Europen 09 2022 Desktop

Samsung’un Yeni Telefonları Tanıtıldı…

4’ün, 3’ten Ne Farkı Var?

13 Ağustos 2022 00:37
A
a

4’ün, 3’ten Ne Farkı Var?

Samsung’un yeni telefonlarını tanıttığı Galaxy Unpacked 2022 etkinliği bu hafta gerçekleşti. Etkinlikte Güney Koreli teknoloji devinin yeni amiral telefonları Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4’ü gördük. Ancak yeni telefonlar birçok kullanıcıyı tatmin etmemiş gibi duruyor. Tasarımsal olarak önceki modellerinin bire bir aynısı olan telefonların teknik özelliklerinde de çok büyük farklar bulunmuyor.

Etkinliğin büyük abisi Samsung Galaxy Z Fold 4, tasarım olarak bir önceki modeli Galaxy Z Fold 3’ün aynısı olmasının yanı sıra donanımsal olarak da ekran boyutu, ekran çözünürlüğü, RAM kapasitesi, batarya, depolama ve ön kamera gibi özelikleriyle debir önceki modelin birebir aynısı.

Galaxy Z Fold 4, Z Fold 3 gibi açıldığında 7,6 inç olan OLED bir ekrana sahip. Bu ekran ise 120 Hz tazeleme hızlıyla 2176 x 1812, 374 ppi çözünürlüğüne sahip olacak. RAM olarak da yine Galaxy Z Fold 3’te olduğu gibi 8 GB ve 12 GB’lık kapasite tercih edilmiş. Yine 4400 mAh’lık bataryaya sahip olan Galaxy Z Fold 4, 25w’lık kablolu şarj desteği bulunuyor. Depolama olarak da 256 GB ve 512 GB’nın yanı sıra Z Fold 3’ten farklıolarak 1 TB’lık kapasite seçeneğiyleGalaxy Z Fold 4satışta olacak.

Samsung Galaxy Z Fold 4’ün bir önceki modelinden en büyük farkı ise arka ana kamerasının 12MP genişten 50MP genişe geçiş yapması. Arkada yer alan diğer kameralar ise bir önceki modelin neredeyse bire bir aynısı olacak. İşlemci olarak da Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 tercih edilmiş. Bir önceki modelde Qualcomm Snapdragon 888 işlemcisi bulunuyordu. Tam anlamıyla Z Fold 4, çok sayıda küçük iyileştirmeye sahip Z Fold 3 diyebilirim.

Etkinlikte tanıtılan diğer telefon Z Flip 4’e gelecek olursam yine tasarım olarak aynı olan bir önceki modeli Z Flip 3’ün donanımsal olarak da neredeyse aynı özelliklerine sahip olacak. Galaxy Z Flip 4’ün, bir önceki modelden farklarını sayacak olursam 3300’ten 3700’e yükselen batarya kapasitesini ve Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 olarak değişecek işlemcisini söyleyebilirim. He bir de farklı olarak 128 GB ve 256 GB depolama kapasitelerinin yanı sıra Galaxy Z Flip 4’ün 512 GB’lık da kapasite seçeneği bulunacak.
Telefonlar Türkiye’de Galaxy Z Fold 4 39.999 TL’den, Galaxy Z Flip 4 ise 25.999 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Ön sipariş ile alanların teslimatları 9 Eylül'den itibaren başlayacak.

Peki bir önceki sürümüyle neredeyse aynı olan bu telefonlara 40 bin lira, 25 bin lira vermek ne kadar mantıklı?  Samsung her yıl onlarca farklı modelde farklı opsiyonlara sahip telefon tanıtıyor. Diğer firmalarda Samsung’tan aşağı kalır değil. Her yıl bu kadar farklı telefon tanıtmak bana mantıklı gelmiyor. Zira tanıtılan yeni modellerde eski modellerin güncellenmiş hali olarak karşımıza çıkmaya başladı. İnsanlar da doğal olarak eskisi gibi her yıl yeni telefon almak istemiyor.Telefon piyasasındaki bu balon bir yerde patlayacak. Artık telefon üreticilerinin bunu görmesi gerekiyor. Bu üretim ve tüketim çılgınlığı bir yerde durması lazım.
* * * 

Oyun Dünyasından Haberler
 
  • Xbox Game Pass’e Aile Üyeliği Geliyor
Oyun dünyasının en büyük abonelik sistemi olarak kabul edilen Xbox Game Pass uzun süredir oyuncular tarafından talep edilen aile üyeliği seçeneğini hayata geçiriyor.Şimdilik iki ülkede testler başladı.Kolombiya ve İrlanda’da test edilen yeni sistemde 4 kişiye kadar Xbox Game Pass Ultimate aboneliğini paylaştırmanızı sağlıyor. Sistemi deneyebilmeniz için bu iki ülkeden birinde ikamet etmeniz ve Xbox Insider programına dahil olmanız gerekiyor. Henüz aile üyeliğinin standart üyelikten ne kadar fazla olduğu açıklanmamış ancak birkaç dolar daha yüksek bir fiyat olacağı tahminleri yapılıyor. Aile üyeliğini satın alan kişinin mevcut Game Pass aboneliğinden kalan günler yeni aboneliğe devredilecek.
 
  • Witcher 3’ün Geliştiricilerinden Teni Aksiyon Oyunu Geliyor
CD ProjektRed bünyesinden ayrılan bir grup geliştirici, geçtiğimiz hafta Dark Passenger adındaki stüdyolarını kurduklarını duyurdu. Stüdyoyu kuran ekip, TheWitcher 3’ün sanat ekibinin parçasıydı ve CD ProjektRed’in bir sonraki dev oyunu Cyberpunk 2077’de de görev almışlardı.Yeni kurulan Dark Passenger stüdyosunun ilk projesi ise oyuncuları feodal Japonya dönemine götürecek. Stüdyo, bu proje üzerinde çalışacak bir dizi geliştirici aradığını da duyurdu. Dolayısıyla geliştirme sürecinin başlarında olduklarını tahmin edebiliriz. Stüdyonun kurucuları Jakub Ben ve MarcinMichalski, oyunun Unreal Engine 5 üzerinde inşa edileceğini açıkladı.
 
  • Yerli Oyun Şirketi Yin Yang Games, 1 Milyon Dolar Yatırım Aldı
Firmalar için oyun, NFT koleksiyon ve blockchain servisleri geliştiren NFT oyun şirketi Yin Yang Games, çıktığı yatırım turunda Gelişim Group’tan 1 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turundan aldığı yatırımla birlikte geliştirmekte oldukları NFT Kart Oyunu Reincarnation’ı fonlayacak olan Yin Yang Games, eş zamanlı olarak farklı sektörlere yönelik yeni ürün ve servisler de geliştirmeyi hedefliyor. 2021 yılı ocak ayında, İlker Onur Kaya, Alperen Kırcanoğulları, Ali Anıl Esmer ve Yiğit Karatokuş tarafından kurulan Yin Yang Games; temel felsefesi olan dengeyi her alanda benimsemiş, oyun ve blockchain alanında sürdürülebilir ürün ve servisler geliştiren bir oyun stüdyosu.
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat