Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçici Hayvan Bakımevi ile ilgili İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararını değerlendiren Başkan Kurt, “Yapılan idari işlemin hukuka aykırı olduğunu, bu nedenle de durdurulması gerektiğine dair karar geldi. Şu anlama geliyor; idarenin yapmış olduğu işlem doğru değildir. Bu işlem hukuka aykırıdır. O nedenle de ileride çok büyük zararlar doğmaması için şimdilik yürütmeyi durduralım şeklinde bir karar geldi. Bu dava devam eder. Bu arada bu karardan sonra vilayetin de bize vermiş olduğu 3 aylık sreyi 1 yıl uzattığına dair bir yazı geldi. Dolayısıyla şu anda 1 yıl için rahat bir nefes alıyoruz. Bir yıldan sonra ne olur onu kestiremiyoruz ancak idarenin yapmış olduğu işlemin hukuka aykırı olduğu tespit edildiğine göre bundan sonra idare daha doğru bir işlem yapması lazım” dedi. Mahkeme kararında sadece Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün görüşü üzerine bu kararın alındığına dikkat çekildiğini belirten Kurt, “Mahkeme kararında da diyor ki; sizin böyle bir yetkiniz yok. Çevre ve şehircilik il müdürlüğünün görüşü sadece bir görüştür. Esas olan bu konuyla ilgili komisyonun toplanıp karar vermesidir. Komisyonun vereceği rapor üzerine de en son kararı Vali verecektir. Dolayısıyla Sayın Valimizin bir karar vermesinde yarar vardır. Bize bu idare mahkemesi kararından sonra gelen evrakta da belediyemiz tarafından yapılan işlemin belediyenize verilen süre içerisinde barınağın başka bir yere taşınamayacağı anlaşıldığından barınakta bulunan hayvanların olumsuz etkilenmemeleri için 1 yıl ek süre verilmesine ve konunun süre bittikten sonra yeniden değerlendirilmesine diye bir karar geldi. Tablo budur” şeklinde konuştu.  

SEÇİMLERE BİRLİKTE HAZIRLANACAĞIZ
Önceki gün Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Başkanlar buluşmasını da değerlendiren Kurt, “Bu bizim Haziran ayından bu yana düzenli olarak yaptığımız bir toplantı. Dün sıra Tepebaşı Belediyesi’ndeydi. Bütün başkanlarımız oradaydı. Hem o günün gündemini değerlendiriyoruz hem de belediyenin yaptığı işlerle ilgili bilgilendirme brifingi alıyoruz. Sonra da gelecekle ilgili neler yapılabileceğiyle ilgili görüşmeler yapıyoruz. Partili belediyelerin bir bütün halinde hareket etmesini ve yeni dönem seçimlerine birlikte hazırlanılması gerektiğiyle ilgili bir toplantı” dedi. 


14 MAYIS’TA ALDIĞI OYLARI ÇOK ARARLAR
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Eskişehir’e gelerek Büyükşehir Belediyesi için Melih Aydın, Odunpazarı Belediyesi için ise Emine Edizgil’in adaylıklarını açıklaması ile ilgili konuşan Başkan Kurt, “Hayırlı olsun diyorum. Çünkü her parti kendi adayını çıkaracaktır. En iyi adayı bulup çıkaracaktır. Bu bir siyasi yarış. Bu yarışın içerisinde olan bütün herkese başarılar diliyorum ama kazanmak istiyorum. Dolayısıyla bizim karşımızda başarılı olsunlar istemem. Ancak İYİ Parti’nin 14 Mayıs seçim sonuçlarına göre aldığı oyla hiçbir belediyeyi kazanamayacağı net bir biçimde ortadadır. Mantıklı, doğru ve akıllı hareket ittifak ortağı partilerin iktidar partisine karşı ya da iktidardaki ittifaka karşı seçim kazanabilmesinin yolunu birlikte bulması idi. Ama ne yazık ki 28 Mayıs’tan sonra bu ittifak dağıldı, dağıtıldı. Acaba diyorum şubat ayındaki masadan kalkma ile bir ilintisi var mıdır? Bunları da doğru okumak lazım. Ben siyaseti ön görebilen, geleceğini okuyabilen politikacılardan biriyim. Bu haliyle İYİ Parti 14 Mayıs’ta aldığı oyları çok arar. Bu nedenle bizim açımızdan sıkıntı olmaz ama görünen tablo şimdilik 3 partinin adaylarıyla ortaya çıkıp yarışacağıdır. Milliyetçi Hareket Partisi, Refah Partisi ve diğer partiler ne yapar, onların da zaman içerisindeki pozisyonu olayı etkiler. Yerel seçimlerde elbet partinin oyları önemlidir ama adayların oyları da önemlidir. Dolayısıyla biz Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanları olarak birlikte çıktığımız yolda daha başarılı olacağımızı zannediyorum. Sistem bizim haklı olduğumuzu da ortaya çıkaracak. Çünkü Adalet ve Kalkınma Partisi 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinden önce verdiği sözlerin hiç birini gerçekleştirmedi. Hatta tersine hareketlere başladı. O nedenle vatandaşımız bunun hesabını sorar. Eskişehir gibi aydın ve çağdaş bir kentte kültür sanat ağırlıklı sosyal belediyecilik yapan, halkçı belediyecilik yapan bizim belediyelerimizin seçim kaybetme ihtimali azdır” ifadelerini kullandı. 


İNSANLARIN TERCİHLERİNE GÜVENİYORUZ
İYİ Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Melih Aydın ve Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Emine Edizgil, “Şansları sıfır. Gerçekçi olmak lazım. Bu arkadaşlarımız kendileri de biliyor kazanamayacaklarını. Ama kaybettirmek için bir hamle içerisinde olduklarını düşünüyorum. Cumhuriyet Halk Partili adaylara kaybettirince İYİ Parti’nin neresi gelişir, neresi büyür? Onu kestiremiyorum. Ama biz demokrat bir biçimde başladığımız ittifak mücadelesinde İYİ Parti’ye oy veren tabandaki sağ duyulu insanların tercihlerine güveniyoruz. Bu yönetim İYİ Parti’nin tabanını yanında götüremez. İYİ Parti’nin akıllı, çağdaş, laik, demokrat düşünceli seçmenleri Eskişehir’in AK Parti’ye teslim edilmesine aracı olmazlar. Bunu böyle bilsin herkes. Biz onlara güveniyoruz, bu arkadaşlar da seçim sonuçlarında bunu anlamış olur” dedi.  


AHMET ATAÇ 5’İNCİ KEZ DE SEÇİLİR
İYİ Parti’nin Tepebaşı Belediye Başkanlığı için henüz aday göstermemesini ve olası bir CHP ittifakı ihtimalini değerlendiren Kurt, “Yerel seçimlerin kendi özel dinamikleri var, genel seçim gibi değil. Ben herhangi bir ittifak çağrısının yerelde değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Yerelde bizim yapmış olduğumuz değerlendirmede Tepebaşı’nda zaten demokrat bir ittifak söz konusudur. Halk bir araya gelmiştir, halkın tercihleriyle Sayın Ataç 4 dönem seçilmiştir. 5’incisinde de seçilir bir sorun olmaz” şeklinde konuştu.

Ara tatille ilgili dikkat çeken anket: Hemen katılın! Ara tatille ilgili dikkat çeken anket: Hemen katılın!

 
HEDEFİMİZ EN ÇOK BELEDİYEYİ ALMAK
Öncelikle hedeflerinin ellerindeki belediyeleri korumak olduğunu vurgulayan Kurt, “Ama bunun yanında 1-2 ilçede daha belediyeyi alma potansiyelimizin olduğunu biliyoruz, görüyoruz. Özellikle Çifteler 2 dönemdir çok küçük oylarla kaybettiğimiz bir belediye. Çifteler’i mutlaka almak istiyoruz. Bunun yanında Beylikova’da iddialı olabileceğimiz bir ortam var. Bunu kazanma şansımız yüksek. Sivrihisar’da beklentimiz çok farklı dolayısıyla iyi organize edilirse orayı alabiliriz. Yine İnönü yakın ilçelerden birisidir. Dolayısıyla oralarda da olur ama bütün ilçelerde Sarıcakaya’da, Mihalgazi’de çıkaracağımız adaylar yerelde potansiyeli olan, kendi çekim gücü olan insanlardan oluştuğu için bütün belediyeleri almak gibi bir hedefimiz var. Kaçını yakalayabiliriz o çalışmamıza ve mart 2024’ün iklimine bağlı. Hedefimiz en çok belediyeyi alarak en çok meclis üyesiyle büyükşehirde çoğunluğu sağlamaktır. Umarım bunu gerçekleştiririz” ifadelerini kullandı. 


ÖN SEÇİM OLURSA ADAYLAR ŞUBATTA AÇIKLANIR
Cumhuriyet Halk Partisi’nin adaylık açıklamaları üzerine konuşan Kurt, “Aralık civarı açıklanır diye tahmin ediyorum. Çünkü bizim kasımda kurultayımız var. Kurultaydan önce bir resmi açıklama olmaz. Çünkü kurultay partiyi şekillendirecektir. Kurultayın sonucuna göre partimizin yönetim kademelerinde değişiklikler olacaktır. O değişik kademelerin oturup kendi stratejisini belirlemesi ve aday profilini ortaya koyması gerekir. Şu andaki yönetimin belirlediği kurallara göre mevcut başkanlar zaten görevine devam edecek ama bir tüzük değişikliği görüntüsü var. Tüzük değişikliğinde hedeflenen adayların ön seçimle belirlenmesi maddesi var. Bunlar gerçekleşirse biz 2024 seçimlerinden önce adayımızı ön seçimle belirleme ihtimalimiz kuvvetlidir. O da sanıyorum ocak ya da şubat ayları içerisinde gerçekleşebilir resmi takvime göre. O zaman ocak, şubata kadar da bir adaylaşma söz konusu olmaz. Şu anda herkes aday adayıdır. Aday adayı olarak çalışır, sonra da adaylaşma tüzük değişikliği kabul edilirse ön seçimle olur ve bu tablo böyle devam eder” dedi.