Kelkit’e mağlup olmadık Kelkit’e mağlup olmadık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Adayı Fatih Dönmez, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıya AK Parti İl Başkanı Süleyman Reyhan ve milletvekili adayları da katıldı. Eskişehir'de sadece Seyitgazi'de doğal gaz olmadığını hatırlatan Dönmez, yıl sonuna kadar Seyitgazi'ye de doğal gaz vereceklerini söyledi. Eskişehir'in değerine değer katacak projeleri hayata geçireceklerini vurgulayan Dönmez, 'Kentin değerine değer katacak projelerle geldik. Eskişehir'de 5 yatırım alanı belirledik. Teknolojiye yatırımdan bahsedeyim. Burası tabii maden kenti ve maden teknolojileri alanını biz yüksek teknoloji ürünlerin üretilmesi açısından önemli bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Nadir toprak elementleri tesisiyle birlikte artık Eskişehir sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın gündemindeki kentlerden birisi olacak. Yine biraz önce bahsettim. Lityum karbonat, yani pil ve pile dayalı teknolojileri buraya çekeceğiz. Bunların etrafında bir ekosistem oluşturacağız. Eskişehir'imizin güçlü olduğu alanlardan birisi havacılık ve uzay teknolojileri. Cazibe merkezi oluşturacağız' diye konuştu.
URAYSİM'E TAMAMLANACAK
URAYSİM'i kısa süre içerisinde tamamlayacaklarını söyleyen Dönmez, 'Yine diğer öncelikli alanımız raylı sistemler. Eskişehir neredeyse yarım asrı aşkın bir süredir burada lokomotif üretiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız mitinge geldiğinde ilk elektrikli treni raylara indirmiştik. E-5000 adını vermiştik daha önce. Sayın Cumhurbaşkanı sağ olsun artık onun adını 'Eskişehir-5000' olarak değiştirdi. Lokomotif ve diğer aksam üretimine ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. URAYSİM'i çok kısa süre içerisinde tamamlayacağız. Yazılım geliştirme merkezlerinin sayısını arttıracağız. Teknoparkların bu kapsamda fiziki ve beşeri kapasitelerini geliştireceğiz. Yeni teknoloji transferi ofisleri açacağız. Oyun ve animasyon geliştirme merkezleri alanını destekleyeceğiz' şeklinde konuştu.
YOL İHALELERİ BİTİYOR
'Seyitgazi, Alpu, Sarıcakaya ve Mihalgazi karayollarını tamamlayacağız' diyen Dönmez, 'Seyitgazi-Afyonkarahisar istikametine giden yolda da onun da ihaleleri şu anda yapılmak, tamamlanmak üzere. Demir yolu Eskişehir'imizden geçiyor ama sanayi üretiminin, mamul üretimlerinin limanlara doğrudan sevki kapsamında bazı eksik hatlarımız vardı. Gemlik bağlantısı, şimdi onun ihalesi yapıldı. Gemlik Limanı'na artık buradan yüklediğimiz yükler rahatlıkla ulaşabilecek. Yine aynı şekilde İzmit'te, Derince Limanı'na da buradan sevkiyat yapabileceğiz. Sanayi artık kara yolunu daha az kullanmış olacak. Ağırlıklı olarak yük taşımada demir yolu öne çıkacak. Yine lojistik merkezimize bir bağlantı hattı yapmak suretiyle doğrudan OSB'nin içinde adeta fabrikadan trene yükleyeceğiz' ifadelerini kullandı.
GÜNDEMDEN ÇIKARDIK
Eskişehir'e yapılması planlanan kömürlü termik santral hakkında sorulan soruya da yanıt veren Dönmez, 'Eskişehir'e yapılacak kömürlü termik santrali gündemimizden çıkardık. Eskişehir'de yenilenebilir enerjiyi hakim kılacağız. Yani şu an Alpu Kömürlü Termik Santral Projesi gündemimizde yok' dedi.
ŞİDDETİ TASVİP ETMİYORUZ
Dönmez, Erzurum'da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik saldırıyla ilgili de şu cevabı verdi: 'Siyaseten birbirimize mağlup olabiliriz, karşı durabiliriz ama bu işin şiddet veya hakaret boyutuna gelmesine hangi parti olursa olsun kabul etmemiz mümkün değil' diye konuştu. HM