Deniz Çağlar Fırat

RAYLI SİSTEMDE ESKİŞEHİR HAMASETLERİ (!)

19 Ağustos 2021 00:54
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk


Eskişehir’de uzun yıllardır raylı sistemlerle ilgili birbirini takip eden iddialı ve temenni içeren açıklamalar yapılıyor.
Eskişehir’in raylı sistemlerdeki potansiyelini iyi bilen ve bu alanda çalışmalar yürüten biri olarak bu açıklamaların herhangi bir yanlış tarafı olmadığını söylemeliyim. Yanlış bir tarafı yok ama onlarca yıldır bu tip açıklamalar duyduğumuz için sormadan edemiyoruz; Onca yıldır siyasetçisi, Oda Başkanları, sektör temsilcileri, milletvekilleri, gazeteciler bir bütünlük içinde herkes buna benzer görüşü savunduğu halde neden Eskişehir raylı sistemde merkez olamıyor? Yanlışlık nerede? Herkes buna inandığı, herkes bunu dilediği, herkes bunun olmasını istediği halde neden Eskişehir raylı sistemde merkez olamıyor?
Kim yaptırmıyor?
Kim engelliyor?

2013 yılında Türkiye’nin YHT üreteceği ilk açıklandığında bu üretimin TÜLOMSAŞ olacağı açıklanmış ve bu açıklamayı Ankara Garı’nda yerinde takip etmiştim. O açıklamanın ardından TÜLOMSAŞ’ta YHT üretilecek alanı bile gidip yerinde incelemiş ve kamuoyuna duyurmuştum. Aradan 8 yıl geçti, Türkiye hala YHT üretecek ve biz hala ‘Eskişehir üretmeli’ diyoruz. Bunda bir gariplik, bir yanlışlık yok mu? Onca haber oldu kamuoyuna, onca tartışma yaşandı. Eskişehir, YHT’nin merkezi olacak dendi. Ama durduğumuz yerde duruyoruz.
Mesela YHT üretimi TÜLOMSAŞ’ta olacak denmişti ama sonra öğrendik ki araya yabancı firmalar girmiş, işler değişmiş. Şu an kimin üreteceği bile belli değil.
En başa dönmüş gibiyiz.

8 yıl önce YHT’lerTÜLOMSAŞ’ta üretilecek denmedi mi? dendi.
Eskişehir’de üretilecek denmedi mi? Dendi.
Geldiğimiz noktada geçtim YHT üretimini TÜLOMSAŞ ka-pa-tıl-dı.

KA-PA-TIL-DI…
Dün de haber kuruluşlarında URAYSİM ile ilgili bir haber okudum, içeriğine baktım. Yine Eskişehir’in raylı sistem merkezi falan filan cümlelerine rastladım, bu yazıyı yazmaya karar verdim.
Artık lütfen Eskişehir ve raylı sistemler üzerine hamaset yapmayı bir kenara bırakalım da üretime bakalım…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat