Aydilge’nin Hayatı ve Kariyeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türk müzik ve edebiyat dünyasının başarılı isimlerinden biri olan Aydilge, hem şarkıcı hem de yazar olarak pek çok esere imza attı. TRT Çocuk Korosu’ndan başlayan sanat serüveni, romanlara, albümlere ve dizilere uzanan bir yolculuk oldu. Peki, Aydilge kimdir, nereli ve kaç yaşında? Aydilge’nin gerçek adı nedir? Aydilge’nin hayatı ve kariyeri hakkında merak edilenler haberimizde.

Aydilge Kimdir?

Aydilge, tam adıyla Aydilge Sarp, 25 Haziran 1979 tarihinde Kütahya’da dünyaya geldi. Çerkez kökenli olan Aydilge’nin annesi şair, babası ise doktordur. Aydilge, sekiz yaşında girdiği sınavlar sonucunda TRT Ankara Radyosu Çocuk Korosu’na seçildi ve Türkiye’nin ilk Türk Sanat Müziği çocuk korosunda radyo sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Bu sayede müzikle erken yaşta tanışan Aydilge, yeteneğini geliştirdi ve pek çok şarkı söyledi.

Aydilge’nin Eğitimi ve Edebiyat Kariyeri

Aydilge, eğitim hayatında da başarılı bir öğrenci oldu. Başkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nü burslu olarak okuyan Aydilge, hem bölüm hem de tüm üniversite çapında birinci olarak mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo-TV-Sinema alanında yüksek lisans yaptı ve “İletişim Uzmanı” unvanını aldı.

Bilecik Pazaryeri'nde çocuklar 'kar küreleri' ile hayallerini süsledi Bilecik Pazaryeri'nde çocuklar 'kar küreleri' ile hayallerini süsledi

Aydilge, edebiyatla da ilgilendi ve ilk öykü kitabı "Kalemimin Ucundaki Düşler"i 1997 yılında yayımladı. 2002 yılında bulimik bir kızın hikayesini anlatan “Bulimia Sokağı” adlı romanıyla dikkat çekti. 2004 yılında ise “Altın Aşk Vuruşu” adlı bir başka romanını piyasaya sürdü. Aydilge, edebiyat alanındaki başarılarıyla da takdir topladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ