Hamid Yüzügüllü: “Daha yaşanılabilir bir kent inşa edeceğiz” Hamid Yüzügüllü: “Daha yaşanılabilir bir kent inşa edeceğiz”

Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) Eskişehir Bölge Müdürlüğü’nde çalışan yüzlerce işçi, fabrikada örgütlü Demiryol-İş Sendikası ve aynı zamanda Türk-İş’in de Genel Başkanı Ergün Atalay’a işçinin hakkını yeterince koruyamadığı gerekçesiyle tepki göstermek amacıyla sloganlar atarak Ulus Anıtı’na yürüdü.
Hoşnudiye Mahallesi’nde kurulu TÜROSAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü’nde çalışan yüzlerce işçi, öğlen saatinde fabrikadan dışarı çıkarak “Ergün bizim hakkımızı savun”, "Ergün istifa”, "Seyyanen hakkımız" "Ergün göreve" sloganları atarak yürüyüşe geçti.


Ulus Anıtı’na kadar yürüyen işçilerin yanına gelen Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ramazan Kaya ve sendika yöneticileri, işçileri sakinleştirmeye çalıştı.
Ücret artışları ve özlük haklarının verilmesi konusunda hükümet ile yapılan görüşmelerde yetersiz kaldığı gerekçesiyle Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay’a tepki gösteren işçiler, sendika şube yöneticilerinin görüşmesinden sonra yine sloganlar atarak TÜRASAŞ’a geri döndü.
Öte yandan Türk-İş’e bağlı Türk Harb-İş Sendikası Eskişehir Şubesinin kentte örgütlü olduğu Milli Savunma Bakanlığı iş yerlerinde çalışan binlerce işçi dün düşük kalan ücretlerinin artırılması ve özlük haklarının korunması amacıyla eylem yapmış ve Şube Başkanı Hasan Atak önderliğindeki bir grup sendika yöneticisi ve işçi, Ankara’ya yürüyüş başlatmıştı.

Kaynak: BERİVAN HALİS