Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokakta, Gezi Parkı eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz, anısına bir tören düzenlendi. Saygı duruşu ile başlayan anma törenine, anne ağabey ve baba ile çok sayıda kişi katıldı. Tören her yıl olduğu gibi gözyaşlarına boğuldu. Kurtuluş Mahallesi Sanayi Sokak’ta 11 yıl önce Gezi Parkı eylemleri sırasında saldırıya uğrayarak 38 gün komada kaldığı ESOGÜ Tıp Fakültesi’nde yaşamını yitiren Anadolu Üniversitesi (AÜ) öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, darp edildiği sokakta anıldı.
 

YOĞUN KATILIM
Korkmaz’ın ölüm yıl dönümünde KESK, DİSK, Eskişehir-Bilecik Tabipler Odası, Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ile Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) tarafından düzenlenen anma törenine baba Şahap, anne Emel ile ağabey Gürkan Korkmaz başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. Polisin geniş güvenliği aldığı törene bazı siyasi parti üyeleri de katılarak destek verdi. Saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan anma töreninde olayın yaşandığı sokağa Korkmaz’ın fotoğrafları yerleştirildi.
 

GEZİ UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR
Düzenleme komitesi adına söz alan Eğitim Sen Şube Başkanı Sertaç Durdu, “Bugün Ali İsmail Korkmaz’ın yaşamını yitirmesine sebep olan olayın yaşandığı sokaktayız. 11 yıl önce bir fırında çalışanlarla birlikte insanların yaşamını korumakla görevli olan polisler daha 19 yaşında bir genci katlettiler bu sokakta. 11 yıldır hala adalet yok, 11 yıldır hala bir özür yok. Tam tersine suçlamalarla, cezalandırmalarla Gezi katliamlarını ve büyük direnişi halkın gözünden kaçırabileceklerini, toplumun hafızasından silebileceklerini planlıyorlar. Oysa onlar ceza verdikçe Gezi daha da büyüyor, onlar yalanlarıyla toplumu kandırmaya çalıştıkça Gezi umut olmaya devam ediyor. Gezi direnişi unutulmadı” diye konuştu. Gezi direnişinde ceza alan kişileri savunmaya devam edeceklerini de belirten Durdu “Gezi davasında ceza alan arkadaşlarımızın her zaman yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Gezi direnişi ve hayatını kaybedenleri asla bizler unutmayacağız” ifadelerini kullandı.
 

BİNLERCE ALİ İSMAİL VAR
Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, “Buraya gelmek o kadar çok canımı yakıyor ki. Ben beş sene gelemedim. Geldikten sonra hep şunu dedim ‘Keşke hiç gelmeseydim ve Ali’nin ulu orta bir yerde darp edildiğine şahit olmasaydım’. Burada Ali’nin darbına şahit olanların vicdanları rahat mı? Vicdanlarına hesap verebiliyorlar mı? İçleri acımıyor mu? Buraya her geldiğimde Ali’nin ‘Vurmayın’ dediği cümleleri aklıma geliyor. Görüntüleri izleyemedim ama hep bunları söylemiş. Ali, 38 gün direndi. Şu an aramızda yok ama yüzlerce, binlerce Ali İsmail var. Ali İsmail’e sahip çıktığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi. 
 

Eskişehir'de hava sıcaklığına dikkat: Kavrulacağız! Eskişehir'de hava sıcaklığına dikkat: Kavrulacağız!

SUSANA YAZIKLAR OLSUN
Üzüntüsünü dile getiren Baba Şahap Korkmaz, “Hepinize teşekkür ediyoruz oğlumuzu unutmadığınız için, unutturmadığınız için. Katilleri ve onları destekleyenleri lanetliyorum. Bu nokta onlarca pencereden görünüyor. O olayı görüp de susana yazıklar olsun diyorum. O insanda kan yok demektir” diye konuştu.
 

BİZE GÜÇ VERİYORSUNUZ
Ağabey Gürkan Kormaz da, “Ayakta durabiliyoruz arkamızda sizler gibi milyonların olduğunu bilmemizden. Bize güç veriyoruz. Ali İsmail’in adını yaşatma mücadelemize bize sonsuz destek veriyorsunuz. İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız” ifadelerini kullandı.

Duygu dolu anların da yaşandığı anma etkinliğinin sonunda Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafının önüne kırmızı karanfiller bırakıldı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ