Türkiye, özellikle mühendislik ve teknoloji alanlarında dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına sahiptir. Ülke, hem devlet hem de özel üniversiteler dahil olmak üzere çok çeşitli yükseköğretim kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sözü daha fazla uzatmadan Türkiye'nin en iyi üniversitelerine bir göz atalım!

Akademik mükemmeliyete odaklanan bu üniversiteler, birinci sınıf tesisler, son teknoloji araştırma fırsatları ve çeşitlilik içeren bir öğrenci topluluğu sunmaktadır. Öğrenciler dünya standartlarında profesörlere, son teknoloji ürünü laboratuvarlara ve eleştirel düşünme ile yenilikçiliği teşvik eden zengin bir akademik ortama erişebilmektedir.

İster fen bilimleri, mühendislik, işletme veya beşeri bilimler alanında bir diploma almak isteyin, Türkiye'de akademik hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir üniversite var. Dolayısıyla, birinci sınıf bir eğitim ve canlı bir kültürel deneyim arıyorsanız, Türkiye kesinlikle listenizin başında yer almalıdır.

Türkiye'nin En İyi 10 Üniversitesi

1.Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
ODTÜ, Ankara'da yer alan ve Türkiye'nin ilk teknik üniversitelerinden biridir. ODTÜ, mühendislik, bilim, sosyal bilimler ve yönetim bilimleri gibi birçok alanda programlar sunmaktadır. Dünya üniversite sıralamasına göre, ODTÜ  399.sırada yer almaktadır.

2.Boğaziçi Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye'deki en iyi üniversite
 olarak kabul edilir. İstanbul'da yer alan bu devlet üniversitesi, 1863 yılında Robert College adıyla kuruldu ve 1971 yılında Boğaziçi Üniversitesi adını aldı. Boğaziçi Üniversitesi, dünya üniversite sıralamasında 522. sırada yer almaktadır.

3. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
İTÜ, İstanbul'da yer alan bir devlet üniversitesidir. Mühendislik ve teknoloji alanlarında öncüdür ve 1773 yılında İstanbul Mühendis Mektebi olarak kurulmuştur. Dünya üniversite sıralamasına göre, İTÜ 601. sırada yer almaktadır.

4. Sabancı Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi, İstanbul'da 1999 yılında kurulmuştur. Bir vakıf üniversitesi olan Sabancı, mühendislik, işletme, sosyal bilimler ve sanat gibi birçok alanda programlar sunmaktadır. Sabancı Üniversitesi, dünya üniversite sıralamasında 651-700. sıralama aralığında yer almaktadır.

5. Bilkent Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi, Ankara'da yer alan bir vakıf üniversitesidir. 1984 yılında kurulmuş olan Bilkent, mühendislik, bilim, işletme, sosyal bilimler ve sanat gibi birçok alanda programlar sunmaktadır. Dünya üniversite sıralamasına göre, Bilkent Üniversitesi 801-1000. sıralama aralığında yer almaktadır.

6. Koç Üniversitesi
Koç Üniversitesi, İstanbul'da yer alan bir vakıf üniversitesidir. 1993 yılında kurulmuştur ve mühendislik, işletme, sosyal bilimler ve hukuk gibi birçok alanda programlar sunmaktadır. Dünya üniversite sıralamasına göre, Koç Üniversitesi 801-1000. sıralama aralığında yer almaktadır.

7. Hacettepe Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi, Ankara'da yer alan bir devlet üniversitesidir. 1954 yılında kurulmuştur ve mühendislik, tıp, sosyal bilimler ve diğer birçok alanda programlar sunmaktadır. Dünya üniversite sıralamasına göre, Hacettepe Üniversitesi 801-1000. sıralama aralığında yer almaktadır.

8. Ankara Üniversitesi
Ankara Üniversitesi, Ankara'da yer alan bir devlet üniversitesidir. 1946 yılında kurulmuştur ve tıp, diş hekimliği, hukuk, işletme ve diğer birçok alanda programlar sunmaktadır. Dünya üniversite sıralamasına göre, Ankara Üniversitesi 1001+ sıralama aralığında yer almaktadır.

9. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE)
İYTE, İzmir'de yer alan bir devlet üniversitesidir. 1992 yılında kurulmuştur ve mühendislik, matematik, bilim ve teknoloji gibi alanlarda programlar sunmaktadır. Dünya üniversite sıralamasına göre, İYTE 1001+ sıralama aralığında yer almaktadır.

Eğitimde 'yapay zekâ' zirvesi Eğitimde 'yapay zekâ' zirvesi

10. Ege Üniversitesi
Ege Üniversitesi, İzmir'de yer alan bir devlet üniversitesidir. 1955 yılında kurulmuştur ve tıp, mühendislik, sosyal bilimler ve diğer birçok alanda programlar sunmaktadır. Dünya üniversite sıralamasına göre, Ege Üniversitesi 1001+ sıralama aralığında yer almaktadır.

Türkiye'nin En İyi Üniversitesi Dünya'da Kaçıncı?

Times Higher Education Dünya Üniversiteler Sıralaması 2021'e göre, Ankara'daki Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), dünya standartlarındaki tesisleri ve araştırma odaklı eğitimiyle Türkiye'nin en üst sıradaki üniversitesidir. Öğretim ve atıflardaki performansı, onu Avrupa ve ötesindeki en iyi kurumlardan bazılarının yanına koymaktadır. ODTÜ, öğrencilerine öğrenci kulüplerinden uluslararası işbirliklerine kadar çok sayıda araştırma ve öğrenme fırsatı sunmaktadır. Üniversite ayrıca öğretim üyelerine güçlü bir destek sağlayarak yüksek kalitede eğitim vermelerini, anlamlı araştırma projeleri yürütmelerini ve öğrencilerine rehberlik etmelerini mümkün kılmaktadır.

Türkiye’nin En Büyük Üniversitesi Hangisi?

Öte yandan, İstanbul Üniversitesi 70.000'den fazla öğrencisiyle Türkiye'nin en büyük üniversitesidir. 1453 yılında kurulan üniversite, dünyanın en eski üniversitelerinden biridir. Mühendislik, tıp, hukuk, ekonomi, sosyal bilimler, sanat ve beşeri bilimler dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerde dereceler sunmaktadır. Ana kampüsü, şehrin tarihi yarımadasında, Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi İstanbul'un en ikonik simgelerinin yakınında yer almaktadır. Üniversitenin Ankara ve İzmir gibi Türkiye'nin diğer büyük şehirlerinde de kampüsleri bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi, öğrencilerini çeşitli alanlarda hem ulusal hem de uluslararası kariyerlere hazırlayan mükemmel bir eğitim sunmaktadır.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversitesini belirlemek öznel bir sorudur, çünkü hangi okulun bu unvanı hak ettiğine karar verirken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. Akademik mükemmellik, araştırma çıktıları, öğrenci memnuniyeti, mali kaynaklar ve küresel etki, üniversiteleri değerlendirirken devreye giren faktörlerdir. Dünyanın en iyi okullarını belirlemek için her yıl birçok araştırma yapılmakta ve bazı kurumlar sürekli olarak bu sıralamalarda üst sıralarda yer almaktadır, ancak hiçbir üniversite kendisini kesin olarak "dünyanın en iyisi" olarak adlandıramaz.

Harvard Üniversitesi genellikle dünyanın en iyi üniversitesi kimliğine sahip olarak kabul edilir; çoğu uluslararası lig tablosunda sürekli olarak ilk üçte yer almıştır ve yüksek standartlardaki öğretim ve araştırma çıktılarıyla ünlüdür. Diğer popüler seçenekler arasında Stanford Üniversitesi, Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Cambridge Üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversiteler, seçkin öğretim üyelerini çekerek, mükemmel kaynaklar sağlayarak ve dünyanın her yerinden yetenekli öğrencileri yetiştirerek büyük başarılar elde etmiştir.

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Editör: Sevda SÖ