Europen 09 2022 Desktop

Deniz Çağlar Fırat

SIRADANLAŞAN ŞEHİR ESKİŞEHİR

27 Temmuz 2022 00:05
A
a

Eskişehir uzun dönemdir çok ciddi sorunlarla uğraşıyor. Bu sorunlar öyle temelde ele alınıp geçiştirilecek sorunlardan çok daha ötesinde kentin vizyonu ve geleceğini daraltan, gerileten sorunlar olarak değerlendirilebilecek sorunlar olduğunu söylemem gerekiyor.
Çevre yolu sorunundan havaalanı sorununa, sanayinin limanlara bağlanma talebinden termik santrale, üniversitelerinin bölünmesinden yatırım çekememeye kadar say say bitmeyecek talep ve sorunlar yumağı içinde kalan Eskişehir bu sorunlar içinde giderek sıradan bir Anadolu kenti kimliğine bürünmeye başlıyor.
Durumun ciddiyetinin anlaşılması için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralamasına bakmak bile yeterli olacaktır. Eğitimden nüfusa, finanstan ekonomiye kadar 8 farklı parametreden 56 verinin kullanılarak oluşturulduğu SEGE verilerinde Eskişehir ilçeleri giderek alt sıralara geriliyor.
Bırakın Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri arasında birden fazla ilçe sokmayı kırsal ilçeleri gelişmişlik seviyeleri itibariyle giderek Türkiye ortalamasının altında kalıyor. 2017’de Türkiye’nin en gelişmiş ilçeleri arasında sadece Odunpazarı ilçesi yer alan Eskişehir 2022’de de yine Odunpazarı ile o kategoride yer alsa da Odunpazarı’nın sıralaması 31’ncilikten 48’nciliğe gerilemiş durumda.
14 ilçe arasında sadece tepebaşı 86’ıncılıktan 84’üncüşüğe çıksa da ilçelerin gelişmişlik seviyesinin 5 yılda bu denli gerilemesi ciddi bir sorundur.
Şayet buna önlem alınmazsa, şayet bu soruna el atılmazsa bir 5 yıl sonra Eskişehir’in bütünüyle gelişmiş ile statüsünden çıkacağını söylemem gerekiyor. Bu sıradanlaşmanın farkında varması gerekenler ise yukarıda ifade etmeye çalıştığım sorunları çözerek işe başlamalı ve uzun yılların birikimi olan Eskişehir’in vizyonunun yerinden oynamaması için çaba sarf etmelidir.
Gerçek Eskişehirlilik böyle olur.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat