal kesimler üzerinde bıraktığı tahribatı iyi analiz etmesi gerekiyor. Seçimde çıkan tablo bunlar üzerinden şekillendi.

Eskişehir'de trafikte sıkı denetim: Sürücülere ceza yağmuru Eskişehir'de trafikte sıkı denetim: Sürücülere ceza yağmuru

Sorunlar karşısında bunalan seçmen, iktidara öngörülemeyen bir ikazda bulunurken, ana muhalefet partisine de çok değerli bir alan açtı. Demokratik sistemin nefes almasını kolaylaştırdı. Umalım ki ana muhalefet partisi 1989 yerel seçimlerinde olduğu gibi kendisine verilen bu siyasi krediyi heba etmesin.

Seçimlerin olgunlukla sonuçlandığından söz ettik. ESGROUP’a bağlı yayın organları, eskiden olduğu gibi seçimler sırasında da kutuplaştırıcı bir dil kullanmaktan özenle kaçındı. İddiası olan adaylara kapılarını açık tuttu. Gelenlere mikrofon uzatıldı, gelmeyenlere ise neden gelmedikleri sorulmadı. Bu durum adayların tercihlerine bağlıdır. Zaman zaman bazı aday veya adayların bize yönelik ithamlarını da demokratik olgunlukla karşıladık.

ESGROUP’un taraf olduğu tek husus Türkiye’dir, Cumhuriyet’tir, demokrasidir. Laiklik ve Atatürk ilkeleridir. Ayrıca Eskişehir’in çıkarları önceliğimizdir. Bizler Eskişehir milliyetçisiyiz. Bütün bakış açımız buna göre şekillenir. Ülkeyi ve şehrimizi yönetenlere ve yöneteceklere bu gözle bakarız.

Dün demokrasi kazandı, yarın da kazanacak. Seçimlerin milletimize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz.

ESGROUP Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Fetih Demirdaş

Editör: Tuğçe Kaş